Modele do sklejania czy do składania? Które wybrać dla dziecka, by zachęcić je do poznania modelarstwa?

0
1442

Zarówno modele do składania jak i modele do sklejania pozwalają wejść w fascynujący świat modelarstwa. Czym, z perspektywy młodego użytkownika, różnią się te dwa rodzaje modeli? Które będą lepsze dla osób, które chcą spróbować tego nowego hobby?

Składać czy sklejać?

Różnica pomiędzy modelami do sklejania i składania jest bardzo prosta. Do powstania tych pierwszych wymagany jest klej, natomiast te drugie łączone są bezklejowo w oparciu o określony system łączeń zaproponowany przez producenta. Duży wybór zarówno modeli do sklejania, jak i modeli do składania znajdziemy w internetowym sklepie dla modelarzy Revell.com.pl. Warto tu podkreślić, że Revell to znany w modelarskim środowisku niemiecki producent obu rodzajów modeli. Cieszy się bardzo dobrymi opiniami. W jego ofercie znajdziemy również wszelkie akcesoria niezbędne do pracy.

Modele do składania – prostsze początki

Jeśli chodzi o modelarstwo, swoją przygodę z nim warto zacząć od mniejszych kroków, by później stopniowo zwiększać pułap trudności. W wyborze modelu składanego lub sklejanego można przede wszystkim kierować się wiekiem modelarza. Teoretycznie, młodszym dzieciom, do około 8. roku życia, najłatwiej będzie sobie poradzić z modelami składanymi. Nie wymagają one tak dużej precyzji manualnej, jaka jest niezbędna w przypadku modeli sklejanych. Efekty pracy za każdym razem będą na wysokim poziomie, co może być zachęcające do dalszych działań. Modele składane pozwalają przede wszystkim rozpoznać i złapać modelarskiego bakcyla. Z czasem wybierać można zestawy liczące coraz więcej elementów – będzie to dobry sprawdzian dla cierpliwości i spostrzegawczości. Poza tym wśród modeli do składania są i takie, które można malować (zazwyczaj elementy są już pokryte nadrukami) – to może być dla młodego adepta modelarstwa kolejny stopień trudności do pokonania.

Modele do sklejania – dla ambitnych i zdecydowanych

Oczywiście nie każdy, kto chce popróbować modelarstwa, musi zaczynać swoją przygodę od modeli składanych. Niektórzy mają do tego wyjątkową smykałkę i zbyt proste zadania mogą być zwyczajnie nużące. Zależy to oczywiście od indywidualnych predyspozycji dziecka, które rodzicom na pewno udało się zaobserwować. Modele do sklejania wymagają więcej zaangażowania, precyzji i cierpliwości. Ale jeśli wybierzemy niezbyt skomplikowany i nie za duży zestaw, to z powodzeniem od takich modeli można zacząć. W tym przypadku ważne jest, by dziecko zwracało uwagę nie tylko na efekt finalny prac, ale na cały proces powstawania modelu – docenienie wysiłku i umiejętności własnych na danym etapie jest bardzo ważne. Pozwala uniknąć rozczarowań i konstruktywnie podchodzić do drobnych niepowodzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here