Migdały ze względu na bogactwo składników odżywczych w nich zawartych zalicza się do tzw. grupy superżywności (ang. superfoods). Stanowią one prawdziwą skarbnicę magnezu i wielu innych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu składników. Od kiedy można podawać migdały dzieciom? W jakiej formie przemycać je do jadłospisu swojej pociechy? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.

Migdały – wartości odżywcze

Migdały są bogatym źródłem niezwykle cennego dla rozwijającego się organizmu białka. Są również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią szereg istotnych funkcji. W ich składzie znajdziemy także sporą zawartość błonnika pokarmowego o nieocenionym wpływie na pracę układu pokarmowego i procesy trawienne. Regularne spożywanie migdałów dostarcza także do organizmu szereg witamin z grupy B, witaminy E oraz licznych składników mineralnych, tj. magnez, wapń, cynk, potas i fosfor.

Prozdrowotne właściwości migdałów

Migdały ze względu na swój bogaty skład wspierają intensywny rozwój  organizmu dziecka poprzez:

  • wspieranie pracy mózgu i układu nerwowego
  • wspomaganie wzrostu i rozwoju ruchowego
  • regulację procesów metabolicznych
  • zapobieganie wadom płodu
  • wspomaganie pamięci i koncentracji
  • regulację gospodarki wodno-elektrolitowej

Od kiedy podawać migdały dziecku?

Migdały, podobnie jak wszelkiego rodzaju orzechy, w zmielonej postaci można podawać już po 1. roku życia. Natomiast dzieci po 3. roku życia mogą spożywać je w całości, należy jednak pamiętać, że mogą one wywołać wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne – nie powinny ich jeść także dzieci z alergią na pyłki brzozy.

W jakiej postaci przemycać migdały do diety dziecka?

Najprostszym sposobem jest podawanie ich w formie zdrowej naturalnej przekąski. Migdały świetnie sprawdzą się także jako dodatek do różnego rodzaju wypieków, deserów, owsianek czy koktajli. Można z ich użyciem przygotować także mleczko migdałowe bogate w cenny, zwłaszcza w fazie wzrostu, wapń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here