Wybór pierwszego wózka to jedna z ważniejszych decyzji przyszłych rodziców w kwestii wyprawki, głównie ze względu na to, że jest bardzo często najdroższym elementem dziecięcego ekwipunku. Zazwyczaj młodzi rodzice spędzają sporo czasu w poszukiwaniu tego jedynego idealnego wózka i niestety nierzadko ich zakup jest pomyłką. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro wózek kupują wtedy, kiedy nie mają jeszcze żadnego wyobrażenia o jego używaniu. Poza tym jeśli jest to ich pierwsze dziecko, to nie mają czasu by zastanawiać się na wieloma funkcjami wózków. Dlatego do tego rodzaju zakupu należy podejść na spokojnie, może jeszcze w ciąży lub posiłkując się opiniami innych.

Zwróć uwagę na to gdzie mieszkasz!

To, po jakim terenie będziemy się poruszać ma ogromne znaczenie. Jeśli mieszkamy w mieście i w naszej okolicy są same chodniki i alejki, to możemy sobie pozwolić na zakup małego i zwinnego miejskiego wózka z niezbyt dużymi, skrętnymi kołami.  Jeśli mieszkamy w okolicy, w której królują gruntowe, niezbyt równe drogi i leśne ścieżki to powinniśmy wybrać wózek z dobrą amortyzacją i na dużych kołach. Najlepiej w takim terenie sprawdzą się wózki z amortyzacją na paskach lub wahaczach. Wbrew popularnej opinii koła nie muszą być pompowane, bo takie nowoczesne, piankowe też świetnie radzą sobie na wyboistych drogach, a jedyne co je odróżnia od tych pompowanych to możliwość przenoszenia niewielkich wstrząsów ku górze pojazdu, co może troszeczkę niepokoić małego człowieka.

W przypadku, gdy nasza okolica nie ma zbyt jednolitej nawierzchni i można tam spotkać zarówno leśne ścieżki, jak i równe chodniki to warto zastanowić się nad wózkiem z dużymi tylnymi kołami i małymi przednimi, najlepiej z możliwością przełożenia rączki i prowadzenia wózka dużymi kołami z przodu, dzięki czemu będziemy mogli dostosować wózek do zmiennego terenu. Takie rozwiązanie pozwoli nam w miarę gładko jeździć po wybojach, ale równocześnie będziemy mieć nieduży, skrętny wózek w sam raz na zatłoczone chodniki.

Czy nasze mieszkanie jest duże, czy też musimy wszystko upchnąć na 30m2:

Wózek zajmuje dużo miejsca i jeśli nie mamy domu z garażem albo mieszkania z pomieszczeniem na wózki to musimy przemyśleć, gdzie wózek będzie stał. W mieszkaniach dość popularne jest trzymanie wózków na klatce schodowej, co nie zawsze jest akceptowane przez sąsiadów. Jeśli będziemy musieli trzymać wózek w mieszkaniu to warto poszukać takiego modelu, który w miarę łatwo się składa i po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Waga i perspektywa codziennego noszenia po schodach na „x” piętro:

Bardzo często przyszli rodzice zakładają, że będą wnosić wózek po schodach, a mimo to kupują wózki, które ważą ponad 15 kg, myśląc, że nie będą mieć z tym żadnego problemu. Niestety tylko noworodek waży 3-4 kg, później z każdym miesiącem przybiera na wadze. Kończy się na tym, że mama raz dziennie wciąga 25 kg na 3 piętro. Jest to zdecydowanie niewykonalne, prędzej czy później matka padnie na schodach. Zanim założymy, że wózek będzie wnoszony na górę, poszukajmy innego rozwiązania (łącznie z trzymaniem stelaża wózka w samochodzie pod blokiem i wnoszeniem tylko gondoli). Jeśli naprawdę nie mamy wyjścia, to wybierzmy wózek, który jest przystosowany do wciągania po schodach (ma specjalną pozycję lub duże tylne koła) i nie waży więcej niż 8 kg. Taki wózek musi być też niewielki, żeby łatwiej można było go podnieść.

Czas kiedy pociecha przyszła na świat:

Przy wyborze wózka istotna jest też pora roku, w której urodzi się dziecko. Jeśli jest to późne lato lub jesień, to musimy pomyśleć o obszernej gondoli, bo nasze duże dziecko będzie w niej jeździło w grubym kombinezonie i przykryte kocami, więc będzie potrzebowało więcej miejsca, żeby się tam zmieścić. Dziecko urodzone pod koniec zimy i wiosną może mieć mniejszą gondolę. Jednak zawsze należy mieć na uwadze zmienność aury oraz możliwość, ze dziecko np. się przeziębi i trzeba będzie je dodatkowo okrywać. Poza tym maluszki bardzo szybko rosną i w pierwszych miesiącach ich życia muszą mieć miejsce na swobodne przekręcanie się, ruszanie nogami i wyciąganie ich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here