Nauka to ważny i nieodłączny element naszego życia, a pierwszy kontakt z nią może utrwalić nasze nastawienie do chęci jej podejmowania. Z tego powodu tak ważna jest rola rodziców w pierwszych krokach dziecka w świecie edukacji. Większość dorosłych wspominając naukę z czasów szkolnych ma przed oczami godzinne ślęczenie nad podręcznikami i powtarzanie materiału, tak długo aż w końcu w tej głowie zostanie. Niemal 20 albo 30 lat temu niestety mało kto do nauki dzieci nowych rzeczy wykorzystywał kolorowe tablice czy klocki z cyferkami. Nie mieliśmy wtedy takiej wiedzy o nauce jaką mamy w XXI wieku i niesamowite jest to, że w dzisiejszych czasach naukę kolorów czy liczenia możemy zacząć już od wieku niemowlęcego.

Zróbmy to razem!

Zaangażowanie rodziców w naukę jest bardzo ważne. W końcu wszystko co robimy z kimś wydaje się przyjemniejsze i ciekawsze, tym bardziej kiedy mowa o rodzicach, dla małego człowieka to bardzo silny wzór do naśladowania. Układanie cyferkowych klocków lub czytanie książeczek o zwierzętach z mamą lub tatą to świetna okazja do budowania więzi z dzieckiem i oswajania go z nowymi informacjami. Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku na popełnianie błędów, w końcu zarówno oni, jak i ich pociechy mają miło spędzać razem czas. Warto pamiętać, że nawet najmłodsze dzieci ciągle się uczą, bez względu na to czy właśnie poznają fakturę ziemniaków podczas obiadu, czy próbują, w ślad za rodzicem, wykazać się cierpliwością i konsekwencją układając z nim pierwsze puzzle. Wykorzystanie edukacyjnych zabawek, takich jak klocki z cyferkami czy tematycznych książek, ułatwi rodzicom nieco zadanie i wzbudzi w dzieciach większe zainteresowanie.

Grunt do dobra zabawa

Podejmując się wyzwania jakim jest nauka dziecka czegokolwiek musimy zadbać nie tylko o jego dobry nastrój i nastawienie, ale także nasze. Przede wszystkim ten spędzony wspólnie czas powinien być przyjemny dla każdej ze stron. Nie nauczymy dziecka załatwiać swoich potrzeb do nocnika czy toalety przetrzymując go tam na siłę i nie będzie to komfortowe dla niego, jak i dla nas. Czas wspólnie spędzony na nocniku umilą nam kolorowe książeczki, najlepiej w nocnikowym temacie. Podczas nauki liczenia możemy układać z dzieckiem wieżę z klocków z cyferkami na czas lub efektownie ją przewracać i próbować ułożyć jeszcze raz. Wykorzystując kolorowe klocki z cyferkami możemy zabawę wzbogacić o poznawanie i naukę nazywania nowych barw. Wiele pomysłów na ciekawe zabawy o charakterze edukacyjnym znajdziemy na forach i blogach parentingowych, a także w czasopismach i magazynach dla rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here