Języki obce są podstawą funkcjonowania dzisiejszego świata – niemal niezależnie od branży, w której się pracuje. Globalizacja stworzyła światowy rynek, w którym czynnikiem konkurencyjności jest współpraca na szczeblu międzynarodowym, a to wymaga sprawnej i bezbłędnej komunikacji. W takim świecie nauka języka obcego dla dziecka nigdy nie będzie czasem zmarnowanym! Co jednak jeżeli pociecha nie chce się uczyć? Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Dlaczego angielski?

Warto najpierw odpowiedzieć sobie (i dziecku) na pytanie, dlaczego w ogóle wybranym językiem jest akurat angielski? Jeżeli dziecko jest już nieco starsze, być może same argumenty zmotywują je do pracy.

Nauka angielskiego dla dzieci to najłatwiejszy punkt startu w nauce języków obcych. Dlaczego? Język angielski jest wszędzie: w filmach, serialach, grach komputerowych, muzyce. W efekcie stale z nim obcujemy, a wiadomo, że stały kontakt z językiem pomaga w nauce. To z kolei przekłada się na dobre rezultaty w nauce i pokazuje, że nauka języka może być przyjemna i efektywna. To pozytywnie wpływa na motywację!

Dostosuj materiały i metody do wieku

Nie możemy oczekiwać od dzieci, że skutecznie nauczą się z materiałów przeznaczonych dla dorosłych. Sam zakres materiału również musi być odpowiednio dopasowany. Żaden 11-latek nie wsiąknie w czytankę o biznesowych zagadnieniach korporacyjnych. Dziecko potrzebuje tematów, które są mu bliskie. Najlepiej dobierze je nauczyciel doświadczony w pracy z młodymi ludźmi. W domu proponujmy treści związane z ich zainteresowaniami – może wspólny film po angielsku, z napisami? Może gra komputerowa bez tłumaczenia?

Pokaż sens przedsięwzięcia

Nikt nie lubi się uczyć, jeżeli nie widzi sensu w nauce. Pokażmy dziecku, że nauka angielskiego dla dzieci ma praktyczne zastosowanie w prawdziwym życiu. Można to zrobić przez wspólne słuchanie muzyki czy śpiewanie po angielsku. Dla nieco bardziej zaawansowanych adeptów języka sprawdzą się książki po angielsku (istnieją specjalne wydania do nauki języka), a także filmy i seriale. Przez to wszystko młody człowiek osłucha się z akcentami, intonacją i rozszerzy swój zasób słownictwa.

Słuchaj!

Dzieci często mówią, tylko my rzadko słuchamy. Jeżeli dziecko narzeka na swoją szkołę językową lub korepetytorkę, posłuchajmy jego uwag i… zmieńmy placówkę. To nic, że tę polecali znajomi i fachowcy – czasem nawet najlepszy nauczyciel po prostu „nie kliknie”. Wszyscy jesteśmy inni, mamy różne osobowości, dzieci też, a angielski dla dzieci można wykładać na wiele sposobów.

Dobierzmy dziecku takiego nauczyciela, z którym mu się komfortowo pracuje, a wtedy wszystkie strony będą ukontentowane. Ponownie – to, że dziecko narzeka na czyjeś metody, nie musi oznaczać, że są one złe. Po prostu są przeznaczone dla kogoś o innej osobowości. Dobrym pomysłem jest też zapisanie go na zajęcia w szkole językowej jak np. https://akcent-edu.pl/angielski-dla-dzieci-k-56.html, gdzie połączy naukę z zabawą.

Doceniaj postępy!

Krytyka zniechęca! Jeżeli dziecko nie ma ochoty dzielić się z rodzicem tym, czego się dziś nauczyło na lekcjach języka, zostawmy je w spokoju. Gdy zacznie chwalić się samo, doceńmy postęp, jaki zrobiło. Zwracanie uwagi na błędy i niedociągnięcia demotywuje i sprawia, że nauka jest postrzegana jako trudna. Z czasem je wyćwiczy, a jego poziom wzrośnie – krytyka rodzica nie jest do tego niezbędna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here