Pojawienie się w rodzinie dziecka to ogromna radość dla domowników, ale również duży wydatek dla budżetu. Trzeba bowiem podzielić pieniądze na najpotrzebniejsze rzeczy i akcesoria, w tym na wózek, który powinien być bezpieczny, funkcjonalny, ergonomiczny no i ładny, w miarę tani… Wymieniać można jeszcze długo! Ale na czym warto się skupić by zakup tak ważnej rzeczy był faktycznie przemyślaną inwestycją, by później nie trzeba było go przerabiać, oddawać lub sprzedawać za niewielkie pieniądze byle by tylko się pozbyć przeszkadzającego przedmiotu! Podpowiadamy

Głęboki wózek dziecięcy:

Wózki głębokie różnią się od siebie bardziej i mniej istotnymi szczegółami, a w sklepie od liczby modeli można dostać oczopląsu. Dlatego wózek dla dziecka to jeden z zakupów, nad którym przyszli rodzice zwykle długo się zastanawiają. Nic dziwnego – nie jest to mały wydatek, a poza tym niemowlę będzie w nim spędzało sporo czasu. Warto wcześniej poświęcić chwilę, by wybrać taki, z którego będziemy zadowoleni.

Po pierwsze bezpieczeństwo maluszka!

Dziecko, zakupy plus wózek – w takim wypadku liczy się każdy kilogram. Tu wiele można „oszczędzić”, decydując się na plastikowy stelaż, który jest jednak mniej wytrzymały na uderzenia czy temperaturę, a także – właśnie przez małą wagę – jest mniej stabilny. Wózki głębokie ze stalowym stelażem są najbardziej wytrzymałe, ale one z kolei ważą najwięcej. Kompromisem może okazać się stelaż aluminiowy.

Niezależnie od tego, który model kupimy, trzeba koniecznie sprawdzić wcześniej, czy ma dobrą amortyzację. Każdy krawężnik, wyrwa w chodniku, kostka brukowa, to wstrząsy, na które narażamy niemowlę. Dlatego wózek dziecięcy z dobrą amortyzacją to podstawa.

Bardziej istotne od koloru czy dołączonych za darmo dodatków są również atesty bezpieczeństwa – duża litera B w trójkącie to znak przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. Kolejna kwestia to hamulce – jak łatwo można je zablokować? Trzeba koniecznie na to zwrócić uwagę.

Kółka również są ważne!

Nie zawsze im droższy wózek, tym lepszy. Warto też pamiętać, że wózki głębokie to zakup na kilka miesięcy, potem zastępują je wózki spacerowe. A może rozważyć kupno wózka wielofunkcyjnego? Wtedy w jeden stelaż można wpiąć zamiennie wózek głęboki, spacerówkę, a także często pierwszy fotelik samochodowy (do kupienia w zestawie lub dodatkowo płatny). Zanim kupisz wózek głęboki, zastanów się, gdzie najczęściej będziesz spacerować z maluchem. Jeżeli głównie po miejskich chodnikach, możesz pomyśleć o pianowych kółkach. Są zdecydowanie lżejsze niż pompowane, więc często decydują się na nie rodzice, którzy liczą się z tym, że często będą wnosić i znosić wózek po schodach. Pamiętaj, jeśli mieszkasz wysoko, a nie masz gdzie zostawić wózka na parterze, będzie trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie! Większość producentów odradza noszenie niemowlaka w gondoli, a zostawienie malucha w mieszkaniu i bieg po wózek na parter to spory stres i niepotrzebne ryzyko. Pompowane koła też mają swoje zalety. Cięższe, większe, ułatwią prowadzenie wózka po piachu czy wybojach.

Ilość kół i ich mobilność:

Warto pomyśleć nie tylko nad materiałem, z którego będą wykonane koła wózka, ale także nad ich liczbą. Standardowe wózki głębokie (a także wózki spacerowe i te „3 w 1”) mają cztery, ale niektórzy rodzice wybierają te trójkołowe, z którymi łatwiej się biega. Wózek dziecięcy może mieć także skrętne koła (z możliwością ich blokowania), które niektórzy chwalą, a inni krytykują.

Wielkość i głębokość gondoli:

Rodzice często zwracają uwagę na wagę wózka, a rzadziej przyglądają się wielkości gondoli. „Kilka centymetrów nie zrobi różnicy” – myślą. A jednak! Wózek głęboki będzie służył maluchowi do momentu, gdy nie zacznie sam siedzieć, więc przynajmniej przez pierwsze pół roku jego życia. Zadbaj o to, by było mu wygodnie, by mógł wyciągnąć nóżki, także ubrany w zimowy kombinezon i otulony kocem. I by gondola była głęboka, z płytkiej może łatwiej wypaść, gdy będzie już ćwiczyło siadanie.

I niezależnie od tego ile zamierzasz poświecić pieniędzy na ten pierwszy poważny przedmiot, to pamiętaj że powinieneś pogodzić bezpieczeństwo i wygodę dziecka z estetyką całego wózka oraz ilością funkcji, które po prostu ułatwią jego użytkowanie. I będą pomocne w każdym dniu, podczas każdego spaceru lub wyjścia na zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here