Rodzina to bardzo ważna mała społeczność. W każdej rodzinie są zwyczaje, tradycje oraz nawyki, o które się dba lub próbuje się je zmienić. Rodzina może składać się z różnej liczby osób, a z czasem może nawet ulec powiększeniu.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/zmiana-w-modelu-rodziny/

Powiększamy rodzinę

Jeśli wasza rodzina stanowi model 2+1 i myślicie o tym by go powiększyć, warto rozważyć różne aspekty. Pierwszym z nich jest wiek waszego pierwszego dziecka. Jeśli nie jest ono w wieku nastoletnim raczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększyć rodzinę o brata lub siostrę dla pierwszego dziecka. Jednakże, gdy dziecko jest nastolatkiem może to w późniejszym czasie rodzić różne konflikty, dlatego też lepiej zmieniać model rodziny w momencie, w którym dziecko pierwsze jest jeszcze małe.

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest sytuacja finansowa waszej rodziny. Przemyślcie to dokładnie czy stać was na drugie dziecko, bo jak wiadomo dziecko to również wydatek. Oczywiście otrzymacie wsparcie od rządu w postaci 500+ na drugie dziecko, ale nie jest to kwota, która realnie przekłada się na potrzeby każdego dziecka, które rośnie i zwiększają mu się zapotrzebowania.

Emocje

Przy powiększaniu rodziny warto również wziąć pod uwagę zdanie pierwszego dziecka. Porozmawiajcie z nim i dowiedzcie się jakie jest jego stanowisko w tej sprawie, jakie emocje wzbudza w dziecku decyzja o powiększeniu rodziny. Zawsze lepiej jest podejmować w rodzinie wszelkie decyzje wspólnie, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów, niespodzianek czy też zbędnych negatywnych emocji.

Pierwsze dziecko może nie do końca rozumieć powagę sytuacji, zatem koniecznie wytłumaczcie mu swój punkt widzenia. Dlaczego decydujecie się na drugie dziecko, co to oznacza, jakie zmiany przyniesie oraz utrudnienia. Dziecko powinno wiedzieć, że brat lub siostra to również dla niego obowiązek opieki oraz nauki, a także, że rodzice mogą być początkowo mocniej zaangażowani w opiekę nad młodszym członkiem rodziny.

Przeczytaj też: http://mamy-dom.pl/kupujemy-mieszkanie-od-dewelopera/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here