Narodziny dziecka to oczywiście niezwykle ważny dzień w naszym życiu, który często zmienia nasze dotychczasowe poczynania o 180 stopni. Wraz z przyjściem na świat potomka trzeba zaopatrzyć się w wiele niezbędnych rzeczy. Jedną z nich jest wózek. Trudno sobie dziś wyobrazić wychowanie malucha bez wózka przeznaczonego do spacerów lub usypiania. Kiedyś nasze mamy i babcie nie miały zbyt dużego wyboru wózków dziecięcych; dziś jest on tak wielki, że trudno jest się zdecydować na wybór konkretnego modelu czy producenta.

Na co należy zwrócić uwagę kupując wózek dziecięcy?

Istnieje wiele ważnych kwestii, które trzeba brać pod uwagę planując zakup wózka. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze z nich:

  • rodzaje wózków dziecięcych
  • stelaż wózka
  • łatwość obsługi
  • gondola i siedzisko
  • koła
  • amortyzacja
  • wymiary wózka
  • waga wózka
  • atesty bezpieczeństwa
  • polecani producenci

Skupmy się na pierwszej z nich, czyli na rodzaju wózka.

Wybierając konkretny model wózka trzeba brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka, jego wiek, wielkość i wagę. Trzeba również założyć sobie jakiś budżet, gdyż rozpiętość cen w tej materii bywa bardzo duża.

Wózek głęboki– to wózek, który powinien być wykorzystywany przez pierwsze 6–8 miesięcy życia dziecka. Z reguły jest cięższy od innych rodzajów. Z racji początkowego etapu rozwoju dziecka głównym zastosowaniem takiego modelu jest wożenie niemowlaka w pozycji leżącej. Takie egzemplarze charakteryzują się zazwyczaj dużymi kołami i sporym stelażem. Najistotniejsza jest jednak gondola. Niezwykle ważne jest to, aby był to wózek modułowy, który da się rozłożyć na 2-3 części. W innym przypadku jego transport w mniejszym bagażniku może być problematyczny.

Wózek spacerówka– tego typu wózek w zależności od modelu może naszemu dziecku służyć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Często rodzice decydują się na dwa modele: większy, który będzie kontynuacją wózka głębokiego, oraz mniejszy, który przyda się w sytuacji, gdy dziecko już będzie samodzielnie chodzić. Można się też zastanowić nad tym, czy najlepszy dla nas będzie solidny wózek spacerowy czy też lekki, typu parasolka. Wózki spacerowe mogą się rozkładać do pozycji leżącej. Gdy dziecko zaśnie, można wtedy obniżyć oparcie do pozycji wygodniejszej na czas snu.

Wózek wielofunkcyjny– ponieważ często zakup wózka wiąże się ze sporym wydatkiem, posiadanie kilku modeli na przestrzeni 3-4 lat oznacza konieczność niemałych nakładów pieniężnych. Dlatego też wiele osób decyduje się na wózek wielofunkcyjny. Daje on przede wszystkim korzyści finansowe wynikające z faktu, że decydując się na jeden produkt, otrzymujemy dwie jego wersje: głęboką oraz spacerową. Jeśli odpowiednio wybierzemy model, to w zupełności nam wystarczy na cały okres dojrzewania malucha. Wiele osób uważa, że pierwszy wózek dla dziecka powinien być właśnie wielofunkcyjny. Spacerówki w takich wersjach są zazwyczaj duże i wygodne. Taki wózek bardzo dobrze sprawdzi się więc do momentu, kiedy dziecku już nie będzie potrzebny. Podczas zakupu trzeba pamiętać, że należy wygospodarować miejsce w domu lub mieszkaniu na przechowywanie jego drugiej części.

Wózek X-lander czy warto jest go mieć?

Pewnie jak wielu rodziców, tak i wiele opinii na temat różnych typów i rodzajów wózków dziecięcych. Poza bezpieczeństwem- które nie powinno być kwestią dyskusyjną, to inne rzeczy mogą podlegać polemice. Postaramy się po krótce przedstawić charakterystykę tego modelu wózka dziecięcego, a wy sami zdecydujecie czy jest on wart uwagi!

X-lander to wózek czterokołowy. Jest bardzo komfortowym modelem, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wyróżnia się nowoczesną stylistyką, bogatym wyposażeniem i ciekawą kolorystyką. Solidna konstrukcja, wygodna i miękka tapicerka przy stosunkowo niewielkiej wadze to tylko nieliczne zalety tego modelu wózka. Jego najważniejszą i najczęściej rozpatrywaną funkcją są kółka, które z przodu obracają się o 360o, natomiast z tyłu są pompowane, co wpływa na amortyzację całego pojazdu. X-lander to wózek w typie wczesno-średniej spacerówki lub (zależnie od modelu- wózek wielofunkcyjny ), do którego można dopiąć gondole oraz fotelik samochodowy.  Posiada ergonomiczny podnóżek, którego wysokość można dostosowywać do wzrostu dziecka. Poza tym ma regulowane siedzisko, które rozkłada się w zakresie od pionu do poziomu, tak więc malec zmęczony spacerem może spokojnie dojechać do domu. Tak, jak większość wózków, tak i ten model posiada pasy bezpieczeństwa z ogromną ilością różnego typu regulacji i blokad. Jego zaletą jest stosunkowo niewielka waga, oczywiście zależna od konkretnego typu oraz dodatkowych akcesoriów, które możemy dołączyć do całego pojazdu. Całość wózka wykonana jest w bardzo eleganckiej estetyce oraz modnych i zawsze na topie kolorach. Jego cena oscyluje w okolicach 1500zł-3 tysięcy. Jeśli możecie sobie pozwolić na większy wydatek, to redakcja poleca ten rodzaj wózka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here