Zakup wózka dziecięcego to spore wyzwanie dla większości młodych rodziców. Niektórzy wręcz porównują go do zakupu samochodu 😉 Każdy producent oferuje coś innego. Jeden kusi skrętnymi, piankowymi kołami i regulowaną rączką, inny dużymi, pompowanymi kołami i możliwością przekładania rączki na dwie strony. W sklepach jest ogromny wybór, przez co młodym rodzicom ciężko zdecydować się na jeden konkretny model wózka.

Zwróć uwagę na:

Waga– oglądając różne modele wózków, porównaj ich wagę. Jest to ważne, szczególnie gdy mieszkasz w bloku bez windy i będziesz musiała nosić wózek za każdym razem dół/góra, a masz sporo schodków do pokonania. Średnia waga wózków z gondolą waha się od 10, aż do 25 kg, a z dzieckiem w środku i dodatkowymi akcesoriami będzie jeszcze cięższy! Jeśli możesz sobie pozwolić na spory wydatek, to zachęcamy by zainteresować się wózkami ze stopu karbonu lub aluminium. To materiały, które są niezwykle wytrzymałe, ale nie dociążają wózka. Będą idealne dla osób, które mają perspektywę noszenia pojazdu. Do tego wpływają na ogólny designe całego przedmiotu, dlatego my polecamy tego typu stelaże.

Dno wózka- plastikowe jest lekkie, jednak praktyczniejsze jest styropianowe lub drewniane, ponieważ zapewniają dużo lepszą izolację przed zimnem. Dno powinno być równe i stabilne. Dużym atutem jest możliwość regulacji. Niektóre modele wózków mają specjalny system wentylowania, dzięki czemu spód wózka oddycha, zapewniając dostęp świeżego powietrza, jednak maluchowi nie jest zimno.

Obicie– dopytaj, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka gondoli, czy posiada filtry przeciwsłoneczne, jest wodoodporna oraz czy można ją ewentualnie zdjąć i wyprać, a potem bez większych problemów ponownie założyć. Sprawdź, czy jest porządnie zamocowana i dokładnie obszyta, tak by po pierwszej próbie zdjęcia jej i ponownego założenia nie trzeba było kupować nowej bo z tej zostały strzępy. Oprócz tego obicie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, niefarbowanych i posiadających atesty i certyfikaty zgodności.

Koła– wybór tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb i od tego na jakim terenie zamierzasz najczęściej spacerować. Małe, piankowe i skrętne kółka sprawdzą się w mieście, gdzie jest pełno twardych, gładkich chodników. Takim wózkiem będzie Ci też dużo łatwiej manewrować nie tylko w alejkach osiedlowych, ale również sklepowych  Duże pompowane koła są dobrym rozwiązaniem, gdy mieszkasz poza miastem, a głównym terenem do spacerów są piaszczyste, często nierówne drogi. Owszem są cięższe od piankowych, jednak dużo lepiej amortyzują wózek. Łatwiej Ci będzie pokonać małe przeszkody takie jak: krawężnik czy dołki na wyboistej drodze. Warto dopytać sprzedawcę, czy koła można zdjąć. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadasz samochód z małym bagażnikiem i każdy centymetr się liczy. Poza tym ułatwi Ci do czyszczenie oraz konserwację kół, dzięki czemu dłużej Ci posłużą.

Hamulce– muszą być niezawodne. Podczas zakupów dokładnie się im przyjrzyj i sprawdź, czy działają. W zależności od modelu mogą być ulokowane przy rączce lub kółkach. Zgodnie z normą europejską w wózkach z przekładaną rączką hamulec powinien być po obydwu stronach. Można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy hamulce są sprawne. Na lekko pochyłym podłożu wózek z zaciągniętym hamulcem nie powinien ruszyć się z miejsca.

Przechodzimy do najważniejszej części każdego wózka!

Gondola– powinna być wygodna i przestronna. Jest to bardzo ważne szczególnie dla mam maluszków, które będą korzystały z gondoli przez cały okres jesienno-zimowy. Dziecko ma wtedy znacznie więcej warstw ubrań na sobie.

Sprawdź, czy budka składa się cicho, aby nie budziła śpiącego podczas spaceru maluszka. Dużym atutem jest zamontowana w budce gondoli siateczka wentylacyjna lub okienko. W okresie wiosenno-letnim jest to bardzo przydatna funkcja, bo to dodatkowy dopływ świeżego powietrza dla osłoniętego maluszka. Dla niemowlaków gondola powinna być bardzo głęboka z możliwością jej wypłycania. Co to oznacza, a no wygodę dla ciebie oraz możliwość pokazywania malcowi troszkę świata i ludzi. Odwiedzający was goście lub osoby napotkane na spacerze nie będą musiały nurkować do wnętrza wózka. Ma to przede wszystkim aspekt higieniczny. Pełniejsza gondola ma za zadanie w chłodniejsze dni, pomieścić duże ilości kocyków, materacy oraz innych okryć wierzchnich. Jeśli zainwestujesz w wygodną i przestronną gondole twoje dziecko będzie wesołe i rezolutnie będzie wkraczało w nowe etapy życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here