Prawidłowa dieta psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. W trosce o swojego pupila warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniej karmy. Choć to zadanie może wydawać się trudne, to w rzeczywistości mogą poradzić sobie z nim nawet niezbyt doświadczeni właściciele czworonogów. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu karmy dla psa.

Waga zwierzaka

Oznaczenia dotyczące wagi psa na opakowaniu karmy nie są przypadkiem czy też jedynie zaleceniem. Produkty przeznaczone dla zwierzaków o wadze do 10 kg często są wysokoenergetyczne i mają mniejsze granulki. Zdrowe karmy dla małych psów mogą też mieć niższą wagę, dzięki czemu pupil zawsze może liczyć na świeży posiłek. Kilogramowe opakowanie granulatu w przypadku dużych ras mogłoby starczyć na bardzo krótko, dlatego w tej kategorii często można spotkać worki o wadze np. 15 kg. Należy jednak pamiętać, że masa ciała psa nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu.

Wiek pupila

W przypadku karmienia psów bardzo ważny jest też wiek pupila. Nie bez powodu w sklepach zoologicznych można znaleźć pokarm dla szczeniąt, dorosłych zwierząt i seniorów. Najmłodsze psiaki potrzebują wysokokalorycznych posiłków, ponieważ są w okresie intensywnego wzrostu i często też dużo się ruszają. Wraz z wiekiem należy ograniczać ilość karmy. Dorosły, blisko dwuletni pies może potrzebować nawet dwa razy mniejszą ilość jedzenia niż kilkumiesięczny szczeniak. Z kolei pupil w podeszłym wieku ze względu na mniejszą dawkę ruchu ma niższe zapotrzebowanie kaloryczne i powinien otrzymywać jeszcze mniej karmy.

Rasa psa

Ważną rolę w doborze karmy powinna również odgrywać rasa psa. Dotyczy to zwłaszcza rasowych zwierzaków, które w odróżnieniu od kundli często mają określone uwarunkowania genetyczne. I tak małe psy ozdobne ze względu na przebywanie z człowiekiem są bardziej wybredne niż np. owczarek niemiecki. Ponadto takie psy mają mniejsze narządy wewnętrzne, przez co mogą mieć problemy z trawieniem. Z tego powodu w przeznaczonych dla nich karmach można znaleźć składniki wspomagające właśnie trawienie.

Stan zdrowia

Niesamowicie istotną kwestią jest też stan zdrowia psa. To właśnie od kondycji zwierzaka czy też chorób przewlekłych powinien być uzależniony wybór karmy. W internetowym sklepie zoologicznym AquaelZoo można znaleźć specjalne produkty dla alergików. Ponadto dostępny jest pokarm dla psów po kastracji bądź sterylizacji. Można też kupić m.in. karmy odchudzające. Specjalnego żywienie jest też wymagane w okresie rekonwalescencji, ciąży czy też karmienia.

Preferencje psa

Po podaniu psu posiłku warto obserwować jego reakcje. Jeśli pupil niezbyt chętnie zagląda do miski, a nic mu nie dolega, to być może serwowana karma nie przypadła mu do gustu. Dla utrzymania prawidłowej diety i odpowiednich dawek jedzenia warto poszukać pokarmu, który odpowiada preferencjom smakowym psa. Zmiany karmy powinny jednak następować stopniowo, co pozwoli przyzwyczaić się układowi trawiennemu czworonoga do nowych składników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here