Wózki spacerowe czyli modele bez osobnej gondoli – to olbrzymia kategoria. Tak samo, jak wśród wózków wielofunkcyjnych, są tu różne modele, o różnych parametrach, a nawet przeznaczeniu. I tak samo jak wszystkie inne artykuły dziecięce, muszą nie tylko się podobać, ale przede wszystkim być bezpieczne i wygodne dla dziecka, lekkie, zwrotne, no i odpowiednio dopasowane. Bo inne są dla dzieci, które właśnie zaczęły siadać, jeszcze inne dla tych, które sprawnie chodzą. Osobną grupą są spacerówki dopuszczone do użytku dla maluchów poniżej 6.miesiąca życia. To kategoria specyficzna, gdyż maluchy tuż po urodzeniu i przez kilka następnych miesięcy muszą mieć pod plecami prostą, stabilną powierzchnię.

Te wymagania spacerówka spełni tylko wtedy, gdy jej oparcie można rozłożyć zupełnie na płasko. Niestety, tego wymogu nie spełniają niektóre spacerówki oznaczone jako takie od urodzenia – normy dla wózków tego typu mówią, że kąt rozwarcia pomiędzy siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150 stopni (tymczasem by malec leżał na płasko, kąt ten musi wynosić 180 stopni).

Spacerówka dla noworodka!

Kupując noworodkowi spacerówkę warto też zwrócić uwagę na inne istotne elementy. Siedzisko spacerówki musi mieć odpowiedni system szelek bezpieczeństwa. Jego oparcie musi być sztywne, ale na tyle miękkie, by dziecku było wygodnie. Ważne jest zwłaszcza to, czy maluszek nie będzie uciskany przez żaden z elementów stelaża (to, czy są one wyczuwalne przez oparcie, można wyczuć, uciskając siedzisko swoją dłonią). Liczy się także ilość miejsca w środku. W standardowej gondoli jest go wystarczająco, by dziecko miało swobodę ruchów nawet wtedy, gdy jest w kombinezonie. W spacerówce rozłożonej do pozycji leżącej musi być równie przestronnie. Koła wózka tego typu powinny być dobrze amortyzowane. Dobrze, jeśli dno wózka znajduje się dość wysoko, a nie tuż przy ziemi (jak w przypadku spacerówek – parasolek).

Jeśli producent deklaruje, że wózek inny niż gondola nadaje się dla noworodka, warto sprawdzić, czy ma na to dowody. Takim dowodem może być np. pozytywna opinia Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Marki i Dziecka.

Wybieraj wiele funkcji- wózek posłuży ci przez lata!

Wózek wielofunkcyjny to coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ posłuży dziecku znacznie dłużej niż jednofunkcyjny. Składa się ze stelaża oraz zamiennie montowanych: gondoli i siedziska, czasami również fotelika samochodowego. Taki wózek może posłużyć dziecku nawet przed 3 lata, dlatego jest dobrą inwestycją, jeśli masz, gdzie przechowywać poszczególne jego elementy. Niestety minusem jest to, że jeśli nasz zakup okaże się nietrafiony, będziemy musieli długo męczyć się z niewygodnym wózkiem lub zakupić kolejny model.

Nie bój się spacerówek dla niemowlaków:

Niegdyś uważano, ze wózki w typie spacerówki są odpowiednie dla dzieci, które już siadają. I tak w rzeczywistości jest. większość producentów właśnie takie modele wózków kieruje do rocznych czy dwuletnich dzieci. Jednak niektórzy z tych producentów wyszli naprzeciw oczekiwaniom rzeszy rodziców i stworzyli model spacerówki dla niemowlaka. Warto jednak wiedzieć, że takie egzemplarze muszą być szczególnie wyposażone. Noworodek musi być stabilnie położony, dlatego ich materac winien być miękki, ale ergonomiczny. Podparcie na konkretne partie w kręgosłupie to must have. Do tego regulowany kąt nachylenia oraz te wszystkie cechy, które można znaleźć w wózku typu gondola. Dlatego jeśli natrafisz na model spacerówki przeznaczonej dla noworodka to nie wpadaj w śmiech i niedowierzanie. Czasem takie egzemplarze są lepsze, gdyż służą przez dłuższy okres niż typowe wózki dla niemowlaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here