Wysoka temperatura ciała u noworodka jest powodem do niepokoju dla wielu rodziców. Nie należy jednak zbytnio wpadać w panikę. Nie zawsze wyższa temperatura ciała oznacza gorączka. Ponadto umiarkowana gorączka jest potrzebna organizmowi w walce z drobnoustrojami, zatem nie zawsze konieczne jest zbijanie temperatury. Od jakiej temperatury mówimy o gorączce u niemowlaka? Jakie są przyczyny gorączki u małego dziecka? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-jak-mierzyc-temperature-jak-zbic-goraczke/ 

Gorączka u niemowlaka – czym jest? 

Gorączka spowodowana wyższą temperaturę ciała, która pojawia się w efekcie rozwoju stanu zapalnego lub infekcji to powód do obaw. Pod wpływem działania serio genów wydzielanych przez czynniki chorobotwórcze dochodzi do zaburzenia funkcjonowania ośrodka termoregulacji, co powoduje wzrost temperatury ciała. W przypadku niemowląt o gorączce mówimy wtedy, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni, natomiast jeżeli temperatura utrzymuje się w przedziale 37–37,9 określana jest ona jako stan podgorączkowy. 

Jakie są przyczyny gorączki u niemowlaka? 

Noworodki i niemowlęta ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego są narażone na rozwój infekcji. To właśnie infekcją najczęściej towarzyszy gorączka u maluchów. Najczęściej spotykane są infekcje górnych dróg oddechowych. Zaraz w ich odpowiadają przede wszystkim wirusy. Przeziębienie to efekt zakażenia wirusami: rotawirusami, adenowirusami, wirusami paragrypy czy RS. Inne infekcje wirusowe drogą oddechową, a także angina. Infekcje wirusowe zazwyczaj przebiegają z umiarkowanym podwyższeniem temperatury i nie przekraczają 38 stopni. 

Gorączka u niemowląt może pojawić się po szczepieniach, które wykonywane są w pierwszym roku życia. Zazwyczaj taki odczyn poszczepienny występuje do 24 godzin od szczepienia i utrzymuje się około 2 dni. Innymi przyczynami gorączki może być ząbkowanie czy intensywny płacz. 

Gorączka u niemowląt – kiedy jest groźna? 

Kiedy gorączka przekroczy 38,5 stopnia lub jest większa, niż 37,5 stopnia, ale maluch jest osłabiony i apatyczny, należy interweniować. Ponadto w przypadku dzieci, w których w przyszłości wystąpiły drgawki gorączkowe, nie należy dopuścić do sytuacji, kiedy temperatura ciała przekroczy 38 stopni. 

Zobacz też: https://pontipino.pl/rozszerzenie-diety-dziecka-jak-to-zrobic/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here