Wózek dziecięcy kupić trzeba, ale wcale nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Jak wybrać ładny, funkcjonalny a jednocześnie tani wózek dziecięcy? Kiedy warto zainteresować się wyprzedażą wózków by niepotrzebnie nie przepłacać?

Na liście rzeczy, jakie trzeba skompletować, zanim noworodek przyjdzie na świat, wózek dziecięcy zajmuje ważne miejsce. Nie tylko dlatego, że będziecie korzystać z niego codziennie, ale też z tego powodu, że jest jednym z najdroższych elementów wyprawki dla niemowlaka. Przeciętny wózek dziecięcy wielofunkcyjny (czyli taki z możliwością zmiany na spacerówkę i wpięcia fotelika samochodowego) kosztuje 2-3 tys. złotych, ale są też modele w cenie powyżej 5 tysięcy.

Na co zwracać uwagę by cena była adekwatna do jakości?

Parę tysięcy złotych to kwoty, które często przekraczają możliwości finansowe młodej rodziny. Wiele osób wybiera więc sporo tańsze od nowych wózki z drugiej ręki. Można jednak wydać mniej bez poczucia, że oszczędzamy na bezpieczeństwie dziecka czy jakości spacerów. Wózek dziecięcy kosztujący tysiąc czy tysiąc pięćset złotych może być dla was równie dobry, co ten za pięć tysięcy – a czasem nawet lepszy, bo nie będziecie się bać, że zniszczy się albo ktoś wam go ukradnie. By jednak sprawdził się w codziennym użytkowaniu, ważne jest, by miał funkcje i rozwiązania, które w droższych modelach są oczywiste, a od których zależy komfort użytkowania i bezpieczeństwo dziecka.

Cechy solidnego i bezpiecznego wózka dziecięcego:

  • Solidny, ale lekki stelaż. Od jego wagi zależy całkowity ciężar wózka, dlatego najlepsze są te z aluminium.
  • Wytrzymałe koła. Mogą być z pianki albo pompowane. Powinny być duże, bo znacznie łatwiej będzie wtedy prowadzić wózek po piasku czy wybojach.
  • Praktyczny mechanizm składania. W wózkach wielofunkcyjnych stelaż zwykle składa się na płasko. Dobrze, jeśli można to zrobić bez wysiłku. Praktyczny jest przycisk łatwego składania umieszczony w rączce – zwalnia on wtedy mocowania i wystarczy lekko popchnąć, by wózek się złożył.
  • Regulacja wysokości rączki. To bardzo ułatwia prowadzenie wózka przez osoby o różnym wzroście.
  • Możliwość wpięcia fotelika. By tak było, stelaż musi mieć odpowiednią konstrukcję lub specjalne adaptery. Ta funkcja przydaje się, jeśli często zamierzacie podróżować z malcem.
  • Wygodne siedzisko spacerówki. Dobrze, gdy jest szerokie, miękkie i można je zamontować przodem albo tyłem do kierunku jazdy.
  • Dodatkowe akcesoria w cenie. Im więcej producent ich oferuje, tym lepiej, bo kupowane osobno mogą sporo kosztować (np. parasolka to wydatek rzędu 30–40 zł, a śpiworek – nawet 200 zł).

Cena i jakość czy da się to pogodzić?

Jaką kwotę musimy odłożyć na zakup dobrego wózka dziecięcego? To zależy od jego rodzaju, standardu, dodatkowych funkcji i akcesoriów, ale także producenta. Większość rodziców zwraca uwagę na jakość, stabilność i bezpieczeństwo, dlatego przy mocno ograniczonych funduszach woli kupić używany model sprawdzonej marki niż znaleziony w jakimś sklepie internetowym wyjątkowo tani wózek nieznanego producenta.

Uogólniając, można więc powiedzieć, że na nowy wózek głęboki, wielofunkcyjny lub spacerowy wydamy minimum 1600 zł, a na ich używane wersje mniej więcej połowę tej kwoty. Tańsze są niewielkich wymiarów wózki typu parasolka, bardzo lekkie i z małymi kółkami. Ich ceny zaczynają się od około 600 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy wózek spełnia wszystkie nasze oczekiwania, bo co z tego, że znajdziemy dany model na wyprzedaży i zapłacimy połowę ceny, gdy nie będzie on dla nas użyteczny i tylko niepotrzebnie wydamy i tak nie małe pieniądze. Dlatego podczas wyprzedaży nie dajmy się zwariować. Nie kierujmy się opiniami koleżanek czy najbliższej rodziny, gdzie dany egzemplarz był używany. To co dobre dla jednego rodzica, nie sprawdzi się w twoich warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here