Nauczenie małego dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie. Istnieje jednak kilka błędów, które rodzice nagminnie popełniają. O których mowa?

Najczęściej popełniane błędy

Za rzadkie mycie zębów

Każdy rodzic marzy o tym, żeby jego dziecko miało mocne i zdrowe zęby. Jednak nie każdy robi coś w tym kierunku. W momencie, gdy pojawiają się pierwsze ząbki u dziecka, rodzice powinni zacząć poświęcać więcej uwagi na ich pielęgnację. Powinni pilnować, żeby zęby malucha były myte 2 razy dziennie, chociaż zalecane jest mycie po każdym posiłku. Najważniejsze jest dokładne umycie zębów przed snem, ponieważ w nocy dochodzi do zmniejszenia wydzielania śliny i mniej są neutralizowane kwasy.

Nieprawidłowe szczotkowanie

Przejechanie szczoteczką po zębach byle jak, nie jest wystarczające, żeby nasza jama ustna była czysta. Istotna jest prawidłowa metoda szczotkowania zębów. Od najmłodszych lat warto jej uczyć dzieci. Każde szczotkowanie powinno trwać co najmniej 3 minuty, powinny być wykonywane ruchy okrężne oraz wymiatające. Szczotkować należy dokładnie każdą powierzchnię zęba.

Przeczytaj też: http://modelstory.pl/suche-skorki-na-twarzy-jakie-sie-ich-pozbyc/

Nieprawidłowa szczoteczka do zębów

Wielu rodziców pozwala wybierać dziecku samodzielnie szczoteczkę do zębów, jednak nie zawsze jest to dobre. Dziecko skupia się wyłącznie na designie szczoteczki, dla niego ważne że jest kolorowa i widnieją na niej, jego ulubione postacie bajkowe. To za mało, szczoteczka ma przede wszystkim dokładnie oczyszczać zęby, ale nie może być za twarda. Najlepszym wyborem są szczoteczki miękkie oraz średniej miękkości.

Praktycznym rozwiązaniem w przypadku dzieci jest również, szczoteczka elektryczna, która dokładnie czyści i należy ją wyłącznie lekko przycisnąć i powoli przesuwać po zębach. Ostatnia ważna kwestia, to wymiana szczoteczki co 3 miesiące oraz po przebytych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Nieodpowiednia pasta do zębów

Kolejna ważna rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na prawidłowej higienie jamy ustnej to pasta do zębów. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Jeszcze do niedawna dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia miały zalecone stosowanie pasty bez fluoru. Obecnie już do mycia pierwszych zębów mlecznych, można śmiało używać pasty z fluorem. Wystarczy tylko na początku dziecko przyzwyczaić do niego, poprzez stosowanie w mniejszych porcjach.

Źródło: https://www.zdrowedziecinstwo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here