Wózek to podstawowy element wyposażenia dziecka, służący mu od pierwszego dnia pobytu poza szpitalem po wiek przedszkolny. Długi czas użytkowania wózków oznacza, że muszą one być bardzo wytrzymałe, albo cechować się ogromną różnorodnością, która pozwala dostosować model i jego konstrukcję do konkretnych potrzeb. Jak więc cena powinna przekładać się na te wszystkie cechy wózka dziecięcego. Czy warto przepłacać lub wydawać sumę, za którą dziecko mogło by pojechać z rodzicami na egzotyczne wakacje? Wszystko oczywiście zależy od możliwości rodziców. Przecież osoba, która zarabia 100 tysięcy miesięcznie nie będzie zastanawiała się czy wózek za 10 tysięcy jest drogi. Inna rzecz ma się w przypadku osób pracujących za minimalna krajową lub takich, które są bezrobotne.

Tak, więc drogie wózki dziecięce to pojęcie bardzo względne. My jednak skupmy się na tych naprawdę drogich.

Podobnie jak w przypadku zakupu luksusowych samochodów osobowych, które stały się synonimem statusu materialnego właściciela, również inne towary z „najwyższej półki” zaczęły spełniać podobną rolę we współczesnej cywilizacji.  W przypadku drogich aut „spiritus movens” skłaniającym do ich zakupu jest przeważnie mężczyzna, zaś w przypadku wózków dziecięcych częściej sprawczą „sprężyną” jest młoda mama. Przyczyny tego podziału są oczywiste i wynikają z ról społecznych i rodzinnych spełnianych przez poszczególne płcie – jakkolwiek by to seksistowsko i konserwatywnie nie zabrzmiało.   Zwolennicy równości płci mogą mieć nam to, co prawda, za złe, ale jakoś to przeżyjemy.

Tak jak samochody imponują wysublimowaną karoserią, która przykuwa wzrok, tak luksusowe, niebanalne wózki też przybierają futurystyczne kształty, które przykuwają uwagę przechodniów.  Zakup  towaru nieosiągalnego dla przeciętnych klientów  przenosi nimb wyjątkowości z  przedmiotu na świeżo  jego upieczonego nabywcę  – to trochę  jak posiadanie  zabawki w dzieciństwie, której nie mieli inni rówieśnicy.  Innymi słowy powrót do chwil dzieciństwa. Spójrzmy więc na to z innej strony– wydaje się, że to gruncie rzeczy dobrze, jeśli uda się w każdym z nas ocalić  trochę autentycznej dziecięcej ciekawości świata, energii działania i odrobiny naiwności. Taki zakup pięknego wózka sprawia radość, zaspokaja potrzebę posiadania  czegoś wyjątkowego,  a więc nie wszystko należy traktować jako negatywne i godne napiętnowania.

Oczywiście widząc tylko ten aspekt zjawiska bardzo spłycamy problem; nie jest on jedna przyczyną: oprócz psychologicznej otoczki,  potrzeby satysfakcji z zakupu wózka i chęci wyróżnienia się motywacją do zakupu są również względy praktyczne.

Na pozór wybór wózka dziecięcego, którego cena jest od trzech do pięciu  razy wyższa od średniej rynkowej jest niezbyt szczególnie, gdy jakość przeciętnego wózka ze średnia ceną rynkowa  potrafi być na zaskakująco  wysokim poziomie.  Nie można jednak nikomu odmawiać  prawa do nieskrępowanego wydawania swoich pieniędzy na swoje fanaberie i zachcianki. Pasuje tu jak ulał modne ostatnio, nieco żartobliwe powiedzenie – kto bogatemu zabroni?  Jest to – trudna do podważenia oczywistość.

Nasz ranking najdroższych wózków na świecie:

Roddler by Kids Kustoms – Jedyny w swoim rodzaju, każdy egzemplarz tego wózka wykonywany jest na zamówienie, i każdy jest niepowtarzalny. Jest to jedyny wózek, który można przekształcić w trójkołowy rowerek. Dopracowany w każdym szczególe. Cena to 14 tysięcy złotych.

The Surf Aston Martin by Silver Cross – Silver Cross to brytyjski producent wózków, który istnieje od 1877r. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta marka wypuściła serię limitowaną stworzoną razem z inną brytyjską ikoną – marką Aston Martin. Wózek robi wrażenie estetyką i dbałością o szczegóły. Moglibyście taki mieć? będzie trudno się załapać, bo zostało wyprodukowanych tylko 800 takich wózków. Jego cena to 15 tysięcy złotych.

Silver Cross Balmoral– Kolejny luksusowy model Silver Cross, tym razem bardzo klasyczny. Ten model jest w całości robiony ręcznie w Wielkiej Brytanii od 1877r. Ma niestety kilka wad, bowiem waży 37kg i nie da się go złożyć. Ale za to świetnie sprawdzi się u rodzin mieszkających na dworach i w pałacach. Jeśli masz takie mieszkanie to pojazd jest dla ciebie 😉 Jego cena to około 10 tysięcy złotych.

Foppapedretti Myo Tronic– oprócz trudnej nazwy to wózek tej marki chyba nie ma wad. Jest to pojazd napędzany elektrycznie, dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Jego cena to około 9 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here