Na powierzchni wody w akwarium z Twoimi ulubionymi rybkami pojawił się mętny osad albo piana? Zastanawiasz się, jaka jest przyczyna tego rodzaju zjawiska, czy jest groźna dla ryb i czy trzeba ją zlikwidować? Pamiętaj, że piana w akwarium jest zawsze sygnałem alarmowym, ale wcale nie musi oznaczać zagrożenia. Najczęściej jest to kożuszek bakteryjny. Dowiedz się o nim więcej.

Czym jest kożuszek bakteryjny?

Zagrożenie dla ryb można poznać po rodzaju powstałej w akwarium piany. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi udaje się określić skąd się bierze piana w akwarium i jak ją wyeliminować. O ile ta, która wytworzyła się na skutek nieprawidłowej wymiany wody w zbiorniku, nie stanowi niebezpieczeństwa dla rybek i wystarczy uważniej przeprowadzać takie zabiegi z uwzględnieniem dokładniejszego czyszczenia akwarium, tak kożuch bakteryjny może być rzeczywiście groźny.

Kożuszek bakteryjny na specyficzny wygląd. Na tafli wody pojawia się gęsta, biała piana. Tworzą ją bakterie, glony, pierwotniaki, co oznacza, że woda została nimi zainfekowana. Kożuch, o którym mowa jest efektem kurzu i innych zanieczyszczeń, które przedostają się do akwarium, na przykład, kiedy zbiornik nie jest przykrywany. Co więcej, kożuszek bakteryjny może występować jako efekt rozkładającego się w akwarium jedzenia dla rybek. Właśnie dlatego należy realizować regularny i właściwy system odżywiania. Przekarmianie albo stosowanie pożywienia źle dobranego będzie skutkować tym, że odpady będą zalegać i rozkładać się na dnie akwarium, a wraz z rozpoczętym procesem gnilnym pojawią się bakterie.

Jak zlikwidować pianę z wody w akwarium?

Aby nie dopuścić do symptomów chorobowych ryb żyjących z akwarium, powstałą pianę należy czym prędzej zlikwidować. Z osadem bakteryjnym świetnie radzą sobie na przykład ślimaki albo niektóre rodzaje ryb, jak molinezje. One żywią się bakteryjnym osadem, dzięki czemu problem jest dosłownie zjadany. Pianę należy czym prędzej usunąć, ryzyko jej powstawania jest znacznie mniejsze, kiedy w akwarium stale pracuje specjalny filtr do wody.

Co istotne, najważniejsze jest działanie zapobiegające powstawaniu kożuszka bakteryjnego. Każde akwarium musi mieć pokrywę, woda musi być wymieniana i oczyszczona z resztek pokarmu czy innych zanieczyszczeń. Należy wstrzymywać się też z częstym przesadzaniem żywej roślinności, jeśli taka znajduje się w akwarium, ponieważ poruszanie podłożem przyczynia się do mętnienia wody i roznoszenia bakterii.

Ważne jest, że sam kożuch bakteryjny najczęściej nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia czy życia rybek, natomiast z całą pewnością psuje efekt wizualny całego zbiornika. Właśnie dlatego należy dbać o jakość wody w akwarium, specjaliści potwierdzają również, że przyczyną powstawania kożuszka bakteryjnego może być woda pozbawiona wartości odżywczych. Chociaż wydaje się, że hodowanie rybek nie stanowi większego wysiłku, to jak widać, o akwarium trzeba odpowiednio dbać, aby zapewnić im komfort bytowania. Zbiornik wodny z rybkami w mieszkaniu może przecież stanowić również doskonały element dekoracyjny wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here