Karmienie piersią należy rozpocząć jak najszybciej po porodzie. Pierwsze karmienie powinno nastąpić najpóźniej w godzinę po porodzie i nie później niż w 6–8 godzin po porodach zabiegowych. Karmienie piersią jest bardzo ważne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Rodzi pomiędzy nimi więź i łączy ich emocjonalnie. Ponadto noworodkowi daje poczucie bezpieczeństwa i spokój.

Karmienie piersią to nie lada sztuka i chociaż wydaje się, że każda kobieta powinna wiedzieć jak karmić swoje dziecko instynktownie – młoda mama nie zawsze wie jak powinno to wyglądać. Jeśli jednak pokonasz pierwsze kroki związane z faktem karmienia piersią, później powinno już pójść „z górki”.

Jak często należy karmić piersią?

Bardzo ważne jest, aby zacząć karmienie piersią w ciągu dwóch pierwszych godzin po porodzie – wtedy u noworodka bardzo silny jest odruch szukania piersi i ssania. A ssanie jest najważniejszym warunkiem laktacji, ponieważ powoduje wydzielanie się hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie (prolaktyna) i wypływ mleka (oksytocyna). W pierwszej dobie życia maluszek nie jest jeszcze głodny i ssie niewiele, ale już w drugiej dobie zacznij normalny rytm karmień, czyli przystawiaj dziecko do piersi ok. 10 razy na dobę. W dzień staraj się karmić co 2–3 godziny, w nocy przerwa może wynosić najwyżej 4 godziny.

Nocne karmienia są ważne, bo wytwarzane wówczas mleko (ok. godziny trzeciej – czwartej nad ranem) jest szczególnie wartościowe. Procesem wytwarzania pokarmu kieruje prawo popytu i podaży – to znaczy, że piersi dostosowują się do potrzeb niemowlęcia – jeśli ono często i efektywnie ssie, to pokarmu nie powinno zabraknąć. Jedno karmienie powinno trwać tak długo, jak dziecko tego potrzebuje, na początku minimum 20 minut. Gdy pierś jest już opróżniona, podaj maluszkowi drugą, a następne karmienie zawsze zaczynaj od tej piersi, którą dziecko ssało ostatnio (warto to notować, by nie zapomnieć).

Jak długo należy karmić dziecko piersią?

Nie ma idealnego momentu na odstawianie dziecka od piersi, ponieważ nie określono górnej granicy wieku wskazującej kiedy powinnaś zaprzestać karmienia piersią. To, jak długo karmisz, to wyłącznie Twoja decyzja lub też decyzja Twojego dziecka. Tak, tak – może się bowiem zdarzyć, że to ono zadecyduje, że chce się już rozstać z piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka, a później, jeśli tylko jest to możliwe, możesz kontynuować taki sposób karmienia. Jeśli nie jest to dla Ciebie uciążliwe i przede wszystkim chcesz tego, bo czujesz, że Twoje maleństwo tego potrzebuje, możesz spokojnie karmić je piersią do pierwszych urodzin, a nawet w drugim roku życia. Oczywiście po 6. miesiącu życia dziecka powinnaś rozszerzać dietę dziecka o inne uzupełniające produkty.

Pół roku minęło i co dalej…

Według specjalistów niemowlę powinno być karmione piersią co najmniej do 6. miesiąca życia, ze względu na unikalną wartość mleka mamy, które pokrywa zapotrzebowania dziecka w niezbędne składniki pokarmowe i immunoglobuliny chroniące przed drobnoustrojami. Przy mleku z piersi jako podstawie diety, stałe pokarmy możesz zacząć wprowadzać do diety malucha już od 5. miesiąca życia, oczywiście jeżeli niemowlę akceptuje nowy pokarm, niektóre maluchy wykazują zainteresowanie nieco później bliżej 6-go miesiąca. Ale generalnie przyjmuje się, jako optymalny termin rozszerzenia diety okres pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia dziecka.

Kolejność wprowadzania nowych składników diety jest dowolna. Jednak należy się trzymać jednej złotej zasady, a mianowicie nowy pokarm wprowadzamy pojedynczo i powoli. Umożliwi to wykrycie ewentualnej alergii. Jeśli po kilku dniach nie zauważysz nic niepokojącego, możesz podać dziecku kolejny produkt. Nie trzymaj się mocno schematu żywienia. Są to tylko orientacyjne wartości. Dziecka nie należy zmuszać, czy namawiać do jedzenia, ponieważ przekarmianie może prowadzić do otyłości. Zgodnie z nowymi zasadami wielkość oraz ilość posiłków na dobę dostosuj do potrzeb Twojego dziecka. Każde dziecko ma inny apetyt i to właśnie od niego będzie zależało, ile zje i jak często.

Jednak pamiętaj o jednym!

Im dziecko później pozna „sztuczny” smak słodki, tym w przyszłości rzadziej będzie zapadało na różnego typu choroby oraz otyłość. Dlatego wśród głosów ekspertów przeważa opinia, że jest zdecydowanie lepiej, jak maluch zacznie swoją przygodę z pokarmami stałymi od warzyw. Owoce, szczególnie te ze słoiczków, są z zasady słodkie i dziecku będzie później dużo trudniej przekonać się do mniej atrakcyjnego smaku brokułów, dyni czy ziemniaka.

A także…

Zgodnie z nowym schematem żywienia pokarmy alergizujące należy zacząć wprowadzać wraz z rozszerzaniem diety. Nie ma sensu profilaktycznie nie wprowadzać uczulających produktów, jak np. jaja, ryby czy gluten. Opóźnienie nie ma żadnego uzasadnienia. Oczywiście dziecko należy obserwować i w przypadku, gdy będzie miało objawy alergii, należy uczulające produkty wycofać lub znacznie ograniczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here