Boliwia to kraj samych „naj”- znajduje się tu najbardziej niebezpieczna ulica świata, najwyższa na świecie siedziba rządu i największe solnisko (obszar wyschniętego słonego jeziora). Tylko z tych powodów warto odwiedzić ten kraj. Ale Boliwia ma do zaoferowania znacznie więcej.

Pogoda i klimat w Boliwii

Duże obszary tego kraju andyjskiego znajdują się na wysokości ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Najwyższe szczyty Andów w Boliwii sięgają nawet do 6500 metrów. Pogoda i klimat zależą więc głównie od wysokości. W Andach panuje klimat górski z dużą ilością śniegu przez cały rok. Na wschodzie od Andów natomiast klimat jest subtropikalny i ciepły z wysoką wilgotnością. Cordillera Wschodnia to część kraju bardzo sucha i prawie pozbawiona opadów. Na nizinach Boliwii znajdują się lasy deszczowe, które z kolei mają klimat tropikalny. Również na nizinach znajduje się region Gran Chaco z klimatem sawanny- pogoda zmienia się tam w zależności od pory roku oraz pory dnia i nocy.

Ze względu na występująca w tej części świata porę deszczową najlepszy czas na podróż to okres od maja do października. Zwłaszcza dla amatorów wspinaczki po Andach pogoda ma znaczenie- nie chodzi tylko o opady i temperaturę, ale także o logistykę. W wielu miejscach w porze deszczowej nie funkcjonuje żaden transport. Takie wycieczki objazdowe Boliwia, Peru warto planować, biorąc pod uwagę, którą część gór chcemy zwiedzić. Na przykład Andy w Peru najlepiej przemierzać od czerwca do sierpnia.

Co musisz zobaczyć w Boliwii?

W Boliwii jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzin, ale zdecydowanie nie wolno przegapić pierwszej ósemki.

  1. Salar de Uyuni. Obszar ponad 10000 kilometrów kwadratowych, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze to największe solnisko na Ziemi. Powstało ponad 10000 lat temu. Można tu podziwiać zapierające dech w piersiach miraże, a najpiękniej jest po deszczu. Tego cudu natury nie wolno przegapić.
  2. Stolica Boliwii, La Paz. Miasto leżące na wysokości około 3600 metrów nad poziomem morza jest najwyżej położoną stolicą, a zatem także siedzibą rządu, na świecie. Będąc w La Paz trzeba obejrzeć ruiny Tiahuanaco i Valle de la Luna.
  3. Droga śmierci Yungas. Coś dla rowerowych miłośników adrenaliny: kolarzy górskich i zjazdowych- najbardziej niebezpieczna droga rowerowa na świecie. Na szczęście można ją również przebyć autobusem. Wszystkim zaleca się ostrożność: na Camino de la Muerte wypadek miało już ponad 200 osób.
  4. Czerwona Laguna Colorada. Coraz więcej podróżników zachwyca się niecodzienną barwą laguny i setkami żyjących tam flamingów o podobnej barwie. Ponieważ ptaki nie boją się ludzi, miejsce to gwarantuje piękne zdjęcia z wakacji.
  5. Jezioro Titicaca i Isla del Sol. Nazwa jeziora jest znana, ale całość na żywo robi jeszcze większe wrażenie. Isla del Sol to wyspa pośrodku jeziora i idealne miejsce na piesze wycieczki. Wędrować można po piaszczystych niczym Karaiby plażach, kamienistych i suchych równinach, odnajdując zaginione ruiny inkaskich budowli.
  6. Cerro Rico w Potosi. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego główną atrakcję stanowi Cerro Rico. Nazwa ta odnosi się do czasów, gdy wydobywano tam srebro i oznacza coś podobnego do amerykańskiej „Rich Mountain”. Poza imponującą górą Potosi ma i inne atrakcje, jak Mercado de los Mineros, gdzie można kupić trunki o zawartości alkoholu 96% oraz, legalnie, dynamit.
  7. Białe miasto Sucre. Jedno z najpiękniejszych miast w Boliwii leży niedaleko Potosi. Romantyczna i malownicza Starówka w Sucre od 1991 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  8. Park Narodowy Madidi. Madidi to jeden z najbardziej różnorodnych biologicznie regionów na Ziemi. Można tam spotkać jaguara i bardzo rzadką małpę titi, a park jest domem dla 11% wszystkich 9000 znanych gatunków ptaków.

Jedzenie i picie w Boliwii

Oprócz świeżych owoców, warzyw, mięsa i ryb na boliwijskich rynkach można kupić gotowe posiłki za niewielkie pieniądze. Typowe dania to chuleta (kotlet), Pollo con Arroz (kurczak z ryżem) lub smażona ryba. Wegetarianie powinni spróbować Guiso con lentejas (gulasz z soczewicy), który występuje w wersji mięsnej i bezmięsnej. Wszędzie można także dostać świeżo wyciskany sok z każdego możliwego tropikalnego owocu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here