Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najwyższym priorytetem. Aktywność i ciekawość maluszka, jego chęć poznawania świata może prowadzić do kontuzji nawet we własnym domu! Skorzystaj z porad architektki wnętrz, jak zapobiegać niebezpieczeństwom, które czyhają na dziecko w życiu codziennym.

Kuchnia: żadnych kuszących przedmiotów!

Naczynia szklane, chemia gospodarcza, apteczka domowa, elektryczne urządzenia kuchenne powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka. Upewnij się, że dziecko nie natrafi na able, bo pokusa jest wielka, żeby wsadzić je do buzi. Instalujesz nową płytę? Wybierz indukcję, nie można poparzyć się na jej panelu. Pieczesz ciasto lub kurczaka w gorącym piekarniku? Nie wpuszczaj dziecka do kuchni, zamontuj zamek lub zatrzask na drzwiach.

Łazienka: ani minuty bez nadzoru!

Woda dla dziecka to źródło zwiększonego zagrożenia. Podstawowa zasada: nie zostawiaj dziecka samego. Bardzo ważne jest, aby nie mógł zamknąć się w łazience od wewnątrz, nawet przez przypadek. Przed kąpielą połóż gumową matę na dnie wanny, pamiętaj o sprawdzaniu temperatury wody przed każdą kąpielą. Szampony i żele pod prysznic umieszczaj tak, aby dziecko nie mogło ich dosięgnąć i spróbować. W łazience nie warto w ogóle przechowywać urządzeń elektrycznych.

Cały dom: dbałość o szczegóły!

Dobrze, gdy szafki z rzeczami, które nie są przeznaczone do zabawy, zamykane były na klucz, do którego dziecko nigdy nie sięgnie. Przecież jeśli na przykład nici, szpilki, igły, guziki, koraliki do robótek ręcznych wpadną do dziecięcych rączek, to możesz nie zauważyć, jak dziecko łatwo wepchnie je do uszu lub połknie. Przymocuj specjalne silikonowe podkładki do ostrych narożników mebli – w ten sposób uchronisz maluszka przed siniakami. Pamiętaj, że okna i balkony są szczególnie niebezpieczne – najlepiej zamontować kraty lub siatki, które zabezpieczą Cię przed wypadkami.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: podejmij działania

Przede wszystkim trzymaj zapałki i zapalniczki w zakamarkach, do których Twój maluch nie będzie mógł dotrzeć. Nie przechowuj łatwopalnych płynów (takich jak nafta lub benzyna) w domu. Upewnij się, że wszystkie urządzenia elektryczne, a także instalacja elektryczna w domu, są w dobrym stanie. I nie zapomnij nauczyć dziecka zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego (lepiej to zrobić w zabawny sposób, na przykład przy pomocy bajek i wierszy). Konieczne jest wyrobienie w dziecku nawyku ostrożnego obchodzenia się z ogniem. Dziecko musi zrozumieć: ogień to nie zabawka, ale poważne zagrożenie.

Sam w domu: bądź w pełni uzbrojony!

Jeśli już zostawiasz swoje dziecko w domu, upewnij się, że może do Ciebie zadzwonić w dowolnym momencie. Sprawdź sprawność telefonów, zawieś w widocznym miejscu listę numerów nie tylko swoich, ale także policji, pogotowia i straży pożarnej. Naucz swoje dziecko, aby stale mówiło Ci, co dzieje się w domu, zwłaszcza jeśli jest to coś niezwykłego. Wyjaśnij mu, dlaczego nie można otwierać drzwi nieznajomym oraz obcym ludziom. Zostawiając dzieci same, pamiętaj o wyłączeniu grzejników gazowych i elektrycznych.

Więcej o pokojach dziecięcych można przeczytać na blogu projektanta wnętrz https://projektowaniewnetrz24.eu/pokoj-dzieciecy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here