Odpowiedni sklep z wózkami powinien być wyposażony w egzemplarze na różną kieszeń. Jeśli dany przedsiębiorca chce zachęcić do odwiedzin swojego sklepu nie tylko rodziców z zasobnymi portfelami, to winien mieć na względzie posiadanie modeli od wielu producentów, również takich którzy kierują swoje wyroby do osób o mniejszych możliwościach finansowych.

Wybierając się do konkretnego sklepu z wózkami miejmy na uwadze również fakt, czy dany model można przetestować. W dzisiejszych czasach wózki dziecięce kupujemy jak samochody. I nie powinien nikogo dziwić fakt, że jazda testowa jakoby jest wpisana w umowę kupna- sprzedaży. Jeśli dany sklep już na wstępnie daje ci do zrozumienia, że to ty i twoje oczekiwania są najważniejsze to wiedź, że przy jakichkolwiek problemach technicznych oraz serwisowych, nie pozostaniecie bez pomocy.

Oprócz odpowiedniego asortymentu, który w dobrych sklepach z wózkami skupia się na całokształcie wyposażenia malca, równie ważne jest to, w jaki sposób jesteśmy obsługiwani. Najważniejszy jest przede wszystkim poziom obsługi. i jeśli sklep nie oferuje zbyt dużej ilości egzemplarzy, to z pewnością czas spędzony przy miłej i rzeczowej obsłudze spowoduje, że wrócimy w to miejsce, choćby po zakup innej rzeczy.

No tak, wiemy już że dobry sklep z wózkami to taki gdzie panuje odpowiednia atmosfera, nasze wymagania i preferencje są dostrzegane i doceniane oraz to takie miejsce gdzie znajdziemy produkt na każdą kieszeń. No właśnie, a czym powinien charakteryzować się dobry wózek dziecięcy?

Złośliwość producentów to nie bajki z dziecięcej kolorowej książeczki!

Kto odchował przynajmniej jedno dziecko ten wie, że kiepski wózek potrafi skutecznie zepsuć każdy spacer. Czy to spacerówka, czy gondola, producenci prześcigają się w pomysłach, jak nam utrudnić życie. Wózki potrafią ważyć tyle co młody słoń, składać się i rozkładać tylko przy pomocy trzech rąk, którymi każda mama oczywiście dysponuje (zwłaszcza z niemowlakiem w objęciach), posiadać mikroskopijną budkę która w dodatku trzeszczy przy otwarciu albo koła, które nie dość, że skrzypią, to jeszcze odpadają. Nie jest oczywiście powiedziane, że każdy producent dybie na nasze zdrowie i wytrwałość w pokonywaniu codziennych trudności z wózkiem w ręku. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że cena czasem może nie iść w parze z jakością. Może gwarancja i zapewnienia producentów są czasem mylące, ale drodzy rodzice! Miejcie się na baczności. Biznes to biznes i osoby, które pragną zarabiać pieniądze na młodych, niedoświadczonych osobach, często wychodzą z założenia, że wraz z narodzinami dziecka również pozbyliśmy się z własnego ciała, mózgu 😉 Dlatego wyprowadzajmy takich cwanych handlarzy z błędu!

Jakie cechy powinien posiadać dobry wózek dziecięcy!

Czy istnieje wózek idealny? Wiadomo, że każda mama ma inne oczekiwania wobec wózka, inny gust i preferencje. Jednak wszystkie łączy nas jedno – dbałość o wygodę i bezpieczeństwo naszych dzieci, a także nasz własny komfort prowadzenia wózka. To na tyle dużo, by spróbować wyznaczyć podstawowe kryteria, które powinien spełnić każdy kandydat na nasz wózkowy ideał.

Dodatkowo powinniśmy również zwrócić uwagę na:

Amortyzację-  czyli po prostu miękkie zawieszenie, którego zadaniem jest łagodzić wstrząsy i drgania jakich doznaje wózek na nierównościach terenu. Amortyzacja to jeden z najistotniejszych kryteriów przy wybieraniu gondoli (czyli wózków głębokich), w spacerówkach ma już mniejsze znaczenie, ponieważ im dziecko starsze, tym lepiej znosi wstrząsy.  Wózki bez, lub z minimalną amortyzacji nadają się dopiero dla dzieci powyżej roku, a najlepiej dwóch lat. Co bezpośrednio wpływa rzeczoną amortyzację?

Po pierwsze – opony dmuchane zapewniają bardziej miękką jazdę niż opony piankowe (dotyczy to wszystkich czterech kół, choć ważniejsze są tylne). Po drugie – niektóre gondole mają zawieszenie na paskach lub wahaczach, co daje dodatkowe punkty dla amortyzacji, niektóre mają tylko sprężyny, jeszcze inne zupełnie nic. W sklepie amortyzację sprawdzimy naciskając na stelaż wózka i sprawdzając, jak bardzo się ugina, warto też włożyć do wózka dziecko (lub coś ważącego kilka kg) i zrobić rundkę między regałami.  Można też lekko unieść tył wózka i delikatnie go upuścić (to już bez dziecka;) – wózek powinien miękko się bujać, a nie uderzyć twardo o ziemię. Dobrze amortyzowane gondole wielu rodzicom służą w domach jako kołyski-bujaczki.

Waga– kryterium ważniejsze, niż się początkowo wydaje. Rodzice mieszkający w domkach czy na parterze naiwnie sądzą, że ponieważ nie będą wózka wnosić po schodach, to może on ważyć choćby tonę. To błąd – wszak wózek będzie nam służył nie tylko w okolicach domu, ale też w przeróżnych innych miejscach i sytuacjach. Może się zdarzyć, że trzeba gdzieś będzie podjechać komunikacją miejską, że będziemy chcieli wejść do sklepu do którego dostać się można tylko po pokonaniu kilku stromych stopni. Możliwe też, że jakiś lekarz przyjmować będzie na piętrze, albo będziemy odwiedzać kogoś, kto mieszka wysoko i nie ma windy. I jeszcze samochód – pewnie nie raz  przyjdzie nam pakować wózek do bagażnika, lepiej więc, by nie ważył więcej niż my same.

Stabilność, hamulce i pasy – podstawa bezpieczeństwa naszego dziecka. Gondola powinna mieć cztery koła – trójkołowce lepiej sprawdzają się  jednak w wersjach spacerowych. Przednie koła mogą być skrętne (wygodniej, by kręciły się wokół własnej osi niż na jednej wspólnej) o ile nie są ulokowane zbyt blisko siebie. Najstabilniejsze są klasyczne  czterokołowce. Ważne, by wózek posiadał wygodny hamulec tylnych kół (uruchamiany nogą) – znacznie bezpieczniejszy jest jeden hamulec zespolony, niż dwa osobne. Wózki typu jogger (trójkołowe, przednie koło nieskrętne) miewają hamulec ręczny, który powinien się dobrze blokować i odblokowywać. Pamiętajmy, że sprawny hamulec jest niezbędny i naprawdę się przydaje.  Każdy wózek powinien oczywiście posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa – na tyle długie, by dziecku wygodnie było nawet w grubym kombinezonie.

Podsumowując!

Pewnie to nie wszystkie kryteria jakimi powinniście się kierować będąc w sklepie z wózkami i wybierając ten pierwszy lub kolejny pojazd. Jednak postaraliśmy się wyróżnić podstawowe cechy, które bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo twojego dziecka oraz twoją codzienną wygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here