Cztery lata to wiek, w którym wreszcie można podsuwać dziecku nieco bardziej skomplikowane zabawki, z mniejszymi elementami. Zastanawiasz się, co kupić maluchowi, aby sprawić mu przyjemność i wspierać jego rozwój? Podpowiadamy, jakie zabawki będą najlepsze dla czterolatka!

Rozbudzaj ciekawość

W wieku czterech lat dzieci są bardzo ciekawe świata, więc przygotuj się na niekończącą się serię pytań. Warto wykorzystać tę cechę, zachęcając pociechę do poszerzania wiedzy na temat otoczenia, oczywiście z pomocą bezpiecznych zabawek lub pod okiem rodziców. Czterolatek jest już bardziej sprawny motorycznie i manualnie, więc w trakcie zabawy można korzystać z przedmiotów o mniejszych rozmiarach i drobniejszych elementach. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju  zabawy plastyczne, które przygotują małe rączki do nauki pisania. W tym okresie dziecko będzie chętnie naśladować zachowania dorosłych, więc królować będą zabawy tematyczne w odgrywanie ról.

1. Nawlekanki

Przygotowanie do nauki pisania może być przyjemną i kreatywną zabawą. Ćwiczenie sprawności palców umożliwią dziecku wszelkiego rodzaju nawlekanki i przewlekanki. W sklepach znaleźć można drewniane zestawy do robienia zwykłych korali, różnego rodzaju obrazki z dziurkami na sznurki oraz figurki, takie jak farma i zamek firmy Small Foot Design. Zabawki te mogą łatwo stać się rekwizytem również podczas opowiadania historii czy zabawie w odgrywanie ról.

nawlekanki

2. Gry

Czterolatek potrafi skupić uwagę na około 20 minut, czyli tyle, ile trzeba, aby zagrać w prostą grę, np. memo. Prawdopodobnie i tak nie wysiedzi całej partii w jednym miejscu, ale nie ma nic złego w tym, że na chwilę gdzieś odbiegnie lub się odturla. Warto też wybrać grę, która będzie rozwijać sprawność dłoni lub uczyć logicznego myślenia. Nie należy jednak dziecku pozwalać na wygrywanie za każdym razem. Gry to wspaniały sposób, aby nauczyć malucha, że nie wszystko będzie w życiu przebiegać po jego myśli. Czasem trzeba przegrać, ale nie ma w tym nic złego, bo zawsze można rozpocząć grę od początku i po raz kolejny spróbować swoich sił.

3. Klocki konstrukcyjne

Chyba każdy czterolatek miał już okazję bawić się klockami, ale w tym wieku można wprowadzić nieco bardziej wymagające zestawy konstrukcyjne. Ta wspaniała zabawa uczy myślenia przestrzennego i rozwija wyobraźnię, co w przyszłości przełoży się na lepsze radzenia sobie z matematyką. Niektóre dzieci wolą wymyślać własne konstrukcje, a inne bazować na obrazkowej instrukcji, której rozpracowanie również wymaga wprawy i przydaje się w życiu codziennym. Zbudowane z klocków scenerie są często wykorzystywane do zabawy w odgrywanie ról i mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb.

klocki

4. Zabawki i instrumenty muzyczne

Wiek przedszkolny to doskonały okres na zabawy muzyczne, które przestają się wreszcie ograniczać do robienia hałasu przez uderzanie przedmiotem o przedmiot. Każde dziecko powinno mieć dostęp do prostych instrumentów, takich jak kolorowa gitara, cymbałki czy zestaw dzwoneczków. Zabawki te będą kształtować poczucie rytmu i rozwijać kreatywność, zmysł słuchu oraz sprawność rąk. Wspólne wymyślanie nowych melodii i piosenek to doskonała zabawa dla całej rodziny.

5. Odgrywanie ról

Czterolatek stara się naśladować zachowania dorosłych i chętnie pomaga w domowych obowiązkach. Warto pozwolić mu na czynny udział w sprzątaniu czy gotowaniu, oczywiście pod czujnym okiem rodziców. Na początku będzie to oznaczać jedynie większą ilość bałaganu, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość – bez podejmowania prób dziecko nigdy nie opanuje nowych czynności. Aby maluch mógł je ćwiczyć również bez nadzoru, można mu podarować zabawkowy komplet garnków lub innych akcesoriów kuchennych. Dziecko będzie też chętnie odgrywać scenki z życia codziennego, więc idealnie sprawdzą się zestawy do odgrywania ról – zabawy w szkołę, sklep czy lekarza.

odgrywanie rol muzyczne

6. Piłka do skakania

Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje dużo ruchu i dobrze się odnajduje w trakcie wszelkich zabaw sportowych. Duża piłka do skakania pozwoli mu rozładować nadmiar energii, przy okazji wspomagając rozwój poczucia równowagi i koordynacji ruchowej. Zabawka szybko stanie się ulubionym środkiem transportu, a maluch wymyśli dla niej dziesiątki nowych zastosowań.

Szukasz zabawek, które będą wspierać rozwój Twojego dziecka poprzez przyjemną zabawę? Koniecznie odwiedź sklep-tolek.pl!

Zdjęcia: sklep-tolek.pl, pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here