Odpowiednie zbilansowanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest niezwykle ważne i zarazem trudne dla młodej mamy. Dopóki maluszek odżywia się jedynie mieszanką, nie ma istotnego problemu. Trudności pojawiają się w momencie, gdy trzeba rozszerzyć dietę niemowlęcia karmionego butelką o produkty dodatkowe.

Mleko z butelki!

Do końca szóstego miesiąca życia maluszki karmione są tzw. mlekiem początkowym. Liczba posiłków i wielkość porcji zależą oczywiście od chęci i zapotrzebowania dziecka, jednak według schematu żywienia niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym wygląda to następująco:

  • w pierwszym miesiącu dziecko powinno zjadać 7 porcji po 90-110 ml mleka początkowego
  • w drugim i trzecim miesiącu życia ‒ 6 porcji po ok. 130 ml
  • w czwartym miesiącu dziecko powinno zjadać 6 porcji po ok. 150 ml

Po ukończonym czwartym miesiącu życia dietę niemowlęcia rozszerzamy już o inne produkty, dlatego też liczba porcji mleka zmniejsza się do 5 po ok. 180 ml.

Mleko następne wprowadzamy od siódmego miesiąca życia dziecka. Do mleka następnego dodajemy już kaszki bezglutenowe i zbożowe kaszki glutenowe.

Gdy karmisz swoje dziecko butelką posiłki stałe mogą być wprowadzane wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia:

Pierwszy dodatkowy posiłek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można wprowadzić już po ukończonym czwartym miesiącu życia. Zwykle zaczyna się od zupki przecierowej z jarzyn, głównie marchewki, pietruszki, selera. Taką zupkę można ugotować na wysokiej jakości maśle (ok. pół łyżeczki), oliwce z oliwek (1 łyżeczka) lub niskoerukowym oleju rzepakowym. Całość musi być dokładnie zmiksowana i podana dziecku początkowo w niewielkich ilościach, by zauważyć ewentualne reakcje alergiczne. Po czwartym miesiącu życia niemowlęcia można też wprowadzić do diety dziecka skrobane jabłuszko lub sok przecierowy z jabłuszka (60-100 ml).

Nie zapominaj o glutenie!

Ukończony piąty miesiąc życia dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym jest kolejnym momentem przełomowym. W tym czasie bowiem wprowadza się gluten do diety dziecka. Gluten może być w formie kleiku glutenowego dodanego do zupki lub ugotowanej na wodzie łyżeczki kaszki manny dodanej do mleka początkowego.

Mięso, ryby oraz jaja!

W szóstym miesiącu życia niemowlęcia karmionego sztucznie można też wprowadzić po raz pierwszy mięso. Ugotowaną porcję mięsa, ok. 10 g bez wywaru, dodajemy do zupki jarzynowej. Zamiast mięsa, 1 do 2 razy w tygodniu można dodawać gotowaną rybę.

Kolejnym istotnym etapem diety niemowlęcia karmionego butelką jest wprowadzenie jajka do potraw. Najlepiej zrobić to w siódmym miesiącu życia dziecka, gdy mamy już za sobą podaż glutenu i mięsa. Zaczynamy od połówki ugotowanego żółtka, którym można na przykład doprawić zupkę dziecka. Do dziewiątego miesiąca życia niemowlęcia 1/2 żółtka podajemy co drugi dzień. Później połówkę żółtka podajemy codziennie, by w 11-12 miesiącu życia dziecka zaproponować mu całe jajko 3-4 razy w tygodniu. Jeśli jednak twoje dziecko zacznie wykazywać nietolerancję na białko w jajku to wyklucz je z diety. Spróbuj za jakiś czas lub po prostu zapomnij o tym składniku.

Woda, soki inne napoje!

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu dziecka, szczególnie w okresie letnim gdy na dworze panują wysokie temperatury. Wówczas dawaj swojej latorośli wodę niegazowaną i niesłodzoną. Możesz również poić je sokami, ale nie przesadzaj z ilością gdyż zawierają mnóstwo cukrów. Oprócz tego możesz również robić herbatki ziołowe i różnego rodzaju napary z owoców i ziół. Nie dodawaj do nich cukru i wcześniej skonsultuj to z lekarzem lub położną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here