Wybór wózka dla niemowlaka często sprawia rodzicom problem, zwłaszcza jeśli dziecko urodzi się wiosną lub latem. Jednak nawet wtedy trzeba kupić głęboki wózek. Poza tym bardzo ważne jest przyjrzenie się wadze i stabilności wózka. Jego waga powinna być dobrana do możliwości mamy, która najczęściej będzie zabierała maleństwo na spacer. Poza tym wózek powinien swobodnie mieścić się do samochodu. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając wózek dla nowo narodzonego członka rodziny? Czy warto jest się kierować ceną, a może jest jakaś moda w tej kwestii?

Rodzaje wózków dla niemowlaków:

Jeśli chodzi o nowo narodzonego człowieka, to przede wszystkim pierwsze miesiące życia spędza on w pozycji lezącej. Dlatego jedyna opcja wózka dla niemowlaka jest typ gondola. Ten rodzaj wózka ma głębokie siedzisko, wyposażony jest w miękki materac oraz przewiewną budkę. Ponad to powinien posiadać, następujące cechy:

Atesty i bezpieczeństwo:

Wózek należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Wybierając wózki głębokie dla niemowląt, należy sprawdzić, czy wózek ma atest (rozpoznajemy go po trójkącie z wpisanym B). Jeśli dany model posiada atest, to znaczy, że spełnia takie normy bezpieczeństwa:

  • stabilność
  • zabezpieczenie przed zaklinowaniem
  • zabezpieczenie przed zranieniem się dziecka
  • wytrzymałość konstrukcji

Rodzice powinni zwrócić uwagę na amortyzatory, prowadzenie wózka po nierównych chodnikach, kałużach i chodnikowych dziurach nie jest proste. Kółka są również bardzo ważne, warto zainwestować w wózek, który ma szerokie i dmuchane, ponieważ takie kółka sprawdzają się nie tylko na spacerach w mieście, ale także na łonie natury.

Wielkość oraz łatwość zachowania higieny:

Wózek gondola musi być duży i wygodny, materiał ze środka wózka powinien być zdejmowany do prania, warto sprawdzić jakość materiału i wybrać coś ciemniejszego. Materacyk amortyzujący musi mieć grubość 1 cm i powinien przepuszczać powietrze. Budka gondoli także musi się łatwo składać, a odgłos składania nie powinien wybudzać dziecka. Do wózka powinny być dołączone:

  • kosz i siatka na zakupy
  • parasolka przeciwsłoneczna
  • folia przeciwdeszczowa
  • moskitiera
  • śpiworek

Jeśli wózek nie posiada tych rzeczy, warto się w nie zaopatrzyć.

Zwróć uwagę na koła:

Oprócz tego, że wybrany przez was wózek będzie bezpieczny, funkcjonalny i wygodny, warto by miał w miarę stabilne i dostosowane do użytkownika koła. Jeśli mieszkacie za miastem to powinniście zaopatrzyć się w duże koła. Jeśli natomiast w kawalerce wielkiego miasta w samym jego centrum to koła winny być dostosowane do realiów urbanistyki, czyli zapewne najlepsze będą takie w stylu łazików. Mniejsze koła sprawdzą się jedynie na równym asfalcie, dobrze utrzymanych chodnikach, w alejkach sklepowych czy centrach handlowych. W polskich realiach lepiej kupić wózek z kołami o średnicy co najmniej 30 cm. Takie modele znacznie lepiej radzą sobie z wysokimi krawężnikami, dziurawymi chodnikami, małymi schodkami pojawiającymi się w nieoczekiwanych miejscach, brukowanymi dróżkami i nierównymi polnymi drogami. Łatwiej też prowadzić je po śniegu i błocie.

Pośród czego można wybierać?

W wózkach znajdziemy koła piankowe, pompowane lub plastikowe. Te ostatnie zwykle są niewielkie i nadają się do jazdy typowo miejskiej, ponieważ nie chronią przed wstrząsami. Do miejskich warunków korzystniejsze będą kółka piankowe, jednak i one są dość twarde i bez odpowiedniej amortyzacji dziecko będzie odczuwało większe nierówności. Jeśli zamierzamy jeździć po trudniejszym terenie (grząski piasek, wyboiste polne i leśne drogi, kostka brukowa), kupmy wózek z szerokimi, miękkimi, pompowanymi kołami, które ochronią naszego malca przed nadmiernymi wstrząsami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here