W 5. miesiącu życia,  czyli po skończonym 4. miesiącu życia dziecka można rozważyć rozszerzanie diety. Zastanawiasz się co i ile może jeść dziecko, które skończyło 4 miesiące? W jaki sposób komponować menu dla 4-miesięcznego dziecka? No i w końcu ile tak małe dziecko potrzebuje posiłków – ile powinno jeść 4-miesięczne niemowlę ? lekarze oraz eksperci ze światowych organizacji zdrowia przychodzą na ratunek zaniepokojonym rodzicom.

Odpowiednie pokarmy dla dziecka w 4-tym miesiącu życia!

Pokarmy stałe można podawać najwcześniej po ukończeniu 17 tygodnia życia niemowlęcia ze względu na ciągle rozwijający się układ pokarmowy. Najlepiej wprowadzać je między 17, a 26 tygodniem życia. Organizm dziecka musi bowiem być w pełni gotowy na rozszerzanie diety. Po ukończeniu 4. miesiąca życia można wyróżnić 3 rodzaje karmienia niemowlęcia: wyłącznie pokarmem kobiecym, wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub pokarmem kobiecym i mlekiem modyfikowanym.

Karmienie wyłącznie piersią można kontynuować do 6 miesiąca życia. W tym okresie można podawać dziecku do pica wodę, można również zacząć wprowadzać pokarmy, ale warto sprawdzić, czy dziecko jest na nie gotowe. Jeśli karmimy niemowlę wyłącznie mlekiem modyfikowanym, warto zacząć wprowadzać pokarmy stałe po ukończeniu 4 miesiąca, stopniowo zastępując jeden posiłek mleczny. Jeśli zaś karmimy niemowlęta pokarmem kobiecym i dokarmiamy mlekiem modyfikowanym, zasada wprowadzania pokarmów jest podobna jak przy karmieniu sztucznym.

Dziecko samo da ci znać czy chce dostać inny pokarm niż mleko!

Jeśli zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe do diety naszego niemowlaka, warto sprawdzić, czy dziecko jest na to gotowe. Oto kilka oznak, że dzieci chętniej będą reagować na zmiany w dotychczasowym tylko mlecznym menu:

  • Niemowlę nie wypycha pokarmu stałego z ust. Jeżeli dziecko odruchowo wypycha pokarm językiem, oznacza to, że nie jest gotowe na przeżuwanie i połykanie.
  • Niemowlę chce i potrafi żuć, czyli jest gotowe na przyjmowanie innego pokarmu niż stały.
  • Niemowlę dobrze chwyta przedmioty, łapie obiekty między kciuk i palec wskazujący.
  • Aktywnie chce uczestniczyć w posiłkach, wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi.

Na początek…

Jeśli karmisz woje dziecko sztucznym, modyfikowanym mlekiem to może zajść taka potrzeba, że wcześniej nastąpi etap rozszerzenia jego diety, dlaczego? Pomimo tego, ze mleko modyfikowane jest skrupulatnie badane i testowane, a jego skład często zminiany i dostosowywany do aktualnych wymagań żywieniowych, to nie jest to naturalny pokarm, taki jak mleko kobiece. Przede wszystkim nie zawiera odpowiedniej ilości przeciwciał oraz bardzo cennych oligosacharydów, które po pierwsze stanowią źródło pokarmu dla bakterii probiotycznych, a po drugie są cennym źródłem energii. Tak, więc jeśli z jakiś względów musisz karmić swoje dziecko mlekiem modyfikowanym to wiedz, że już w 4 miesiącu może nastąpić konieczność podania nowych pokarmów.

Na początek zbadaj jak twoje dziecko zareaguje na inny posiłek:

Mleko matki stanowi barierę oraz ochronę dla przewodu pokarmowego. W przypadku mleka modyfikowanego tej ochrony nie ma, dlatego bardziej skrupulatnie powinniście zwracać uwagę na reakcję organizmu na nowe posiłki. Lekarze zalecają by na początek podawać pół lub nawet ćwierć łyżeczki przecieru warzywnego, od dwóch do czterech razy na dobę. Po kilku dniach do przecieru możecie dodać gluten- kaszkę manną oraz inne warzywa. W ten sposób skomponuje się pełnowartościowa zupka. Po upływie, krytycznych sześciu miesięcy można zacząć wprowadzać inne produkty. Zawsze jednak z ogromną dozą uwagi i obserwacji reakcji dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here