Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka jest bardzo ważny i podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które wpłyną na jakość jazdy oraz komfort maluszka. Zakup wózka dla dziecka to wyzwanie porównywalne z zakupem samochodu. Różnorodność modeli, wzorów, cen, a do tego zróżnicowane potrzeby dziecka i Twoje. Czy kierować się podczas zakupu idealnego i skrojonego na miarę twojego dziecka, wózka.

Kilka ważnych kwestii:

Wykonanie – zwróć uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonany wózek. Powinien być na tyle solidny, by przetrwać jak najdłużej – nie chcesz przecież co 3 miesiące wymieniać całego wózka lub go naprawiać, bo jakaś część nie wytrzymała. Rączka powinna być wygodna, obłożona materiałem, który zwiększa komfort prowadzenia wózka. Zwróć też uwagę na ogólną jakość wykonania.

Waga – im lżejszy jest wózek, tym łatwiej młodej mamie będzie nim operować i wnieść go np. po schodach. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy obciążenie w wózku się dobrze rozkłada, co ma bardzo duży wpływ na jego zwrotność. Średnia waga wózków z gondolą może wahać się od 10 do aż 25 kg!

Koła – małe koła sprawdzają się na płaskich powierzchniach, z kolei te większe poradzą sobie lepiej w terenie. Większość rodziców poleca koła pompowane, zwłaszcza do gondoli. Takie koła nieco lepiej amortyzują wstrząsy, dzięki czemu lepiej się prowadzi wózek, a dziecko ma większy komfort podczas leżenia. Koła pełne co prawda mniej amortyzują, ale nie da się ich przebić, ani nie trzeba ich pompować.

Sposób składania wózka i montowania gondoli, fotelika czy spacerówki – wszystkie zmiany funkcjonalności powinny przebiegać szybko i łatwo.

Gondola, spacerówka czy wielofunkcyjny? To indywidualna decyzja, która często wynika z tego, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na pierwszy wózek dziecięcy. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, by gondola czy siedzisko było szerokie, wygodne i regulowane, dzięki czemu posłuży dziecku dłużej.

A co z dodatkowymi akcesoriami?

Okazuje się, że zakup wózka to tylko wierzchołek góry lodowej, musisz jeszcze pomyśleć o zakupie wielu akcesoriów, jeśli nie będą one dołączone do wózka. Te akcesoria to: parasolka, siatka lub kosz na zabawki i przybory, moskitiera, pokrowiec przeciwdeszczowy, śpiwór.

Cechy poszczególnych typów wózków!

Jeśli zdecydujesz się na konkretny typ wózka, warto byś wiedziała jakie cechy powinien posiadać by twoje pieniądze były naprawdę dobrze zainwestowane.

Idealny wózek typu gondola powinien:

  • Być wystarczająco duży, by skorzystał z niego noworodek i kilkumiesięczny brzdąc.
  • Mieć oddychający materac grubości co najmniej centymetra.
  • Być wyściełany trwałym, ale i delikatnym materiałem.
  • Mieć możliwość zdjęcia materiałowych pokrowców w celu uprania ich.
  • Dmuchane szerokie opony, bo to stanowi o jego stabilności.
  • Posiadać atest potwierdzający, że jest wykonany z materiałów i mechanizmów przyjaznych dziecku i zabezpieczających dziecko przed razami.
  • Mieć możliwość złożenia go i zapakowania do bagażnika samochodu.

Idealny wózek typu spacerówka powinien:

Idealna spacerówka to prawdziwy pojazd do zadań specjalnych. Musi mieć wygodne siedzenie, które będzie miało funkcję rozkładania. Ważne jest, by siedzisko było wyposażone w przednią poręcz i szelki, które pozwolą poskromić małego poszukiwacza przygód. Dodatkowym plusem spacerówki jest podnóżek, na którym dziecko może wesprzeć nóżki, by nie „wisiały” w powietrzu. W miarę jak dziecko będzie rosło docenisz rolę mini stolika montowanego przy poręczy wózka – Twój malec będzie mógł na nim postawić butelkę z piciem, czy ulubioną zabawkę.

Idealny wózek typu parasolka powinien:

Tego typu wózek to produkt przeznaczony do znacznie starszych dzieci. Jest on jak gdyby podporą dla bardzo ruchliwej i energicznej pociechy. Podczas spaceru, dziecko po zakończonej zabawie może się w nim ułożyć i w spokoju dojechać do domu. Taki wózek może ci również pomóc podczas zakupów, wówczas będziesz miała dziecko zawsze na oku. Wózek typu parasolka zazwyczaj wyposażony jest w twarde plastikowe kółka, które idealnie sprawdzają się na gładkich sklepowych powierzchniach oraz chodnikach. Nie nadają się na bardziej ekstremalne wypady, np. za miasto. Jeśli planujesz zakup takiego wózka to jeśli będzie wyposażony w wygodne siedzisko- z możliwością rozłożenia, będzie miał zwrotne kółka oraz ergonomiczną rączkę oraz będzie posiadał ochronę przed słońcem lub deszczem, to będzie idealnym egzemplarzem i sprawdzi się w wielu sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here