Jaki fotelik wybrać do samochodu?

0
1550

Wybór fotelika samochodowego to niezwykle ważna i złożona decyzja, którą warto poprzedzić dokładnym zapoznaniem się z ofertą producentów. Najważniejsze cechy, jakie powinien mieć dobry fotelik dla dziecka to przede wszystkim odpowiednia konstrukcja, gwarantująca bezpieczeństwo, a także właściwe dopasowanie produktu do użytkowanego samochodu. W praktyce nie mniej ważne mogą okazać się także możliwości regulacyjne siedziska, a dopiero na końcu listy kryteriów wyboru powinien pojawić się wygląd fotelika oraz jego dodatkowe funkcje.

Dobór fotelika do wagi dziecka

Foteliki dziecięce do aut dzielimy na grupy, wyznaczone za pomocą przewidywanej wagi przewożonego w nich dziecka. Mamy zatem foteliki 0 – 13 kg, 0 – 18 kg oraz 0 – 25 kg, które sprzedawane są z tak zwaną wkładką niemowlęcą, dzięki czemu można z nich korzystać od narodzin dziecka aż do kilkunastu miesięcy czy nawet kilku lat życia. Dla starszych maluchów przewidziane są natomiast foteliki z grup 9 – 36 kg i 15 – 36 kg, a także specjalne siedziska, dzięki którym dziecko można zapiąć w samochodzie standardowymi pasami. Dobór fotelika pod względem wagi jest niezwykle istotny dla jego bezpieczeństwa, dlatego w tym zakresie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta.

Dobór fotelika do samochodu

Większość nowoczesnych aut wyposażonych jest w system montażu fotelików Isofix, jednak w starszych modelach takie rozwiązanie nie jest standardem. W takim przypadku należy wybierać foteliki uniwersalne, mocowane za pomocą zwykłych pasów. Odpowiednio wpięty fotelik uniwersalny będzie wtedy niemal równie stabilny, co model montowany na bazie Isofix. Warto także zwrócić uwagę na kształt tylnej kanapy auta oraz budowę fotelika, aby ich powierzchnie dobrze do siebie przylegały.

Możliwości regulacji

Grupy fotelików wyznaczone są dla dosyć rozległych przedziałów wagi, dlatego najlepiej jest decydować się na model, który dopasujemy idealnie do wzrostu dziecka. Regulacja dotyczy przede wszystkim wysokości zagłówka, ale zdarza się również, że niektóre produkty pozwalają także na zmianę szerokości oparcia. Przydatną funkcją jest także możliwość odchylenia fotelika do pozycji półleżącej, która pozwala zapewnić dziecku komfortowy sen. Dobrym pomysłem będzie także wybór fotelika z opcją obracania siedziska o 360 stopni, dzięki której wyjmowanie malucha z samochodu stanie się dużo wygodniejsze.

Bezpieczny, dobry fotelik to taki, który jest idealnie dopasowany do wagi dziecka, a także możliwości naszego samochodu. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę także komfort podróżowania dziecka, decydując się na produkty z regulacją odchylenia oparcia oraz wysokości zagłówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here