W pierwszych miesiącach życia dziecka, jednym z podstawowych akcesoriów, wykorzystywanych przez rodziców jest wózek. Dobrany do potrzeb malucha, stylu życia rodziny i warunków otoczenia, ułatwia spacery, wspólne załatwianie codziennych spraw, a nawet podróże, czy szybki powrót do aktywnego trybu życia po ciąży. Pytanie tylko w jaki sposób znaleźć idealny model, który spełniałby oczekiwania dziecka i jego rodziców? Czy istnieje wyraźny podział na wózki dla dziewczynek i chłopaków? Czy może jest to kolejny chwyt sprzedawców, który przecież czymś muszą zainteresować młodych rodziców.

Rodzaje wózków dostępnych na rynku:

Wózek początkowy:

Pierwszy pojazd malucha to wózek głęboki z gondolą. Dziecko będzie korzystać z niego przez 6-8 miesięcy. Początkowo będzie przemierzało świat na leżąco, ale dobrze jest sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma regulowane dno i pasy bezpieczeństwa. Kiedy niemowlę stanie się już bardziej ciekawe otoczenia, dzięki regulacji można będzie ustawić je w pozycji półleżącej, a potem nawet siedzącej. Gondola powinna mieć minimum 70-80 centymetrów długości. To ważne szczególnie w zimowych miesiącach, kiedy maluch w wózku podróżuje ubrany w kombinezon i jest przykryty kocem. Latem dobrze jest zapewnić dziecku właściwą wentylację, przyda się więc dodatkowe okienko w budce wózka, które w razie potrzeby można odsłonić. W niektórych modelach budkę można przełożyć o 180 stopni, co przydaje się na spacerach, gdy w oczy dziecka świeci słońce. Przed zakupem wózka dobrze jest upewnić się, czy z gondoli można zdjąć tapicerkę, tak by móc ją od czasu do czasu wyprać lub wyczyścić. Dodatkowo niektóre modele mają w tapicerce ukryte specjalne uchwyty-szelki do przenoszenia gondoli. Dzięki nim szybciej i łatwiej będzie można ją wnieść po schodach do mieszkania, albo wykorzystać w podróży jako turystyczne łóżeczko.

Hit, wózek wielofunkcyjny:

Popularne zestawy wózków głębokich i spacerowych (tzw. 2 w 1) lub dodatkowo w komplecie z fotelikiem samochodowym (3 w 1) to najczęściej rozwiązanie korzystne finansowo i chętnie wybierane przez rodziców. Mówi się nawet, że taki wózek rośnie razem z dzieckiem. Podstawą wielofunkcyjnych kompletów jest stelaż, który pasuje do gondoli, spacerówki i pierwszego fotelika (czasem do montażu służą tzw. adaptery).

Spacerówki w zestawach najczęściej są wygodne i sporych rozmiarów. Dobrze sprawdzają się w roli pierwszego pojazdu dla siedzącego dziecka. Warto zwrócić uwagę, by tę wersję wózka można było wpiąć w stelaż w obie strony, tak by dziecko mogło patrzeć na nas lub poznawać świat przodem do kierunku jazdy.

W wózkach wielofunkcyjnych można wozić dzieci przez 1,5 roku do 2 lat. Potem oparcie spacerówki stanie się już za krótkie dla naszego malucha i nadejdzie czas, by rozejrzeć się za innym wózkiem – spacerowym, tzw. parasolką.

Koła można również modyfikować!

Obecnie producenci oferują wózki z kołami pompowanymi i piankowymi. Pierwsze z nich skutecznie amortyzują wstrząsy na nierównych chodnikach i łatwiej „podbijają się” przy wysokich krawężnikach. Może się jednak zdarzyć, że podczas spaceru z maluchem złapiemy „kapcia”.

Alternatywną propozycją są koła piankowe, dziś również stosowane praktycznie w każdych warunkach. Nie można ich przebić, nie trzeba dopompowywać, jednak zdecydowanie gorzej tłumią wstrząsy.

Przy okazji warto przyjrzeć się, czy w upatrzonym przez nas modelu są skrętne koła i czy ustawienie tej funkcji jest proste i wygodne. O wiele łatwiej manewruje się pojazdem o skrętnych kołach na przykład w supermarkecie, ale już niekoniecznie na spacerze w parku.

Płeć a wózek!

Jeśli myślicie, ze w sklepie dostępne są wózki specjalnie przeznaczone dla dziewczynki czy chłopca, to musimy wyprowadzić was z błędu. Otóż, nie ma podziału na płeć. Bo niby jak by to mogło wyglądać? Jedyną różnicą pozostaje kwestia koloru, kiedyś utarło się że różowe są dla dziewczynki, a niebieskie dla chłopaka. I pewnie cześć z was takim podziałem się kieruje. Dziś jednak wszystko jest kwestia umowną i co kiedyś nie pasowało dla dziewczynki dziś jak najbardziej jest akceptowalne. Dlatego jeśli jesteście rodzicami małej dziewczynki to wózek możecie wybrać w jakich chcecie kolorach, bez skrępowania i strachu co ktoś powie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here