Gdy na świat przychodzi dziecko, świeżo upieczeni rodzice przeważnie są już zaopatrzeni w wózek dziecięcy. Który wybrać, aby spełniał swoją funkcję, a przy okazji dobrze się prezentował podczas spaceru?

Najmodniejsze są obecnie wózki utrzymane w stylu retro. Wybierając między wózkiem dziecięcym klasycznym, spacerówką a wielofunkcyjnym kierujemy się wiekiem dziecka. Przy zakupie wózka dziecięcego powinno się zwrócić uwagę, czy poszczególne jego elementy: kosz, siedzisko, poręcz, kółka są regulowane i jest możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb.

Jakie jeszcze najładniejsze wózki dziecięce możesz spotkać w sklepach:

Model klasyczny, czyli głęboki – to model od lat cieszący się uznaniem wśród rodziców – głównie dzięki dużej gondoli, która chroni dziecko przed nagłymi zmianami pogody. Jest to wózek przeznaczony dla niemowlaków, ponieważ dziecko zazwyczaj leży w nim (choć jest możliwość regulacji oparcia i lekkiego podniesienia go). Kupowany jest jako pierwszy wózek dla dziecka. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, aby koła były zwrotne (obracały się wokół własnej osi), co znacznie ułatwia prowadzenie wózka po nierównym terenie. Droższe modele często mają wyżej położoną gondolę, dzięki czemu nie trzeba schylać się do dziecka – wydaje się to mało istotne, ale po kilku miesiącach zwykle mamy wystarczająco nadwyrężony kręgosłup, więc warto na ten element zwrócić uwagę

Spacerówka – to model przeznaczony dla dzieci starszych (takich, które już potrafią samodzielnie siedzieć), ponieważ w spacerówce dziecko przebywa w pozycji siedzącej. Zwykle używają go dzieci powyżej pierwszego roku życia. Kupując go warto wybrać taki, którego materiał będzie można łatwo wyprać (kilkulatek często może go pobrudzić), taki, który będzie miał pasy bezpieczeństwa (to na wypadek gdyby dziecko koniecznie chciało z niego wysiąść) oraz taki z podstawką z przodu, na której dziecko będzie mogło trzymać przekąskę, napój czy zabawkę.

Głęboko-spacerowy – to model z wymiennym siedziskiem z modelu spacerowego na kosz z modelu klasycznego (inaczej nazywany dwufunkcyjny). Mamy jeszcze do wyboru wózek trzyfunkcyjny – wtedy do wymiennego siedziska i kosza dołączany jest fotelik do samochodu. To model wózka, który najdłużej posłuży dziecku – będzie odpowiedni zarówno dla niemowlaka, jak i dwulatka.

Retro – jest to model stylizowany na wózki sprzed lat, czyli głęboki kosz, nie ma w nim elementów plastikowych i utrzymany jest w kolorystyce beżu, brązu czy bieli. Charakteryzuje się bardzo dużą gondolą. To model, po który najczęściej sięgają polskie gwiazdy, jest też najdroższy.

Bliźniak – gdy w rodzinie pojawi się więcej niż jedno dziecko w tym samym czasie lub pomiędzy nimi jest mała różnica wieku, warto zakupić wózek bliźniaczy. Tutaj sprawę techniczną rozwiązano dwojako: albo dzieci siedzą obok siebie albo kosze (lub siedziska) są ułożone jedno za drugim. W razie pojawienia się więcej niż dwójki dzieci, można analogicznie poszukiwać wózka z trzema lub więcej koszami.

Najładniejszy czyli jaki?

To co podoba się mamie Ani, niekoniecznie będzie ładne dla mamy Jasia. Ładne to to co się komuś podoba, i raczej jest to bezdyskusyjne. Jednak polemizować można na temat dostępnych modeli oraz zapowiedzi, tego co będzie modne w następnych sezonach, bowiem rynek wózków dla dzieci też podlega sezonowości.

Skupmy się na kolorach:

  • Sezon zimowy to czas kiedy w wózkach dziecięcych widać kolory stonowane, jednolite z niewielkimi akcentami w bardziej jaskrawych barwach. Jest to bowiem bardzo praktyczne, na zimowe kałuże i brudny śnieg. Hitem są wózki z wymiennymi kolorami poszycia. Wówczas można być modnym przez cały sezon.
  • Natomiast kolory na sezon wiosenno-letni to raczej żółty, pomarańcz, zieleń oraz wszystkie odcienie różowego, od tego amarantowego po candypink czyli cukierkowy róż. Wiosna i lato to również okres kiedy wózki wyglądają bardziej kolorowo, a to za sprawą doczepianych parasolek czy innych osłon przed słońcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here