Twoje dziecko śpi niespokojnie? Czasem wystarczy tak prozaiczna zmiana, jak zakup nowej pościeli, by komfort snu malucha znacząco się poprawił. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią pościel dla dziecka, zwracając uwagę na materiał, wypełnienie, wykończenie oraz estetykę.

Relaksujący sen wymaga odpowiedniego otoczenia i warunków, ale również akcesoriów. Dopasowany materac oraz pościel — to podstawa zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Zastanawiasz się, jaka pościel sprawdzi się dla twojego dziecka? Jest kilka zasad, których warto się trzymać przy jej doborze.

#1 Wybierz przewiewny materiał bezpieczny dla dziecięcej skóry

Mali alergicy powinni korzystać z pościeli wykonanej z bawełny lub lnu. Jednak również inne dzieci, niezmagające się z alergiami, zareagują najlepiej właśnie na te materiały. Stuprocentowa bawełna to materiał higieniczny, przewiewny, oddychający i wspierający odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu sprawdzi się nawet w najgorętsze noce. Len również wykazuje takie właściwości, niemniej jest to materiał, który łatwo się gniecie. Nie każdy będzie więc z niego zadowolony.

#2 Sprawdź wypełnienie kołdry i poduszki

Na rynku dostępna jest pościel dziecięca z dwoma rodzajami wypełnienia — naturalnym i syntetycznym. Choć intuicja może podpowiadać ci, że kołdra z wkładem naturalnym jest najlepszym wyborem dla dziecka, w rzeczywistości niekoniecznie musi być to prawdą. Zwłaszcza jeśli twoje dziecko jest uczulone na kurz. Pościel dziecięca wypełniona pierzem czy puchem to niestety magnes na roztocza, nawet jeśli pierzesz ją dość często. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wypełnienie syntetyczne, na przykład z włókien silikonowych czy poliestrowych. Takie wypełnienie nie gromadzi kurzu, nie akumuluje wilgoci i jest łatwe w czyszczeniu, co sprawia, że idealnie sprawdza się nawet dla małych alergików.

#3 Dopasuj odpowiednie wymiary pościeli

Dobór należy oczywiście uzależnić od indywidualnych cech dziecka. Możesz jednak posiłkować standaryzowanymi wymiarami:

  • 56×75 cm — pościel dla noworodków (rożki, otulacze, kołderki);
  • kołderka 80×100 i poduszka 40×60 cm — od roku do dwóch lat;
  • kołderka 100×135 i poduszka 40×60 cm — od dwóch do pięciu lat;
  • kołderka 160×200 i poduszka 70×80 cm — od pięciu do dziesięciu lat.

Jak widać, przedziały wiekowe są dosyć szerokie. Pamiętaj, że są tylko orientacyjne — jeśli twoje dziecko jest dość wysokie lub niskie na swój wiek, dobierz komplet pościeli dziecięcej indywidualnie, korzystając z powyższych wymiarów jedynie w charakterze wskazówki.

#4 Wybierz estetykę, którą pokocha maluch!

Kołdry i poduszki dla najmłodszych zazwyczaj nie wymagają nakładania poszewek — projektuje się je tak, aby rodzice mogli szybko je wyprać, co w przypadku pościeli niemowlęcej konieczne jest dość często. Dla większych dzieci warto oczywiście dobrać odpowiednie poszewki — wtedy spanie będzie kojarzyć się im znacznie przyjemniej! Bajkowa pościel dla dzieci 160×200, ale też w mniejszych rozmiarach, może przybierać najróżniejsze postaci — od tęczowych i kwiatowych wzorów, po wizerunki superbohaterów.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here