Żeby uniknąć nietrafionych decyzji, trzeba się dobrze przygotować do wyboru wózka. Najważniejszą kwestią powinno być znalezienie modelu dostosowanego do wieku dziecka i stylu życia rodziców. W ten sposób zarówno maluszek, jak i rodzice będą mieli zapewniony komfort.

Wózek i wiek dziecka:

Zasada jest prosta: im mniejsze dziecko, tym większego pojazdu potrzebuje. Dla noworodka i kilkumiesięcznego maluszka najlepszym rozwiązaniem jest wózek głęboki. Jest on zaprojektowany z myślą o tym, że dziecko będzie głównie podróżować w pozycji leżącej. Taki wózek ma przeważnie niemały stelaż, duże kółka i gondolę.

Tutaj najlepiej sprawdzi się głęboka gondola, której najważniejsze zalety to:

 • jest przeważnie wygodny
 • ma zazwyczaj dobrą amortyzację
 • dobrze się prowadzi
 • zapewnia dziecku ciepło, dobrze chroni przed deszczem i śniegiem. jest to szczególnie istotne w przypadku maluchów urodzonych jesienią i zimą
 • sprawdza się w roli łóżeczka podczas różnych wizyt czy podróży

Wady głębokiej gondoli to przede wszystkim:

 • jest zazwyczaj cięższy niż inne rodzaje wózków
 • zabiera sporo miejsca. a to duże nieudogodnienie, jeśli rodzice mają małe mieszkanie czy mały samochód
 • nie wystarcza na długo. przyjmuje się, że maksymalnie na siedem-osiem miesięcy, choć nieraz trzeba go wymieniać i po pół roku. powód jest prosty – dziecko się rozwija i jest coraz bardziej ciekawe świata. dlatego chce siedzieć w wózku, a nie leżeć, staje się również bardziej ruchliwe

Poza tym, po kilku miesiącach używania swojego pierwszego pojazdu nieraz maluszek już się w nim zwyczajnie nie mieści. Wtedy przychodzi czas na wymianę takiego wózka na spacerówkę. A czasem konieczne może się okazać także zakupienie parasolki. Dlatego nie jest najlepszym pomysłem nastawianie się, że na zakupie jednego wózka się skończy i wydawanie na niego niebotycznych pieniędzy (chyba że rodzice myślą o wózku wielofunkcyjnym. Choć i do niego nieraz konieczny jest zakup parasolki).

Co jeszcze warto wiedzieć decydując się na zakup głębokiej gondoli?

Wagę – cięższy wózek jest bardziej stabilny niż lekki:

 • Jeśli rodziców czeka przemierzanie wertepów i wybojów, a mieszkają w domu czy na pierwszym piętrze, to zamiast szukać ultralekkiego modelu, lepiej postawić na wózek cięższy i z większymi kołami.
 • Jeśli rodzice mieszkają na trzecim czy czwartym piętrze bez windy, w bloku nie ma wózkarni, a zostawienie wózka na parterze nie wchodzi w grę, to waga pojazdu będzie kwestią kluczową. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że trzeba go będzie nosić minimum dwa razy dziennie.

Wymiary głębokiej gondoli:

 • Dla rodziców mieszkających w domach, dużych mieszkaniach, niepodróżujących dużo czy mających przestronne bagażniki samochodów ta kwestia raczej nie będzie miała większego znaczenia.
 • Wymiarom wózka (zarówno rozłożonego, jak i złożonego) powinni się przyjrzeć rodzice, którzy mają małe mieszkania, muszą transportować wózek windą czy nosić go po ciasnych klatkach schodowych.
 • Wymiarom pojazdu powinni się przyjrzeć osoby, które będą musiały często jeździć z dzieckiem autobusami miejskimi czy tramwajami.
 • Wymiary wózka będą także istotne dla rodziców dużo podróżujących i to zarówno samolotami, pociągami, jak i własnymi samochodami. W tym ostatnim przypadku warto zmierzyć bagażnik i wózek po złożeniu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest transportowanie wózka bez składania czy wymontowywania foteli. Można znaleźć pojazd, który zmieści się i do niewielkiego samochodu. Taki wózek kupiła Fuksja: „(…) Składa się go do małych rozmiarów, ale trzeba wcześniej wypiąć gondolę. Jak ktoś ma małe auto, to polecam, bo jak się wypnie też koła od podwozia, to stelaż mieści się pod siedzenie auta”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here