Dziecko spędza w wózku przez pierwsze lata swojego życia sporo czasu, dlatego ważne by wózek dziecięcy był wygodny, funkcjonalny i bezpieczny. Zakup wózka to jedna z najdroższych pozycji w niemowlęcej wyprawce warto, więc przyjrzeć się im dokładnie i nie podejmować pochopnej decyzji. Wózek musi być odpowiednio dobrany dla dziecka, ale ma też zapewniać wygodę rodzicom. W sklepach znajdziemy pełną gamę różnego typu i rodzaju wózki dziecięce. Czy więc się kierować by wybrać ten idealny.

Co możesz znaleźć w sklepach:

Wózek głęboki– czyli gondola- ten rodzaj wózka dziecięcego przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna siadać. Przy wyborze tego wózka najważniejsze są jego wymiary: szerokość, aby dziecku było wygodnie nawet w grubym ubraniu oraz wysokość, aby nie wypadło w czasie, kiedy zaczyna samodzielnie siadać. Budka powinna być szeroka i regulowana, żeby jak najlepiej chronić dziecko przed wiatrem, opadami i słońcem. Dobrze, jeśli obicie budki  pokryte jest warstwą filtra UV. Regulacja budki powinna być cicha, aby nie obudzić dziecka. Możliwość regulacji oparcia, przyda się, kiedy dziecko ma kilka miesięcy, zaczyna siadać i chciałoby podziwiać świat podczas spaceru. Niektóre wózki posiadają także wygodny materacyk, dzięki czemu malec ma ochronę dla swojego delikatnego kręgosłupa.

Warto także zwrócić uwagę na takie elementy jak to z jakiego materiału zbudowane jest dno gondoli, czy posiada system wentylacji (zapewniający przepływ powietrza), czy gondola posiada okienka i siatki wentylacyjne, czy obicie można zdjąć i wyprać oraz czy jest ono wodoodporne.

Wózek typu spacerówka– w zależności od rodzaju oparcia mogą być stosowane od urodzenia lub od 6 miesiąca. Te, których wyposażone są w wygodną pozycję płaską, bezpieczną dla kręgosłupa noworodka, można używać od pierwszych dni życia. W spacerówkach ważna jest możliwość regulacji jej elementów takich jak: oparcie, podnóżek, zagłówek i uprząż z pasami, aby wózek mógł “rosnąć” razem z dzieckiem i dostosowywać się do jego wysokości i rozmiaru. Ważne, żeby wózek spacerowy był odpowiednio wygodny i szeroki, aby dziecko chciało w nim siedzieć. Przekładana rączka i obracane siedzisko pozwolą na obrócenie dziecka tyłem do silnego wiatru lub rażącego słońca. Dla rodzica ważne, aby wózek był lekki i żeby obicie spacerówki można było łatwo wyczyścić a najlepiej zdjąć i wyprać w pralce. Z wózka spacerowego korzystają zazwyczaj dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, raczkować a nawet chodzić, dlatego ważne jest ich zabezpieczenie w spacerówce. Najlepiej, aby wózek posiadał trzy- lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji i miękkimi obiciami, aby nie uciskały dziecka. Dodatkowo większość modeli posiada barierkę bezpieczeństwa, dobrze jeśli jest ona odpinana lub zdejmowana, ułatwia to wkładanie i wyjmowanie dziecka.

Wózek w typie parasolka–  to lżejsza wersja spacerówki. Jednak przez to jest trochę mniej stabilny i solidny. Bardzo łatwo się składa (stąd nazwa Parasolka) i zajmuje o wiele mniej miejsca. Przydatny na wakacjach lub jedynie na spacery, kiedy posiadamy drugi bardziej porządny wózek dziecięcy. Parasolka jest stosunkowo tańsza niż zwykły wózek spacerowy.

Ostatnia grupę można określić jako wózki wielofunkcyjne:

Zostały one wymyślone przez producentów w oparciu o spostrzeżenia oraz opinie klientów. Bowiem rodzice często skarżyli się, że muszą kupować kilka rodzajów wózków, że pojazdy są ciężkie, nieporęczne, nie mają dość wiele funkcji itp., itd… dlatego powstały wózki wielofunkcyjne- hybrydowe.

  • Wózek hybryda 2 w 1- to pojazd, który jak sama nazwa wskazuje łączy funkcję dwóch przedmiotów, jest to gondola i spacerówka. Wózek wielofunkcyjny 2w1 składa się z trzech głównych części: stelaża, gondoli i spacerówki. Wybierając ten wózek należy kierować się powyższymi radami dotyczącymi gondoli i spacerówki. Stelaż powinien być prosty w obsłudze, łatwo się składać i rozkładać, mieć amortyzację, kosz na zakupy, wygodny i pewny hamulec oraz odpowiednie koła, dobrane do powierzchni, po której będziecie się poruszać.
  • Wózek hybryda 3 w 1- wyposażony jest w gondolę, spacerówkę i fotelik. Stelaż wózka umożliwia wpięcie tych trzech elementów. Zmiana ta powinna być szybka, łatwa i bezpieczna. Dzięki zestawowi 3w1, jednocześnie oprócz wózka zyskujemy fotelik samochodowy i nosidełko.
  • Wózek hybryda 4 w 1- zawiera: gondolę, siedzisko spacerowe, fotelik samochodowy i bazę do fotelika. Baza pozwala na bardziej stabilny i bezpieczny montaż w samochodzie. Dzięki bazie, fotelik podczas kolizji, nie przesuwa się na siedzeniu samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here