Wózek to jeden z większych wydatków, które czekają przyszłych rodziców. Nic więc dziwnego, że na wybór odpowiedniego wózka poświęca się bardzo dużo czasu. Jednak kiedy przyszły rodzic odkryje ile potrafią kosztować wózki ze średniej i wyższej półki to łapie się za głowę. Co zrobić żeby móc kupić naprawdę porządny wózek, który przetrwa dłużej niż 3 lata w dobrym stanie, posłuży nie tylko pierwszemu dziecku, a przy tym nie pozbawi nas naszych oszczędności? Cóż, wystarczy przestawić sobie w głowie myślenie o tym, że nasze dziecko musi mieć wszystko nowe i prosto ze sklepu, i zacząć się rozglądać za wózkiem używanym – będzie sprawdzony i dużo tańszy niż nowe egzemplarze.

Co powinno nas przekonać do wózka używanego?

Pierwszy i najważniejszy powód dla którego warto kupić wózek używany to cena zakupu – możemy kupić model z górnej półki, na który normalnie nie byłoby nas stać, za dużo niższą kwotę. Jeśli marzy Ci się wózek, który normalnie kosztuje 3-4 tysiące złotych, ale jest to poza granicami Twoich możliwości i zdrowego rozsądku, to nadal możesz go mieć –  za połowę ceny – co prawda nie nowy, ze śladami użycia, może nawet z rysą na ramie czy plamą na tapicerce, ale nadal będzie to wózek z górnej półki – wykonany z lepszych materiałów, dużo wytrzymalszy i lepiej zrobiony niż wózki tanie. Są takie wózki (np. Emmaljunga), które nawet po 5 latach używania wyglądają jak nowe i są w 100% sprawne technicznie – chociaż oczywiście wszystko zależy od tego, jak poprzedni właściciele dbali o wózek.

Drugi powód, dla którego warto kupić wózek używany, to cena jaką za niego dostaniesz przy sprzedaży. Z wózkami jest podobnie jak z samochodami – najwięcej traci pierwszy właściciel. Przykładowo pierwszy właściciel Bugaboo Cameleona musi zapłacić za wózek 4000 zł, po 2-3 latach używania sprzeda go za 1500-2000 zł. Drugi właściciel po kolejnych 2 latach używania sprzeda go za 1000-1500 zł. Czyli jeśli zostaniesz drugim właścicielem Cameleona, to de facto będzie Cię on kosztował 500 zł, a nie 2000 zł 🙂 Jeśli będziesz mieć szczęście i kupisz z drugiej ręki popularny model w dobrej cenie, to kto wie, może nawet uda Ci się go sprzedać bez straty.

Musisz się liczyć z kilkoma rzeczami!

Kupując wózek używany ryzykujemy więcej niż przy nowym. Często nie mamy już gwarancji (bo jest 2 letnia) i możemy też trafić na sprzedawcę, który niezbyt szczegółowo opisze stan wózka, przez co możemy kupić wózek, który nie jest do końca sprawny. Na szczęście to ryzyko da się zmniejszyć, jeśli tylko nieco zaangażujemy się w poszukiwania wózka i nie będziemy wybierać go pod wpływem emocji.

Trzeba też pamiętać, że mało kto sprzedaje wózek po kilku miesiącach używania, więc to, co najczęściej możemy kupić na rynku wtórnym to kilkuletnie modele – ma to swoje wady, bo takie wózki nie mają wszystkich tych udogodnień, które obecne są w najnowszych egzemplarzach.

Od czego zacząć poszukiwania używanego wózka?

Poszukiwania zaczynamy od wybrania marki i modelu, który nas interesuje. Polecamy najpierw obejrzeć modele nowe, porozmawiać w sklepie ze sprzedawcą, dokładnie obejrzeć wózki, wiedzieć co w nim gdzie jest, jak się składa, rozkłada itp. Chodzi o to, żebyście wiedzieli jak wygląda wózek w stanie idealnym – bo bez tego dacie sobie wcisnąć każdy kit. Jeśli nie macie możliwości zobaczenia wózka w sklepie, to nic straconego – jest jeszcze Internet. Na YouTube jest mnóstwo filmów instruktażowych, gdzie pokazany jest wózek i wszystkie jego funkcje. Na forach można podpytać obecne właścicielki wybranych modeli o to, co w wózku najszybciej się niszczy, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej sztuki.

Warto też zrobić rozeznanie w rocznikach – często jest tak, że co roku dany model wózka nieznacznie się zmienia. Wiedza na ten temat pozwoli wam trafnie odgadnąć z którego roku pochodzi wózek i czy to, co twierdzi właściciel pokrywa się z rzeczywistością.

Mamy upragniony model i co dalej?

Jeśli wiemy już jaki model chcemy kupić i wiemy jak ten model powinien wyglądać to zaczynamy szukać ogłoszeń o sprzedaży wózków używanych. Jeśli to możliwe to sprawdzamy sprzedawcę – czy w ostatnim czasie miał jakieś negatywne opinie, czy jest dobrze oceniany pod kątem zgodności opisu produktów z ich stanem faktycznym, oraz co oprócz wózka sprzedaje. Wybrane przez nas konkretne oferty sprzedaży trzeba sprawdzić. Oczywiście najlepiej jest jeśli możemy wózek zobaczyć na żywo, bo wtedy dokładnie wszystko sobie pomacamy, obejrzymy, poskładamy. Będziemy mieli pewność, że to co widzimy jest w 100% sprawne i spełnia nasze oczekiwania. Jeśli kupujemy przez Internet, to też można się zabezpieczyć prosząc o dodatkowe zdjęcia wózka – jeśli sprzedawca nic nie ukrywa, to nie powinien mieć z tym problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here