Jednym z największych wyzwań dla świeżo upieczonych rodziców jest wybór wózka dziecięcego dla swojej pociechy, który jest podstawowym elementem wyprawki dla malucha, nie zawsze jest to wózek pojedynczy. Na rynku wyposażenia i artykułów dedykowanych dzieciom można obecnie znaleźć szeroki wybór wózków dziecięcych: od głębokich z gondolą, przez różne modele spacerówek, aż po wózki bliźniacze czy joggingowe. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy wózek? Czy faktycznie istnieje wyraźny podział na wózki dla dziewczynek i chłopaków?

Wózek na start!

Wózek głęboki to taki, który posiada wpiętą gondolę. Jest on dedykowany najmłodszym dzieciom od urodzenia, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, a tym samym nie potrafią jeszcze stabilnie siadać. Większą uwagę przy zakupie wózka dla dziecka należy zwrócić między innymi na wymiary wózka, a zwłaszcza na szerokość i wysokość gondoli, tak by zapewnić niemowlęciu wygodę, a jednocześnie wyeliminować ryzyko przedwcześnie „wyrośnie” z niej zanim będzie gotowe na przesiadkę do wózka spacerowego dla starszych dzieci. Ważna jest także możliwość cichego regulowania budki, dzięki której można będzie dostosować parametry wózka do zmiennych warunków pogodowych, a przy tym na przykład nie obudzić śpiącego maluszka. Warto zwrócić również uwagę na to czy budka jest pokryta odpowiednią warstwą filtra UV. Równie istotne parametry wózka głębokiego to materiał z którego wózek jest wykonany. Obecność wodoodpornej siatki wentylacyjnej, a także jakość materaca, którym wyścielone jest wnętrze wózka.

Wózek na półmetek!

Wózki spacerowe umożliwiające ułożenie dziecka w naturalnej i komfortowej pozycji płaskiej – oczywiście muszą one być do tego odpowiednio przystosowane, mogą być stosowane od pierwszych dni życia, natomiast modele siedzące dedykowane są maluchom po 6 miesiącu życia. W dziecięcych wózkach spacerowych bardzo ważne jest to, by można było w optymalnym zakresie regulować oparcie, podnóżek, zagłówek czy pasy. Wtedy wózek posłuży na długi czas, ponieważ będzie “rósł” razem z naszą pociechą. Spacerówki powinny być też lekkie, a także posiadać odpowiednie zabezpieczenia, takie jak pasy bezpieczeństwa czy solidna barierka ochronna. Popularna wersja spacerówki to tzw. parasolka, którą można łatwo złożyć, przez co nie zajmuje dużo miejsca. Ten model przeważnie posiada niższą cenę niż klasyczny wózek spacerowy.

Wózek jako ostatni pojazd dla maluszka!

Wózki dziecięce typu jogger to modele biegowe, dedykowane przede wszystkim tym osobom, które chciałyby połączyć spacer z dzieckiem z uprawianiem sportu. Wózki dla dzieci tego rodzaju posiadają opływowe kształty, wyróżniają się świetną amortyzacją, która sprawia, że maluch nie odczuwa żadnych wstrząsów, a także posiada wytrzymałe pasy bezpieczeństwa. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że w większości przypadków posiadają one 3 koła, co zwiększa ich możliwą prędkość, przy czym należy pamiętać, że nie każdy wózek z taką ilością kół jest wózkiem biegowym. Joggery są przeznaczone dla dzieci starszych, gdyż nie mają zbyt głębokiego siedziska, mogą być wywrotne przez swoją wagę i trzy kółka. Dlatego jeśli chcesz uprawiać sport ze swoim maluszkiem dobrze by był to malec, który skończył 2 latka.

Wózki dla dziewczynek?

Jeśli rozpatrujemy kolor wózka, to tak zdecydowanie jest tutaj podział na konkretną płeć. Ponieważ dla dziewczynek zwykle wózki obszywane są kolorami typowo dziewczęcymi. Czyli są: różowe, żółte, czerwone oraz amarantowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie byście wsadzili swoją córeczkę np. w wózek w kolorze granatu czy brązu. Jeśli wózek w kolorze różowym będzie droższy od tego w mniej wyraźnych kolorach, to wiedz, że producent zarabia na twojej naiwności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here