Jak śpiewano przed laty w pewnym powszechnie uznanym i cenionym kabarecie: „W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz…” Niestety, nie tylko w czasie deszczu, ale i wielu innych sytuacjach. Niezadowolone twarzyczki mniejszych i większych gości na przykład podczas imprezy urodzinowej córeczki czy synka w wieku przedszkolnym to zmora rodziców, którzy próbują sami zapewnić rozrywkę milusińskim. Wcale nie najtrudniej bowiem zadbać o odpowiednią oprawę przyjęcia, ale właśnie o dobrą zabawę marudnych czasem i wyraźnie znudzonych kilkuletnich gości.

Rozwiązaniem problemu raczej nie będzie krótka kwerenda w Internecie i znalezienie pomysłów na zabawę z dziećmi w określonym przedziale wiekowym. Za to z pewnością na wagę złota mogą się okazać usługi animatora dla dzieci. Któż to taki? Definicji można by stworzyć kilka, ale wystarczy wskazać najważniejsze atrybuty takiej osoby, aby każdy mógł wyobrazić sobie efekt jej pracy – dzieciaki zaangażowane w zaproponowaną im zabawę, zafascynowane postawionymi zadaniami, konkurujące ze sobą w przyjazny i bezpieczny sposób. Do tego potrzeba dwóch rzeczy, mianowicie pasji i umiejętności. O ile pierwszej raczej nie da się sztucznie w nikim wzbudzić – trzeba po prostu lubić pracę z najmłodszymi, umieć nawiązać z nimi wspólny język i mieć pewną charyzmę – o tyle drugi element jest kwestią właściwego przygotowania do wykonywania tego zawodu. Określenie to może budzić Państwa zdziwienie – zawód? Otóż tak, wachlarz koniecznych do opanowania umiejętności jest bardzo szeroki i z pewnością nie należą one do najłatwiejszych.

Firmy z dużym doświadczeniem rynkowym, które działają w branży organizacji imprez i eventów dla dzieci, zatrudniają osoby wyłącznie z przygotowaniem pedagogicznym. Samo zamiłowanie do zabaw z dziećmi to za mało, aby skutecznie zapewnić na przykład grupie przedszkolaków ciekawą zabawę angażującą ich wszystkich. Animator dla dzieci musi być kreatywny i otwarty na maluchy, z którymi pracuje, aby skutecznie przyciągnąć ich uwagę. Nieodzowne cechy to także cierpliwość i stanowczość, bez których żadna taka inicjatywa na pewno nie mogłaby się powieść. Asertywność i poczucie humoru również są bezcenne, gdy przychodzi zmierzyć się z kilkuletnimi, szczerymi do bólu obserwatorami.

Niezależnie od wielkości imprezy osoby pracujące w ten sposób z dziećmi muszą więc mieć ogromną wiedzę. Często przydaje się wykształcenie artystyczne i psychologiczne. Animatorka dla dzieci to zawód wymarzony dla osób młodych, które ze szczerym zaangażowaniem zapewnią najmłodszym zabawę połączoną z nauką. I co może najważniejsze: potrafią same czerpać z tego radość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here