Każdy nowo- narodzony członek rodziny wzbudza ogromne zainteresowanie, zarówno wśród najbliższej rodziny, jak i tej nieco dalszej, włączając w to znajomych i przyjaciół rodziny. Każdy ma do powiedzenie złotą radę i do dołożenia swojej cegiełki prawdy. Jednak zapomina, że dziecko ma swoich rodziców, którzy pomimo niewiedzy lub swojego młodego wieku, na pewno nie pozwolą by ich dziecku zadziała się krzywda lub było źle odżywiane. Najsilniejsza więź istnieje oczywiście pomiędzy niemowlakiem a jego mamą, ale tato również na swój sposób potrafi się zatroszczyć o dobro swojego potomka. Dlatego jeśli minie okres karmienia dziecka wyłącznie mlekiem matki lub tym modyfikowanym, to warto jest pozwolić rodzicom na zdobywanie wiedzy, jak odżywiać dziecko innymi pokarmami. I co w tym okresie życia niemowlaka jest dla niego najlepsze.

Czas na rozszerzenie diety!

Wraz z rozwojem i coraz większą aktywnością ruchową, maluch potrzebuje więcej energii. Ta, jak wiadomo, z powietrza się nie bierze. Do niedawna, mleko dostarczało wystarczającą jej ilość. Półrocznemu dziecku, z zapałem eksplorującemu świat, kaloryczność mleka stopniowo przestaje wystarczać. W tym wieku nie ma sensu zwiększać jego ilości, trzeba natomiast zacząć powoli, acz sukcesywnie poszerzać jadłospis malucha. Żywienie niemowląt od tego czasu powinno być wzbogacane o dodatkowe produkty.

Gdy niemowlak karmiony jest piersią w okolicach końca 6-tego miesiąca pojawia się jeszcze jeden deficyt. Mleko matki zawiera niewielkie ilości żelaza, które pomimo dobrze przyswajalnej postaci nie zaspokajają zapotrzebowania młodego organizmu. To niestety może prowadzić do anemii u dziecka. W pierwszych miesiącach życia zapobiegał jej zapas żelaza wyniesiony jeszcze z okresu płodowego. Gdy się wyczerpie trzeba go uzupełniać poprzez właściwą dietę. Więc warzywa, mięso, a początkowo kaszki, które są wzbogacane o ten i wiele innych niezbędnych „składników”, są konieczne w żywieniu niemowląt.

Stałe pokarmy z korzyścią nie tylko dla brzuszka!

Wprowadzanie stałych pokarmów ma również znaczenie dla rozwoju dziecka. Maluch świetnie radzący sobie ze ssaniem teraz musi włączyć do procesu jedzenia inne partie mięśni buzi i zastosować nowe techniki pracy językiem. Dodatkowym stymulatorem będzie zmieniająca się forma pokarmów od papek, przez grudki, aż do normalnego jedzenia wymagającego żucia i gryzienia. Dzięki temu ćwiczy język i mięśnie buzi, co zaowocuje przy nauce mówienia. Rezygnacja ze smoczka, zmuszenie brzdąca do pracy dziąsłami i ząbkami ma korzystny wpływ na zgryz malucha. Dzieci dość szybko i chętnie usiłują jeść własnoręcznie, jeżeli dać im taką możliwość. Ćwiczą w ten sposób m.in. koordynację (jak tu trafić rączką /łyżeczką do buzi), poprawiają precyzję ruchów, uczą się samodzielności. Nie da się również ukryć, że dzięki nowym smakom poznają świat, który je otacza. Poznają różne smaki, kształtują swoje preferencje kulinarne na przyszłe życie. To również ważne kwestie w żywieniu niemowląt.

Mleko jest najlepsze do pewnego momentu!

Trzymiesięczny maluch nie potrzebuje dla prawidłowego rozwoju niczego poza mlekiem. Ponadto jego układ trawienny nie jest jeszcze w 100% gotowy na nowe produkty. Nadal nie wydziela niektórych enzymów trawiennych. To oznacza, że gdy zje coś, czego nie będzie w stanie strawić, najprawdopodobniej przypłaci to co najmniej bólem brzuszka. Ponadto, podanie niektórych produktów zbyt wcześnie, może przyczynić się do wystąpienia alergii pokarmowej, a nawet choroby. Tak jest w przypadku zbyt wczesnego wprowadzenia do żywienia niemowląt dużej ilości glutenu, co zwiększa ryzyko wystąpienia celiakii.

Po osiągnięciu przez twoje dziecko okresu 6 miesięcy, mleko powinno być zastępowane innymi produktami. Nie rezygnuj całkowicie z podawania mu swojego pokarmu. Przystawiaj je do piersi naprzemiennie, tak by kobiece mleko stanowiło jak gdyby ochronę dla jelit. Karm swojego maluszka tak długo, jak to będzie możliwe. Zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Pobieranie pokarmu z piersi może skończyć się nawet około 2 roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here