Wprowadzanie pokarmów w 6 miesiącu życia to już nie lada wyzwanie dla rodziców. Rozszerza się gama produktów, które można podawać dzieciom, szczególnie o produkty zbożowe bezglutenowe i odzwierzęce, takie jak mięso i ryby. A maluchom, które miały już wprowadzane pierwsze pokarmy, można podawać 2-3 składnikowe obiadki i desery. Twoje półroczne dziecko jest co raz bardziej świadome tego co mu podajesz. Chce częściej uczestniczyć w życiu całej rodziny. Zachęcająco gaworzy byście razem z nim spożywali posiłki. Dlatego w okresie 6 miesięcy jego życia, na nowo odbywa się rewolucja wśród wszystkich domowników. Niemowlę staje się aktywne i pokazuje, że istnieje i rozwija się.

Od czego rozpocząć przygodę z nowymi posiłkami?

Od czego więc warto zacząć? Od wprowadzania nowych warzyw i owoców do menu 6-miesięcznego dziecka. Do zupek można zacząć dodawać nowe warzywa i tym samym tworzyć już 3-składnikowy obiad. Na deser z kolei można podać na przykład czarne jagody z jabłkiem lub jabłko z dynią.

Dobrym pomysłem są również produkty zbożowe, które można dodawać do znanej już dziecku zupki. Produkty zbożowe, które się pojawiają, to głównie: kaszki kukurydziana i ryżowa bez cukru oraz ryż biały i paraboliczny. Jeśli zdecydujemy podawać dziecku kaszę bądź ryż, warto zmielić je na gładkie puree.

Łącz nowe smaki z tymi już znanymi!

Jak łączyć nowe produkty z tymi już znanymi? Np. do marchewki i cukinii można dodać na początku odrobinę kaszki ryżowej i zrobić zupkę. Na podwieczorek można połączyć jabłko z kaszką kukurydzianą. Ważne jest to, że w 6. miesiącu życia dziecko produktów zbożowych nie warto wprowadzać 2 razy dziennie. Jeden raz wystarczy, czy to na podwieczorek, czy też do obiadu. Co w taki zachowaniu jest najważniejsze? To, że dziecko dostanie pokarm, który zna i być może lubi oraz taki, który toleruje jego układ pokarmowy; z tym którego nie zna, i który jest obcy dla jego żołądka i jelit. W takim zabiegu przemycania składników ważne jest dokładanie nowych witamin i minerałów do tych, które „polubiły” się z organizmem maluszka.

Nie zapominaj o prawidłowym nawadnianiu!

Warto w tym momencie wprowadzić do picia wodę nisko zmineralizowaną. Nawet jeśli wprowadzaliśmy sok, spróbujmy zamienić je po prostu na porcje owoców i wyrobić już od małego nawyk picia wody u dziecka. Dlaczego to tak ważne? Woda nie dostarcza kalorii oraz cukrów prostych w przeciwieństwie np. do soków owocowych. Przy wprowadzaniu tak wielu nowych produktów przeciwdziałamy w ten sposób zaparciom, bowiem usprawniamy perystaltykę jelit. Jeśli początkowo twoje dziecko nie będzie chciało pić zwykłej wody, możesz do niej dosypać parę ziarenek cukru lub kilka kropelek cytryny. W ten sposób stworzysz bardziej atrakcyjny napój. Oprócz wody możesz również podawać napary z ziółek i herbatek dla niemowlaków, których skład jest przebadany i zatwierdzony przez lekarzy.

6 miesięcy to już czas na mięso i ryby!

Innym rodzajem produktów, które można wprowadzać w tym wieku, są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso z indyka, kurczaka, królika oraz ryb. Najpierw powinniśmy wprowadzać drób lub królika, a później ryby (najlepiej morskie).

Często pod koniec 6 miesiąca życia u dzieci zdrowych i chętnie jedzących pokarmy stałe pojawiają się już 3 posiłki dziennie, w których zawarte jest właśnie chude mięso lub ryby. Warto zwracać uwagę na jakość podawanego mięsa. Nie należy podawać takiego przemysłowego z hodowli wielkoprzemysłowych, gdzie w produkcie mogą być pozostałości szkodliwych substancji wykorzystywanych do hodowli zwierząt. Jeśli nie masz dostępu do ferm ekologicznych to możesz posiłkować się gotowymi daniami. Zawsze jednak sprawdzaj reakcję swojego dziecka.

Mleko zostaje, dochodzą tylko inne pokarmy!

Zasady wprowadzania i łączenia produktów w posiłku mają duże znaczenie dla malucha, ponieważ od małego kształtują się nawyki żywieniowe u dziecka. Dla większości rodziców 6. miesiąc życia dziecka to początek wprowadzania pokarmów stałych, więc ilości, jakie zjada maluch, są jeszcze nie do zdefiniowania. Z tabeli żywności niemowląt warto korzystać, kiedy niemowlaki są karmione mieszankami mlekozastępczymi oraz jeśli mają zamieniony jeden posiłek mleczny na posiłek stały. Wtedy łatwiej zdefiniować, ile maluch zajada pokarmu stałego, gdyż orientacyjna wielkość porcji to około 150ml.

Natomiast, jeśli mama zdecyduje się dalej karmić piersią, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dalej był to główny pokarm podawany niemowlęciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here