W obecnych czasach rola języków obcych stała się niezwykle ważną częścią naszego życia. Nieustannie mamy bowiem styczność z treściami, filmami lub muzyką, w których to dominuje język angielski. Edukację w tym kierunku warto zacząć zatem już od najmłodszych lat – małe dzieci i nastolatki mają niezwykłe predyspozycje do mimowolnej nauki języków obcych, dzięki czemu chłoną nowy materiał jak gąbka. Co jednak gdy przychodzi rutyna oraz brak motywacji? Jak zachęcić dziecko do dalszej nauki?

Nauka poprzez pasję

Kiedy nowy materiał obfituje w nieprzyjemne zwroty, trudne słówka lub niezrozumiałą gramatykę – trudno się dziwić, że nauka idzie mozolnie. Jednym ze sposobów, na ponowne zmotywowanie dzieci do ćwiczeń jest połączenie elementów zadań z ich własną pasją. Dla jednych może być to piłka nożna lub gry komputerowe, a dla innych taniec i muzyka. Ważne aby indywidualnie dopasować nowy materiał do preferencji dziecka. Dodatkowo, język angielski dla dzieci może być ciekawą formą rozrywki, pod warunkiem że zostanie im przedstawiony w odpowiedniej formie.

Warto tym samym zaproponować dziecku wspólne spędzenie czasu wplatając jednocześnie elementy języka obcego. Przykładowo – możemy włączyć ich ulubioną grę komputerową dla dwóch osób i zmienić język z polskiego na angielski. W ten sposób dziecko z przyjemnością będzie uczyć się nowych zwrotów oraz słówek, my zaś będziemy mogli aktywnie obserwować ten proces – pomagając im przy trudniejszych wyrażeniach.

Kolorowe karteczki

Inną z ciekawych możliwości jest rozwieszenie po domu małych kolorowych karteczek, na których znajdować się będą nazwy urządzeń, mebli, czy też produktów spożywczych. Metoda ta, choć czasochłonna, może przynieść niesamowite rezultaty już po zaledwie kilku dniach. Dziecko będzie miało bowiem nieustanną styczność ze słówkami w języku angielskim gdziekolwiek się nie ruszy, dzięki czemu nabyta wiedza będzie skrupulatnie utrwalana.

Metodę tą możemy wzbogacić o różne gry i zabawy, które prowadzić będziemy w języku obcym, takie jak chociażby „ciepło-zimno”, czy też zabawa w chowanego.

Rymowanki i piosenki

Jedną z najbardziej skutecznych metod na naukę angielskiego są natomiast wszelkiego rodzaju rymowanki oraz piosenki. To przy ich użyciu dziecko z łatwością nauczy się alfabetu lub części ciała, w rytm piosenki „Head, shoulders, knees & toes”. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że utwory te są niezwykle melodyjne oraz „wpadają w ucho”, dzięki czemu dziecko będzie potrafiło przypomnieć je sobie w krótkiej chwili, np. na sprawdzianie lub kartkówce.

Co więcej, metoda ta pozwala w naturalny sposób oswajać się naszym pociechom z wymową oraz akcentami (amerykańskim lub brytyjskim), przez co dużo prościej będzie im z czasem wyłapywać pojedyncze słówka w innych, trudniejszych tekstach lub dialogach.

Czytaj im na dobranoc

Dzieci w młodym wieku mają niezwykle bujną wyobraźnię. Z tego powodu uwielbiają wszelkiego rodzaju historyjki lub opowiadania, które w jednej chwili potrafią przenieść je do bajkowego świata, pełnego magii i czarów. Wykorzystując ten fakt, możemy zachęcić je do odkrywania tej niesamowitej krainy również w języku angielskim.

Warto, aby przynajmniej na samym początku wybierać książki pełne ilustracji oraz krótkich opisów i fraz. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko niezrozumienia tekstu przez naszą pociechę, która może mieć na starcie lekkie problemy z wyobrażaniem sobie poszczególnych scen w obcym języku. Z czasem natomiast dziecko nauczy się samodzielnie czytać po angielsku, rozumiejąc większość wyrażeń oraz słówek tak jak w języku ojczystym.

Artykuł przygotowany przy współpracy Local World – szkoła angielskiego Legionowo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here