Częstym tematem dyskusji wśród rodziców jest wskazanie różnic, jakie dzielą klub dziecięcy a żłobek. Rodzi się także dylemat, czy naszemu maluchowi lepiej będzie w żłobku lub klubie dziecięcym, a może z babcią, jeśli oczywiście jest taka możliwość. Dziś skupimy się na tym, żeby zestawić żłobek i klub dziecięcy, aby wskazać najważniejsze różnice między tymi placówkami.

Historia instytucji klubu dziecięcego jest długa i momentami burzliwa. Niemniej często także dziś do powszechnej opinii przedostają się nierzadko krzywdzące stereotypy na temat pobytu dziecka w klubie dziecięcym. W praktyce jednak różnice są niewielkie. Dowiedz się jakie.

Klub dziecięcy – jakie wymogi spełnia taka placówka?

Na początek warto wskazać, skąd w ogóle wzięła się instytucja klubu dziecięcego? Pod wieloma względami placówka ta jest bliźniaczo podobna do żłobka, skąd zatem rozróżnienie? Zagadnienie to staje się nieco jaśniejsze, jeśli zwrócimy uwagę na historię klubu dziecięcego. W przeszłości tego rodzaju placówki powstawały niejako w odpowiedzi na brak miejsc w żłobkach. Często były to prywatne inicjatywy bądź specjalne projekty większych zakładów pracy, które oferowały swoim pracownikom opiekę nad dzieckiem w godzinach pracy.

Klub dziecięcy

Wymogi formalne w klubie dziecięcym nie były jednak tak sprecyzowane jak w przypadku żłobków, co prowadziło niekiedy do zaniedbań. Z czasem do klubów dziecięcych przylgnęła łatka „przechowalni dla dzieci”, gdzie maluchy mogły liczyć co najwyżej na wyżywienie dzieci. Z czasem państwo dostrzegło niedociągnięcia tego typu placówek i nałożyło na nie liczne wymogi prawne. W efekcie dziś kluby dziecięce pod względem formalnym nie różnią się prawie wcale od żłobka. Jedyna różnica między żłobkiem a klubem dziecięcym jest taka, że do pierwszej placówki mogą trafić dzieci po ukończeniu 20. miesiąca życia, natomiast do klubu można zapisać dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia. Ponadto klub dziecięcy a żłobek to naprawdę zbliżone do siebie placówki.

żłobek

Gdzie zapisać dziecko wymagające szczególnej opieki?

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zapisać do placówki dziecko niepełnosprawne albo wymagające szczególnej opieki jest fakt, że liczba miejsc w klubie jest ograniczona. Zatem jeśli dziecko lepiej czuje się w mniejszej grupie, być może lepszym rozwiązaniem będzie zapisanie go do klubu dziecięcego. Zapewnienie dziecku opieki, zwłaszcza w tym wieku jest niezwykle ważne, dlatego zarówno w przypadku żłobków i klubów dziecięcych warto dokładnie przeanalizować warunki przyjmowania dzieci oraz charakterystykę danej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here