Jak wybrać plecak szkolny dla swojego dziecka?

0
1213

Obecnie w sklepach możemy znaleźć plecaki szkolne w najróżniejszych kolorach, wzorach i wielkościach. Jednak podczas wyboru idealnego plecaka dla swojego dziecka należy wziąć pod uwagę coś więcej, niż tylko efektowny design. To niezbędne wyposażenie szkolne malucha, które będzie towarzyszyło mu niemal codziennie. Mając na względzie dobro naszej pociechy, warto starannie rozważyć zakup odpowiedniego plecaka i wybrać model, który najlepiej spełni swoją rolę. Czym zatem należy się kierować, by dokonać dobrego wyboru?

Funkcjonalny i wygodny

Jeden z głównych czynników, który trzeba rozważyć podczas zakupu plecaka jest jego ciężar. Według specjalistów waga plecaka wraz z całą jego zawartością nie może przekraczać 10-15% wagi dziecka. Ponieważ podręczniki, piórnik, zeszyty, strój na W-F i inne przybory szkolne same w sobie sporo ważą, dobrze jest wybrać plecak, który będzie jak najlżejszy. Należy przy tym pamiętać, że tył plecaka i jego spód powinien posiadać specjalne usztywnienia. Dobre plecaki szkolne zazwyczaj mają wzmocnienie w postaci gąbki lub pianki. Sprawia ono, że ciężar jest dobrze rozłożony na kręgosłupie malucha. Złej jakości plecak może skutkować wadą postawy i bólem pleców u małego użytkownika. W tej kwestii nie opłaca się iść na skróty i wybierać najtańszą opcję, które niekoniecznie będzie dla naszego dziecka zdrowa. W końcu jego prawidłowy rozwój powinien być dla nas priorytetem.

Idealny plecak- co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Plecak szkolny musi być też wyposażony w sprzączki, które można zapiąć w talii i na klatce piersiowej. Ten dodatkowy element pozwoli jeszcze bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie na ciele dziecka. Szczególnie w dni, gdy musi zabrać ze sobą więcej przedmiotów, zapinane paski mogą okazać się zbawienne dla jego pleców. Nie bez znaczenia są również szelki plecaka. Powinny być szerokie i miękkie, by nie wpijały się w ramiona i ich nie obcierały. Niezbędna jest również możliwość ich regulacji. Dopasowanie ich długości do wzrostu ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o odpowiednią postawę i komfort dziecka.

Kwestia zdrowia i wygody naszego malucha to bez wątpienia najważniejsza, ale nie jedyna rzecz, którą musimy uwzględnić podczas zakupu szkolnego plecaka. Zwłaszcza w pierwszych klasach szkoły podstawowej chcemy jak najbardziej umilić dziecku codzienne obowiązki. Sklepy oferują plecaki szkolne w wielu żywych kolorach, a także przedstawiające postaci z bajek. Uwzględnijmy upodobania naszego dziecka, a wtedy plecak niewątpliwie przypadnie mu do gustu i chętnie będzie go używać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here