Rehabilitacja dla niemowląt w Bielsku-Białej

0
1121

Wszyscy borykamy się z różnymi dolegliwościami. Czasami są to kwestie motoryczne, a innym razem mają one podłoże psychologiczne. Dbając o ciało w tym najmłodszych domowników, pozbędziemy się wielu dolegliwości.

Prawidłowe wzorce ruchu to zespół czynności, które mają wpływ na motorykę niemowlaka, ale także wspierają jego prawidłowy rozwój. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia wpływają na elementy, które w perspektywie czasu podnoszą jakość życia naszej pociechy. Wśród nich wyróżnić można poprawę uczenia się, lepszą koordynację, prawidłową pracę oczu czy koncentrację. Mimo tego często pojawia się jednak pytanie – po co odwiedzać fizjoterapeutę z maluszkiem?

Kiedy odwiedzić gabinet fizjoterapeuty?

Najczęściej nasze dziecko widział już ortopeda, neonatolog czy pediatra i wszystkie wyniki były w porządku. Nie mniej fizjoterapeuta posiadający wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę z najmniejszymi pacjentami ma bardziej holistyczne spojrzenie na jego rozwój. Dzięki temu jego ocena będzie pełniejsza, bardziej skrupulatna, a ponadto rodzice otrzymają garść wskazówek, jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Poszerzenie wiedzy w tym zakresie przez opiekunów daje bardzo pozytywne rezultaty. Nawet jeśli bobas rozwija się prawidłowo, to profilaktyczne spotkanie będzie tego potwierdzeniem. Poza tym rodzice otrzymają merytoryczne wsparcie i zakres ćwiczeń, które mogą dodatkowo wspomóc maluszka.

Profilaktyka to jedno. Istnieją sytuacje, w których spotkanie z ekspertem staje się koniecznością. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie każdy fizjoterapeuta może zająć się niemowlakiem lub nieco starszym dzieckiem. Do tego celu potrzebne są określone kompetencje i specjalne kursy jak np. NDT-Bobath, który pozwala nieść pomoc pacjentom z różnymi zaburzeniami. Taki specjalista pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące kolek, dlaczego dziecko nie potrafi ssać, być może zbyt długo śpi lub przesadnie długo i często płacze. Do gabinetu trafiają także osoby, których dzieci mają zniekształcenia główki, asymetrie czy prezentują nietypowy rozwój motoryczny. Zdarzają się także bardziej wymagające przypadki jak dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym czy chorobami genetycznymi. W związku z powyższym warto, aby fizjoterapeuta dla niemowląt nawet profilaktycznie zbadał naszego malucha. Więcej przydatnych informacji znaleźć można na https://fizjomed.pro/rehabilitacja-niemowlat-fizjoterapia-dla-dzieci/.

Rehabilitacja – klucz do zdrowia

W następstwie wspomnianych dolegliwości lekarze często zalecają konsultacje z fizjoterapeutą. Konsekwencją takiej wizyty będzie najczęściej rehabilitacja. Bielsko-Biała ma wielu uznanych ekspertów w tej dziedzinie również w zakresie pracy z niemowlętami. Najmłodsi pacjenci mogą być wizytowani nawet w miejscu zamieszkania. Ogranicza to im niepotrzebnych stresów, a praca w znajomym środowisku może przynieść lepsze efekty. Zakres prac jest ustalany indywidualnie i zależy od potrzeb maluszka. Mogą to być działania ortopedyczne, neurologiczne czy rehabilitacja kręgosłupa. Ilość i intensywność ćwiczeń jest dostosowywana do możliwości niemowlaka i jego postępów. W tym wypadku ważna jest systematyczność pracy z fizjoterapeutą, ale także indywidualne zaangażowanie rodziców. W końcu to oni mają nieustanny kontakt z dzieckiem i mogą decydować o ilości i terminie wykonywanych wspólnie ćwiczeń. Przy merytorycznym wsparciu fizjoterapeuty tego rodzaju kooperacja przynosi najlepsze efekty.

Najmłodsi również potrzebują wsparcia fizjoterapeuty. Czasami będzie to wizyta profilaktyczna z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi wsparcia w rozwoju dziecka. Innym razem może być potrzeba wypracowania wspólnego harmonogramu, pozwalającego na zmierzenie się z poważniejszymi dolegliwościami. Robimy to po to, aby zapewnić dziecku najlepszą opiekę i wsparcie, które umożliwią mu prawidłowy wzrost.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here