Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że żywienie małych i dużych ras powinno się różnić. Ratlerki i yorki mają bowiem zupełnie inne potrzeby niż owczarki niemieckie albo labradory. Karma dla małych psów najczęściej zatem ma odmienny skład od tej dla dużych psów. W czym tkwi różnica? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Co powinny jeść małe psy?

Przede wszystkim warto podkreślić, że wielkości psa nie można mylić z jego wiekiem. Zupełnie inną kwestią jest zatem karmienie szczeniaków, dorosłych psów oraz psich seniorów. A co powinny jeść małe rasy? Niewielkie shih tzu oraz inne drobne czworonogi mają z reguły bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Karma dla małych psów zawiera zatem duże ilości białka, ale jednocześnie jest lekkostrawna. Ze względu na możliwe problemy żołądkowe w karmach dla małych psów częściej pojawiają się także mieszanki delikatnych mięs, w tym jagnięciny, cielęciny oraz kurczaka. Rzadziej wykorzystuje się w tym celu natomiast wołowinę albo dziczyznę. Karma dla małych psów czasem bazuje też na rybach. Popularne są chociażby wersje z pstrągiem, łososiem albo po prostu wzbogacone olejem rybnym. Poza tym karma dla małych psów występuje w zupełnie innych pojemnościach oraz konsystencji. W sklepach dostępne są mniejsze puszki, zawierające mniejsze kęsy jedzenia.

Co powinny jeść duże psy?

W karmach dla dużych psów dużą wagę przykłada się natomiast do jej zawartości energetycznej. Duże rasy, takie jak labradory, golder retrivery, owczarki niemieckie albo husky potrzebują dużo ruchu. Ich codzienna aktywność fizyczna spożytkowuje natomiast gigantyczne ilości energii. Tę można psu zapewnić tylko dzięki specjalistycznej karmie. Karma dla małych psów nie zawiera takich samych proporcji poszczególnych składników, jak karma dla dużych psów. W wariancie dla większych ras niezwykle istotna jest natomiast odpowiednia ilość białka, tłuszczu oraz przeciwutleniaczy. Dodatkowo duże psy częściej niż małe borykają się z problemami ze stawami biodrowymi, które z czasem prowadzą do dysplazji. Właśnie dlatego w ich diecie powinna znaleźć się właściwa dawka składników mineralnych, dbających o prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz chrzęstnego. Mowa tu przede wszystkim o glukozaminie, witaminie D, wapniu i kwasach Omega.

Gdzie kupić odpowiednią karmę?

Specjalistyczna karma dla małych psów oraz dla dużych dostępna jest w sklepach zoologicznych. np. https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Karma-dla-psow-malych-ras-237.html. Można ją również kupić bezpośrednio u producenta. Mając rasowego psa na pewno warto na taką postawić. To pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i zapewni mu długie i dostatnie życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here