Dwa, trzy lata – tyle czasu przeciętny maluch korzysta z wózka. Pierwsze pół roku życia zazwyczaj spędza w gondoli. Potem, gdy nauczy się już siadać, przesadzany jest do spacerówki. Początkowo jeździ w niej chętnie, jednak gdy tylko zacznie chodzić, używa jej coraz rzadziej – głównie wtedy, gdy zmęczy się odkrywaniem świata na własnych nogach. Ona jednak również musi być wygodna i dopasowana do potrzeb zarówno dziecka, jak i rodziców.

Jaki wózek wybrać?

Na rynku istnieje wiele modeli o rodzajów wózków. Zaczynając swoja przygodę z wyborem wózka dziecięcego należy mieć na uwadze własną wygodę oraz przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo maluszka. Kilkumiesięczne dziecko nie będzie dobrze się czuło w wózku spacerowym i odwrotnie. Dwu czy trzylatek nie pomieści się w tzw. gondoli, która przeznaczona jest dla niemowlaków. Co więc wybrać? Producenci wyszli naprzeciw niezdecydowaniu rodziców. Stworzyli wózek hybrydowy, który jak sama nazwa wskazuje łączy wiele funkcji. Ponad to jest inwestycją nawet na 3-4 lata.

Co to takiego ta hybryda?

Wózki wielofunkcyjne mogą mieć dwie, trzy lub cztery funkcje. Modele dwufunkcyjne maja tylko gondolę i spacerówkę, w modelach trzyfunkcyjnych dodatkowo jest fotelik samochodowy. W czterofunkcyjnych do fotelika dołączona jest baza służąca do montażu w aucie. Tak, wiec kupując ten, który łączy wszystkie funkcję, mamy w jednym wiele przedmiotów, które i tak byśmy kupili.

Dostosuj model, wielkość i wagę do własnych potrzeb oraz potrzeb maluszka!

Waga wózka zależy od materiału użytego do produkcji stelaża. Najlżejsze stelaże są wykonane z aluminium. Mamy docenią to rozwiązanie, gdy trzeba będzie wnosić i znosić wózek po schodach albo pokonywać nim wysokie krawężniki. Gdy do wagi wózka dojdzie waga dziecka, akcesoriów spacerowych czy zakupów, może się okazać, że lekka, aluminiowa rama to błogosławieństwo dla zmęczonej mamy.

Rozmiar wózka zależy od jego przeznaczenia. 95 proc. wózków ma regulowane rączki (przegubowo lub teleskopowo) i dzięki tej funkcji każdy rodzic dobiera zakres wysokości do wzrostu. Wózki małe, lżejsze, kompaktowe kupują mamy, które poruszają się po mieście i które często muszą np. wnosić je do autobusu. Ograniczenia wagowe jednak sprawiają, że taki wózek ma mniejsze kółka.

Większe wózki są wygodniejsze dla dziecka, bo maluch ma w nich więcej miejsca. Taki wózek ma też większe koła, co oznacza, że lepiej się go prowadzi. Regulowane rączki sprawiają, że poruszanie się z wózkiem nie będzie stanowiło problemu nawet dla niewysokiej osoby. Łatwo jest nim podjechać pod krawężnik, bo konstrukcja ramy pozwala na płynne podbijanie przodu wózka.

Duża gondola to wygoda i bezpieczeństwo dla twojego maluszka!

Im więcej miejsca w środku, tym maluszkowi będzie w niej wygodniej. Obszerna gondola posłuży poza tym nieco dłużej niż gondola wąska i krótka, z której malec może szybko wyrosnąć. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy oboje jesteście wysocy, bo malec również może urodzić się spory. Nie w każdym przypadku sklepy podają wewnętrzną długość i szerokość gondoli, dlatego na zakupy warto wybrać się z centymetrem i zmierzyć długość materacyka, na którym leży dziecko. Przeciętna gondola ma długość 74 cm.

Dodatkowe funkcje w wózku! Czy faktycznie potrzebne?

Gondola może mieć inne funkcje, dzięki którym będzie użyteczna również w domu czy podczas podróży. Niektóre gondole maja funkcje kołyski (co zapewnia specjalne wyprofilowanie boków na dole). Bardzo przydatną opcją jest możliwość uniesienia części dna, tak by dziecko leżało w pozycji półleżącej. Dzięki temu maluszek, który sam próbuje już siadać, nie protestuje przeciwko wożeniu go w gondoli, bo lekko uniesiony widzi świat, wygodnie podróżując. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wewnątrz gondoli znajdują się dodatkowe kieszonki, np. na włożenie smoczka czy chusteczek. Przydają się również rączki, za które gondolę można wygodnie przenosić. Najczęściej są to po prostu uchwyty z materiału, doszyte po obu bokach gondoli. Jeśli chodzi o zawieszenie i koła, tutaj funkcji jest również bardzo dużo. Od kół łazikowych po resory do jazdy w terenie kończąc. Producenci wymyślają co i rusz nowe funkcje by zawsze mieć jakiś nowy bajer. To ty rodzicu musisz się zastanowić czy faktycznie to wszystko jest ci potrzebne. Bo jeśli wózka używasz okazjonalnie na spacerach to wystarczą ci zwykłe koła, gondola przystosowana do wielkości dziecka i wygodne, ergonomiczne rączki. Natomiast jeśli jesteś aktywnym rodzicem, nie jeździsz samochodem i przemieszczasz się po mieście pieszo to koła łazikowe oraz lekka konstrukcja wózka będą zbawienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here