Kolorowanie to nie tylko świetna zabawa dla najmłodszych, ale także nauka. Okazuje się, że różnego rodzaju kolorowanki są nierzadko pierwszą zabawką edukacyjną, która ma ogromny wpływ na rozwój malucha. O tym, dlaczego warto sięgać po kolorowanki od najmłodszych lat, piszemy poniżej.

Zalety kolorowania

Okazuje się, że kolorowanie poskramia „trudne emocje”. Wycisza, uspokaja, relaksuje, uczy cierpliwości, staranności, precyzji i skupienia. Poprawia koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię oraz kreatywność, inspiruje. Co więcej, kolorowanie sprzyja przygotowaniu do nauki w szkole, usprawnia procesy manualne (tzw. motorykę małą), uczy prawidłowego trzymania kredek czy długopisu, rozwija widzenie przestrzenne. Kolorowanie oczywiście zabija też nudę i od pokoleń jest jedną z najbardziej powszechnych zabaw.

Alternatywy dla tradycyjnych kolorowanek

Dzieci najczęściej chętnie sięgają po kolorowanki, jednak jeśli taka forma aktywności po krótkim czasie je nudzi, warto stosować zamienniki. Dzisiaj producenci akcesoriów dla najmłodszych oferują multum tak samo świetnych alternatyw. Dzieciom dedykowane są specjalne kolorowanki do malowania nie tylko standardowymi kredkami bądź farbami, ale również wodą. Korzystać można z funkcjonalnych tablic do rysowania kredą czy mazakami, a nawet światłem. Nie ma wątpliwości, że coraz częściej w to narzędzie rozwoju dziecka wkrada się nowoczesna technologia. Kolorować można tzw. magicznymi długopisami z wkładami, które zmieniają kolor. Sam wybór akcesoriów do kolorowania jest ogromny, a dzieci z całą pewnością zaciekawią chociażby pachnące flamastry. Warto z takich rozwiązań korzystać, dzięki czemu kolorowanie stanie się naprawdę atrakcyjną rozrywką.

Kolorowanie a etap rozwoju dziecka

Pamiętajmy jednak, by same kolorowanki i potrzebne do kolorowania narzędzia, były odpowiednio dopasowane do etapu rozwoju malucha. Najpierw doskonale sprawdzą się grube kredki albo kreda, na rynku bez problemu znajdziemy te o trójkątnym kształcie. Dziecko chwyta je bez problemu, przy okazji uczy się prawidłowego trzymania narzędzi piśmienniczych.

Ważny jest też sam dobór kolorowanek. Dla najmłodszych najlepsze będą te, które wytyczają zadanie pomalowania dużych postaci, bez małych elementów.

Rozmaite kolorowanki można nabywać w sklepach z zabawkami czy księgarniach. Z powodzeniem można je też znaleźć w sieci i drukować za darmo.

Zwracajmy uwagę na postawę dziecka podczas kolorowania. Należy przygotować odpowiednie miejsce do takiej zabawy, najlepiej biurko oraz krzesło z właściwym oparciem. Niestety, u większości uczniów w okresie wczesnoszkolnym diagnozuje się wady postawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here