Spacerować z niemowlęciem warto również wtedy, kiedy pada deszcz albo śnieg, ale na dworze nie ma silnego mrozu. Powietrze jest wtedy wolne od alergenów, a chłód doskonale hartuje. Zabezpieczone przed kaprysami pogody dziecko spokojnie śpi w wózku. Rodzic pchający wózek ma gorzej – musi tak manewrować, by idąc po chodniku, nie dać się opryskać błotem ani nie stracić koła w żadnej z przykrytych roztopioną breją dziur. Dlatego wózek dla dziecka, któremu niestraszna żadna kałuża, to marzenie wielu jesienno-zimowych rodziców. Tyle tylko, że często zaczynają o nim myśleć poniewczasie – kiedy okazuje się, że model, którym na spacery wożą swojego malucha, jest co prawda idealny, ale na zupełnie inną porę roku. Jeśli dopiero planujesz ten zakup, dobrze jest skorzystać z doświadczeń innych rodziców i nie powielać ich błędów. Wózek na chłodne dni powinien bowiem spełniać inne warunki niż modele na lato. O tej porze roku sprawdzają się również niektóre specyficzne funkcje wózka, w jakie producenci wyposażają modele swoich wózków. Przy chłodach i niepogodzie najlepsze będą gondole.

Kompletując wyprawkę dla dziecka jednym z najważniejszych wyborów, przed którym stają przyszli rodzice jest wybór pierwszego wózka. Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku ofert oraz wysokie koszty – decyzja nie należy do najprostszych. Czym więc warto się kierować wybierając pierwszy pojazd dla niemowlęcia? Aby podjąć odpowiednią decyzję należy się zastanowić jakie funkcje będą dla Ciebie niezbędne, jaki tryb życia prowadzisz, oraz określić budżet, którym dysponujesz.

Zwróć uwagę na następujące cechy wózka:

Waga– chyba najważniejsza zmienna przy wyborze wózka. Będzie ona dla Ciebie kluczowa zwłaszcza jeżeli mieszkasz w bloku bez windy lub musisz pokonywać wiele schodów. Przy częstym przenoszeniu wózka warto zdecydować się na lżejszy model. Średnia waga stelaża z gondolą to 10-15kg, a ze spacerówką – 8kg. Do wagi wózka warto też doliczyć wagę dziecka – około 3 kg w pierwszym miesiącu, ale w drugim czy trzecim będzie to nawet dodatkowe 6 kg do noszenia. Jeżeli mieszkasz na wsi lub będziesz wybierał się na spacery po lesie czy wyboistych szlakach zdecyduj się na cięższy wózek, który ma lepszą amortyzację i zapewni komfort dla Twojego dziecka.

Amortyzacja– rodzaj amortyzacji znacząco wpływa na komfort jazdy dziecka. O ile przy spacerówkach, w których wożone są większe dzieci nie ma to już takiego znaczenia, to przy wyborze wózka z gondolą warto wziąć ten aspekt pod uwagę. W pierwszych dniach życia musimy szczególnie stawiać na wygodę maleństwa. Najlepszym wyborem będzie wózek z amortyzatorami sprężynowymi  i regulacją twardości zawieszenia. Wielu producentów zaczyna proponować również rozwiązania z wahaczami. Jest to mechanizm montowany na ramie wózka, który daje bardzo dobre efekty amortyzacji wstrząsów. Dobrą opinią cieszą się także wózki z pompowanymi kołami, które lepiej amortyzują wstrząsy. Jednak wraz z rozwojem technologii koła piankowe bąbelkowe równie dobrze reagują na wyboistym podłożu. Przed zakupem, warto przetestować wózek w sklepie stacjonarnym i zapytać sprzedawcę o rodzaj zawieszenia i amortyzacji. Jeżeli kupujecie wózek przez Internet, czytajcie dobrze opisy i opinie innych użytkowników.

Dobre koła, nie są złe!

koła pompowane – świetnie nadają się na spacery po lesie czy polnych drogach,  ponieważ dobrze amortyzują wszystkie wstrząsy. Wadą takiego rodzaju kół jest fakt, że zazwyczaj mają większą średnicę i trudniej nimi manewrować w niewielkich pomieszczeniach. Na dodatek bardzo łatwo je przebić, dlatego polecamy wozić przy sobie pompkę. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie w wózkach dwóch rodzajów kół (tył pompowany, przód piankowy), wózki te mają dobrą amortyzację, są wygodniejsze w prowadzeniu i bardziej skrętne.

koła piankowe – zwykłe koła piankowe nadają się do jazdy po mieście, ale poradzą sobie także nad morzem czy jeziorem. Dobrze sprawdzą się na mokrym lub piaszczystym podłożu. Ich wielką zaletą jest fakt, że nie da się ich przebić. Wadą natomiast może być słabsza amortyzacja ( nie nadają się do jazdy po lesie) oraz ścieralność- po długim użytkowaniu mogą wymagać wymiany. Koła piankowe montowane są w większości zagranicznych modeli wózków.  Obecnie trendem jest zamiana zwykłych kół piankowych na koła z komorami powietrznymi.

koła z komorami powietrznymi – są to koła piankowe, posiadające specjalne wypustki wypełnione powietrzem. Dzięki temu cechują się lepszą amortyzacją niż zwykłe koła piankowe. Środek tych kół przypomina czekoladę bąbelkową, przez co często nazywane są przez sprzedawców bąboladą.

W wózku gondolowym najważniejsze jest!

Przed zakupem gondoli zwróćmy uwagę na jej wielkość, możliwości składania i przenoszenia. Dobra gondola powinna posiadać usztywniany spód i dobrze wykończone boki. Rozmiar jest szczególnie ważny, jeżeli dziecko rodzi się  późnym latem i na początku jesieni. Przeciętnie dzieci są wożone w gondoli do około 6. miesiąca życia. Jeżeli ten okres wypada na zimę wtedy warto zainwestować w obszerniejszy model, aby dziecku było wygodnie. W kilku warstwach ubrania pod kocykiem lub w kombinezonie zimowym, może mu być za ciasno w zbyt małej gondoli.   Przed zakupem warto więc porównać jej wymiary. Kolejną ważną kwestią  jest możliwość złożenia gondoli na płasko. Jest to nieoceniona funkcja szczególnie gdy posiadamy mały bagażnik.  Istotna jest też łatwość odpinania gondoli i rączka do jej przenoszenia. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy dziecko często przenoszone jest w gondoli (gdy śpi i nie chcemy go budzić ) dlatego warto zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo przenoszenia. Dodatkowo wybierając gondolę dobrze sprawdzić materiał wyścielający jej wnętrze i jakie są możliwości czyszczenia go.

Niektórzy producenci produkują gondole, w których można przewozić dzieci jak w foteliku. Nie jest to jednak zalecane przez specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem i testowaniem fotelików samochodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here