Wielu rodziców zastanawia się, czy można żeglować z dzieckiem. Oczywiście tak, o ile dobrze cały rejs będzie dobrze zaplanowany. Oprócz ciekawej trasy i wszelkich udogodnień niezbędnych młodemu człowiekowi koniecznie trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, by żeglowanie z dzieckiem było ekscytującą, a przede wszystkim bezpieczną przygodą!

Jak zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym członkom załogi?

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom rejsu to niezwykle ważne zadanie. Absolutną koniecznością jest więc stały nadzór osoby dorosłej. Trzeba to uwzględnić wtedy, gdy wybierasz się na łódki z niezbyt liczną ekipą, ponieważ przez cały czas jeden z uczestników będzie zajmował się szkrabem. Kilkuletnim dzieciom warto wyjaśnić zasady zachowania na łodzi. Gdy będą się do nich stosować, zmniejszy się ryzyko niebezpieczeństwa.

Równie ważne jest zapewnienie sprzętu, który wpłynie na poprawę bezpieczeństwa malucha. Na szczęście w profesjonalnych sklepach dla entuzjastów żeglarstwa można znaleźć bogatą ofertę sprzętu ratowniczego i asekuracyjnego. Oto najważniejsze elementy wyposażenia łodzi przeznaczone do użytku przez dzieci:

  • kamizelki ratunkowe dla dzieci,
  • szelki asekuracyjne,
  • koła ratunkowe,
  • siatka bezpieczeństwa.

Aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia za burtę, konieczne jest zastosowanie kamizelek ratunkowych w rozmiarze dopasowanym do wieku i wagi dziecka. Kapoki muszą spełniać normy bezpieczeństwa. Powinny też dobrze przylegać do ciała dziecka i nie krępować jego ruchów. Kamizelki ratunkowe dla dzieci to podstawowe wyposażenie jachtu, gdy w rejsie ma uczestniczyć dziecko. Należy pamiętać o tym, by mały załogant zawsze miał na sobie kamizelkę podczas wyprawy. 

Czym charakteryzują się dobre kamizelki ratunkowe dla dzieci?

Najczęściej kamizelki opisane są przedziałami wiekowymi i wagowymi. Wyróżnia się dwa podstawowe warianty: wkładane przez głowę i zapinane na klatce piersiowej. Oprócz tego różnią się materiałem i sposobem działania. Kamizelki pneumatyczne po wpadnięciu do wody automatycznie się pompują, by utrzymać głowę osoby powyżej linii wody. Z kolei standardowe kamizelki ratunkowe dla dzieci wypełnione są materiałem syntetycznym, który jest lżejszy od wody. Podczas rejsu rodzinnego sprawdzają się oba rodzaje kapoków. 

Ważne cechy dobrej kamizelki to jaskrawy kolor, uchwyt do wyciągania i regulacja szerokości. Zapięcie znajdujące się poza zasięgiem dziecka uniemożliwia dziecku samodzielne zdjęcie kapoka.

Jak dobrać koło ratunkowe dla najmłodszych?

Koła ratunkowe z reguły przeznaczone są dla dorosłych znajdujących się za burtą. Jednak w sprzedaży znajdują się też modele zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych. Jak łatwo zgadnąć, różnią się one rozmiarem. Koło ratunkowe dla dzieci jest mniejsze, a jego średnica może wynosić 44 cm. Należy podkreślić, iż kółka do zabawy na plaży lub w basenie nie są alternatywą dla kół ratunkowych.

Co to jest lina asekuracyjna i jak należy jej używać?

Aby zapobiec wypadnięciu za burtę, zaleca się korzystanie z szelek bezpieczeństwa. Mają one specjalne ucho, do którego zapina się linę asekuracyjną elastyczną lub statyczną. Lina zakończona jest solidnymi karabińczykami ze stali nierdzewnej. Zapewnia kontakt z łodzią i nie dopuszcza do niekontrolowanego wypadnięcia za burtę. 

Jak z niej korzystać? Wystarczy przymocować jeden karabińczyk do szelek bezpieczeństwa zapiętych na dziecku, a drugi do lifeliny rozpiętej na łodzi.

Siatka bezpieczeństwa i jej zastosowanie

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadnięciem z jachtu jest rozpięta siatka bezpieczeństwa. Zapobiega ona nieplanowanym kąpielom, a także zatrzymuje na pokładzie wszystkie przedmioty, w tym zabawki dziecka. 

Żeglowanie z dziećmi to wspaniała przygoda dla maluchów. W ten sposób mogą zaspokoić ciekawość świata oraz nauczyć się nowych rzeczy. Zapamiętaj nasze wskazówki, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo na jachcie – wyposaż je w dopasowaną kamizelkę ratunkową, zaopatrz się w koło ratunkowe i linę asekuracyjną oraz siatkę bezpieczeństwa. Pokaż swoim maluchom swoją pasję, by wspólnie spędzać cudowny czas na łódkach!

Niezbędne wyposażenie bezpieczeństwa na jacht znajdziecie tutaj:

https://www.maristo.pl/bezpieczenstwo/kamizelki-dla-dzieci

https://www.maristo.pl/bezpieczenstwo/kola-ratunkowe-i-osprzet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here