Nieco niedocenianym i często ignorowanym narzędziem naszego organizmu są oczy. Każdego dnia wykonują one ciężką pracę, przez co narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak każda partia naszego ciała, tak i one potrzebują odpoczynku i właściwego traktowania. Zadbaj o oczy i sprawdź, jak warto to robić.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez WHO, aż 284 milionów ludzi może zmagać się z wadami wzroku. Niestety większość, bo ok. 90 % z nich żyje w krajach o niskich dochodach. Nawet w takich cywilizowanych krajach jak polska, wady wzroku z roku na roku pogłębiają się. Nie mamy wiedzy, w jakie okulary warto zainwestować, aby mieć zdrowe oczy. Często także taka pomoc jak soczewki kontaktowe są źle przez nas wykorzystywane. Kolejnym minusem jest brak systematyczności w ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jak więc poprawnie dbać o wzrok?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jest to zasada, którą moglibyśmy zastosować właściwie w przypadku każdego schorzenia. Tak jak w przypadku pracy naszych pozostałych narządów, tak i jeżeli chodzi o wzrok, powinniśmy regularnie wykonywać należne badania. Ostre widzenie z różnych odległości to wspaniała sprawa. Warto także wiedzieć, że wadę wzroku, którą już posiadamy, możemy pogłębić, jeżeli w porę nie zareagujemy.

Podczas regularnych badań okulista może nie tylko skorygować wadę, która poprawia kontrast i jakość widzenia, lecz także ocenia stan powiek, spojówek, rogówki, soczewki i kąta przesączania. Podczas rutynowej kontroli możemy wykryć także choroby ogólne jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroby okulistyczne, które w początkowych fazach mogą przebiegać niemal bezobjawowo.

Właściwa dieta chroni nasze oczy

Tutaj po raz kolejny dochodzimy do tego, że profilaktyka jest niezwykle istotna. Kolejnym krokiem, który możemy poczynić, jest korzystanie z właściwej diety, która bogata jest w składniki sprzyjające naszym oczom. To między innymi warzywa liściaste: szpinak, natka pietruszki, jarmuż, szczypiorek, cukinia, brokuły, koper, czy kapusta. Te warzywa posiadają dużo luteiny, która odpowiedzialna jest za ochronę oczu przed promieniowaniem UV oraz naczyń włosowatych siatkówki. Stosuj także regenerujące kremy pod oczy: https://www.izielnik.pl/naturalne-kremy-pod-oczy

Zadbaj o swoje oczy — przerwy w pracy

Zmęczenie oczu najbardziej odczuwalne jest podczas ich wytężania. W czasie pracy odchodź więc okresowo od ekranu monitora i spędzaj wolny czas na świeżym powietrzu. Będziesz mieć wówczas mniej zmęczone oczy. Jest to przydatna wskazówka również wówczas, gdy zmagasz się z suchością oczu. Nie korzystaj jednak z przerw, aby wyjść na papierosa – palenie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia plamki żółtej.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Okulary, które posiadają niezbędne filtry UV, chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jeżeli nie będziemy ich stosować regularnie, w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce możemy uszkodzić delikatne struktury gałki ocznej i doprowadzić do zaćmy, uszkodzenia plamki żółtej, a nawet nowotworu oczu i powiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here