Kiedy rozpoczynamy rozszerzanie diety, najważniejsze jest, żeby zawsze uważnie obserwować dziecko, to ono jest w tym wszystkim najważniejsze. Nie tabelki, nie zalecenia i porady, ale jego potrzeby. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie.

W pierwszych kilku miesiącach kiedy rozpoczniemy rozszerzanie diety, nowe produkty powinny być poznawaniem smaków, przygodą i zabawą. Podstawą diety, właściwie do końca pierwszego roku życia, powinno być mleko. Nie zmuszaj malucha do zjedzenia całej porcji, którą przygotowałaś/przygotowałeś. Pamiętaj, że zdrowy bobas ma naturalny mechanizm regulacji apetytu, sam wie, kiedy się najadł i wie, kiedy jest głodny. Jeżeli zaczniesz dziecko zmuszać, namawiać, przetrzymywać do odpowiedniej (Twoim zdaniem) pory posiłku, to zakłócisz ten mechanizm, co w przyszłości może skutkować zaburzeniami odżywiania.

Pozwól dziecku poznawać smaki!

Daj dziecku czas, podaj kilka łyżeczek nowego produktu lub połóż mu ten produkt na blat krzesełka i pozwól samemu spróbować się nakarmić (dzieci karmią się same od urodzenia i naprawdę dają sobie z tym radę, również po 6 miesiącu życia — trochę tylko nabałaganią). Dzieci karmione piersią powinny dostawać nowe produkty po nakarmieniu mlekiem mamy.

Nie ma potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego do diety dziecka dotąd karmionego piersią. Nie ma to żadnego uzasadnienia żywieniowego, zdrowotnego i nie jest prawdą, że w jakimkolwiek okresie mleko mamy przestaje być dla malucha wartościowe. Jeżeli dziecko jest karmione piersią do 6 miesiąca życia, to najlepiej jest kontynuować takie karmienie do końca pierwszego roku życia (przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych) i dalej karmić dziecko piersią w drugim roku życia lub dłużej — jeżeli taka jest wola mamy i dziecka. Nawet jedno czy dwa karmienia na dobę mają ogromną wartość dla zdrowia obojga.

Obserwuj jak rozwija się twoje dziecko i wszystko od razu będzie miało swoje wytłumaczenie!

Pomiędzy dzieckiem 6-miesięcznym a 10-miesięcznym jest bardzo duża różnica w umiejętności jedzenia i zainteresowania tym tematem. Półroczniak dopiero uczy się, poznaje, nie zawsze stabilnie siedzi. Niektóre będą jadły ochoczo i dużo nowych rzeczy, ale przeciętny maluch w tym wieku najchętniej będzie ssał pierś, tym bardziej, że wiek 6 miesięcy to czas, w którym można spodziewać się tzw. skoku rozwojowego, a ten może wiązać się z częstszym zgłaszaniem się do piersi, potrzebą przytulania i bliskości mamy. Dziecko w ostatnich miesiącach pierwszego roku życia jest już bardzo ciekawe świata, nowych rzeczy, chętnie będzie próbowało nowych produktów, a jeżeli pozwolisz mu jeść samodzielnie, to doskonale poradzi sobie z chwytaniem jedzenia, nawet niedużych, i wydawałoby się niewygodnych, kawałków.

Bądź cierpliwa/y i obserwuj swoje dziecko. Pamiętaj, że jedzenie ma być frajdą, a nie nudnym lub przykrym obowiązkiem. Idealnie byłoby jeść razem z dzieckiem przy jednym stole, pozwolić mu próbować jeść samodzielnie i podawać różne produkty, żeby poznawało smaki oraz konsystencje.

W czasie rozszerzania diety niemowlaka kieruj się zasadami:

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią tabela dostępna jest w wielu miejscach, ale także można zasięgnąć porady u lekarza pediatry. Dowiemy się wówczas co i kiedy nasze dziecko może spożywać. Jednak urozmaicać dietę powinniśmy od zwykłej kaszki manny. Jeżeli wszystko będzie dobrze, wówczas możemy myśleć o innych produktach.

Dobrze sprawdzają się naturalne przeciery z warzyw, czy owoców. Użyć możemy marchewkę, ziemniaki, dynię, a z owoców banana, jabłko, czy gruszkę. Jednak nie wybierajmy cytrusów. Produkty możemy podawać z początku pojedynczo, później mieszać, tworząc ciekawe i smaczne desery, obiadki. W dalszym ciągu rozszerzanej diety warto pomyśleć o wprowadzeniu mięsa, gdzie najbardziej polecany jest indyk, bądź królik i kurczak.

Jeżeli nie zauważymy żadnych nieprawidłowości, podajemy również samo żółtko, oraz rybę. Warto wiedzieć, że do gotowanych warzyw, mięsa można dodać trochę tłuszczu, np. kilka kropel oliwy z oliwek, lub pół łyżeczki masła. Jeżeli zależy nam na zdrowych i smacznych produktach, wówczas do gotowanych produktów, posiłków nie dodajemy ani cukru, ani soli. Ich nadmierna ilość w tym okresie może mieć wpływ na późniejsze zdrowie malucha.

Dodatkowo pamiętajmy, że niemowlak nie ma zębów i nie może pogryźć jedzenia, dlatego wszystko musi być idealnie roztarte i miękkie. Jeżeli dziecko nie jest zainteresowane niektórymi posiłkami, to nie wpychajmy ich na siłę. Kolejny raz możemy spróbować po kilku dniach, może ty razem się uda. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni co do rozszerzenia diety, warto skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here