Rodzaje wózków dziecięcych zależą od ilości przewożonych dzieci, spełnianych funkcji i wielkości. Rodzicom stojącym przed koniecznością kupna wózka często włos jeży się na głowie, ponieważ nie wiedzą, jaki pojazd dla malucha byłby najlepszy. Wózek w wychowaniu dziecka to podstawa. Chcesz ze szkrabem wybierać się na dłuższe wyprawy czy na krótkie spacery? Wózek dziecięcy powinien być wygodny dla malucha, praktyczny w użyciu dla rodziców i bezpieczny. Przy wyborze wózka weź pod uwagę wiek dziecka, własny styl życia oraz koszty.

Niewykluczone, że zanim dziecko osiągnie cztery latka, będziesz potrzebować więcej niż jednego wózka. Maluchy bowiem szybko rosną i w krótkim czasie okazuje się, że nowo zakupiony model stopniowo staje się za ciasny. Jakie rodzaje wózeczków dla dziecka można dostać w sklepach?

Wózki wielofunkcyjne – są to wózki wszechstronne, które mogą pełnić również rolę nosidełka i fotelika samochodowego. Na rynku dostępne są również modele wózków, które „rosną” wraz z dzieckiem. Wózki wielofunkcyjne znajdziesz w wielu rozmiarach i formach. Jeśli żyjesz aktywnie, możesz znaleźć także lekki, składany wózek dziecięcy. Wózki wielofunkcyjne mają mnóstwo dodatkowych elementów, np. niektóre modele są wyposażone w głośniki do odtwarzania muzyki lub bajek. Warto wziąć pod uwagę ich praktyczność, zasadność użycia i cenę.

Wózki duże i średnie – może się to wydać paradoksem, ale im mniejsze dziecko, tym większy powinien być dla niego wózek. Duże i średnie wózki mają zazwyczaj amortyzowane zawieszenie, duże koła i hamulce, dzięki którym maluch podróżuje bezpiecznie i wygodnie. W zestawie wózka często znajdują się też takie akcesoria, jak: osłony przeciwdeszczowe, grube materace, kosze na zakupy itp. Wózki duże i średnie można modyfikować w miarę wzrostu i rozwoju dziecka. Duże wózki dziecięce nie są komfortowe, jeśli codziennie musisz schodzić z dzieckiem ze schodów czy biegać między sklepowymi półkami. Wózki średnie są zwykle lżejsze, ważą nie więcej niż 7 kg, mają aluminiowe ramy obudowy, są zwrotne.

Wózki lekkie – są bardzo wygodne, np. podczas spaceru po parku, przy załatwianiu spraw na mieście, w czasie podróży. Wiele modeli lekkich wózków dziecięcych po złożeniu mieści się w bagażniku samochodu czy w schowku w samolocie. Ten rodzaj wózków jest bardzo zwrotny, z powodu wygiętych rączek często nazywany „parasolkami”. Wózki lekkie są stosunkowo niedrogie, więc można kupić taki model jako uzupełnienie większego, używanego na co dzień. Ich zaletą jest łatwość przenoszenia, wadą – niska solidność wykonania i mała stabilność konstrukcyjna.

Wózki głębokie – są solidnie wykonane i mają stabilną obudowę. Wiele producentów wózków oferuje modele niezwykle stylowe. Są to wózki dla dzieci z wyższej półki, dość drogie, ale za to służą przez lata. Tego typu wózki nadają się zarówno dla noworodków, jak i dla niemowląt. Można ich używać jako spacerówek dla dzieci w wieku trzech-czterech lat. Typowy model wózka głębokiego ma bardzo duże koła, dwa hamulce, zdejmowane ochraniacze, ruchome miękkie wkładki i kosze na różne przedmioty. Wózki głębokie w stylu retro są dość ciężkie i szerokie, choć nowsze modele mają wytrzymałe ramy aluminiowe.

Wózki do joggingu – doskonałe dla rodziców-biegaczy. Tego typu wózki dziecięce mają opływowy kształt, amortyzowane zawieszenie, lekkie ramy, solidne pasy bezpieczeństwa, hamulce ręczne i bardzo duże koła, co ułatwia pokonywanie wielu ścieżek nie tylko w mieście, ale i poza nim, na nierównym terenie. Wożenie malucha w takim wózku jest dozwolone od ukończenia przez dziecko pół roku. Wózki do joggingu mają zwykle układ trzech kół – dwa z tyłu, jedno z przodu – co sprawia, że mogą osiągać „biegową” prędkość, wyglądają nowocześnie i sportowo. Niektóre wózki trójkołowe, co prawda wyglądają dobrze, ale nie są przeznaczone do uprawiania joggingu.

Wózki dla więcej niż jednego dziecka:

Jeśli masz dwójkę lub więcej dzieci, potrzebujesz specjalnego wózka do przewożenia większej liczby małych pasażerów. Wózki podwójne i potrójne pozwalają wygodnie i bez wysiłku przewozić dwie lub trzy pociechy naraz. Noworodki przewożone w wózkach powinny leżeć, a nie siedzieć. Podwójne wózki spacerowe dzielą się na dwa typy: „tandem” i „obok siebie”. W wózkach typu „tandem” dzieci siedzą jedno za drugim lub twarzami do siebie. W niektórych modelach tylne siedzisko jest umieszczone nieco wyżej niż przednie, dzięki czemu oba szkraby mogą podziwiać otaczające je widoki. Gdy dzieci są w różnym wieku, poszukaj modelu, w którym jedno z miejsc rozkłada się na płasko, co pozwoli młodszej latorośli leżeć w czasie jazdy wózkiem. W wózku typu „obok siebie” dzieci siedzą ramię w ramię.

Wózki podwójne mają w wyposażeniu wszystko to, co wózki pojedyncze, np. budki, osłony przeciwdeszczowe, hamulce na kołach, uchwyty na napoje, składaną konstrukcję itd. Wózki dla trójki i czwórki dzieci są mniej popularne niż wózki podwójne, ale obecnie także łatwo dostępne na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here