Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, jaki kupić wózek? Dbasz o swoje bezpieczeństwo, jeżdżąc bezpiecznym samochodem i chcesz, by takie same standardy spełniał pojazd, którym będzie jeździć twój skarb?

Kupno pierwszych czterech kółek to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. W sklepach wybór dziecięcych pojazdów jest ogromny, wybór zatem – trudny. Wchodzisz do sklepu i dostajesz oczopląsu – feeria barw, różnorodność faktur, wzorów, gadżetów. Jak wybrać ten jedyny?

Na co zwrócić uwagę?

  1. Typ wózka. Wiele modeli wózków głębokich da się później zmienić w wózki spacerowe. To tzw. wózki wielofunkcyjne. Kupujący je prezentują różne opinie – jedni twierdzą, że pojazdy 2 w 1 nie sprawdzają się i są nietrwałe. Spotkasz także zadowolonych użytkowników. Kupno wózka wielofunkcyjnego wychodzi na pewno taniej niż zakup dwóch oddzielnych pojazdów.
  2. Stelaż. Zwróć uwagę, z czego wykonany jest wózek – aluminiowa konstrukcja jest lekka. Ważne też, by łatwo się składał.
  3. Koła. Do wyboru masz duże pompowane lub małe, skrętne albo stałe, trzy lub cztery koła. Jeśli mieszkasz pod miastem lub na wsi, przydadzą się koła o większej średnicy, które zamortyzują wstrząsy, a wyboje będą mniej odczuwalne. Małe, piankowe koła dobrze jeżdżą tylko po gładkich powierzchniach, nie polecamy ich jednak dla noworodków czy małych niemowląt – układ nerwowy maluszków jest bardzo delikatny, dlatego jazda po nierównych chodnikach im nie służy. Wielu rodziców preferuje skrętne przednie koła albo tylną oś skrętną w wózku – to ułatwienie pomaga lepiej manewrować podczas jazdy.
  4. Na rynku spotkać można pojazdy z centralnym hamulcem tylnych kół i blokadą skrętności przednich kółek, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Znajdziesz także wózki z hamulcem ręcznym – jedną ręką możesz zablokować koła pojazdu.
  5. Pasy bezpieczeństwa. W ostatnich latach pasy należą do standardu wyposażenia wózków głębokich. Sprawdź, w jaki sposób są wykonane, czy da się regulować ich długość i jak działa mechanizm zapinania.
  6. Najlepsza jest impregnowana tkanina odporna na zabrudzenia i łatwo się zdejmująca oraz nadająca się do prania w pralce.
  7. Ustawienie rączki. Niektóre pojazdy są wyposażone w teleskopowo wysuwaną rączkę. Regulacja jej wysokości jest pomocna, jeśli rodzice są różnego wzrostu.
  8. Ustawienie gondoli. Dla małych dzieci lepsze są gondole montowane tyłem do kierunku jazdy, tak by dziecko mogło widzieć rodzica.

Rozmiar gondoli a bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój maluszka!

Rozmiar gondoli. Coraz częściej widać na ulicach mini gondole – mała gondola posłuży dziecku krótko, a jeśli przykryjesz maluszka kocem lub śpiworkiem, zajmie on dodatkowe kilka centymetrów w gondoli. Dzieci szybko rosną i być może będziecie wkrótce zmuszeni do zmiany gondoli lub wózka na inny model. Gondola powinna być na tyle duża, by maluszek mógł swobodnie się w niej przeciągnąć. Jeśli kupujesz pełną gondolę będącą odlewem z plastiku, zwróć uwagę, czy posiada system otworów wentylacyjnych zapewniających dopływ świeżego powietrza – to ważne szczególnie latem. Najlepsze dla niemowlaków są gondole głębokie, wykonane z miękkiego tworzywa, które wyścielone jest materacem oraz dodatkową pianką z ergonomicznymi punktami. Dlaczego dobry materac jest taki ważny? Dziecko w wieku niemowlęcym będzie w wózku spędzało bardzo dużo czas. Jeśli jego materac będzie twardy, bez podparcia potylicy i szyjnego odcinaka kręgosłupa to przewożąc maluszka w takim pojeździe, możesz zrobić mu krzywdę. Gdyż głowa niemowlaka jest bardzo ciężka w stosunku do reszty ciała, niewykształcone mięśnie wokoło kręgosłupa nie są w stanie podtrzymywać jej w bezpiecznej pozycji, dlatego dzieci do około 6-7 miesiąca życia powinny praktycznie leżeć. Głęboka gondola jest bardzo ważnym elementem w wózka dla dzieci w wieku niemowlęcym. W zimie mieści duże ilości kocyków i śpiworków, latem daje przestrzeń by się przeciągać i leżeć w przewiewnej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here