Schemat karmienia niemowląt jest przewodnikiem po sposobie żywienia dzieci w 1. r. ż. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania ich jadłospisu. Zalecenia te dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Rodzice znajdą w nim m.in. informacje dotyczące tego jakie pokarmy, w jakiej ilości i konsystencji oraz w którym miesiącu życia należy wprowadzać do diety dziecka. To pozwoli dziecku na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji.

Układając jadłospis dla małego dziecka, trzeba też uwzględnić jego indywidualne potrzeby:

 • ewentualne alergie
 • nietolerancje pokarmowe
 • upodobania smakowe
 • apetyt

Należy jednak zwrócić uwagę, aby ogólny bilans składników diety był zgodny ze schematem, a rozszerzanie diety należy przeprowadzać stopniowo. To pozwoli dziecku na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji. Pamiętaj: nie karm dziecka na siłę, pod presją. Ty jako rodzic decydujesz, co dziecku podasz, kiedy i w jakiej formie. A Twój maluch decyduje czy zje to, co ma na talerzu, i jeśli tak, to ile.

Kto decyduje o kształcie schematu rozszerzania diety?

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W jego opracowaniu brali udział również pediatrzy, lekarze rodzinni, dietetycy oraz rodzice małych dzieci.

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się wraz z postępem nauki i wiedzy na ten temat. Przy tworzeniu modelu żywienia zawsze brane są pod uwagę wyniki aktualnych badań w tym zakresie, dlatego też wytyczne żywieniowe co jakiś czas ulegają zmianie.

Modyfikacje schematu żywienia niemowlaków:

Eksperci w zakresie żywienia dziecka opracowali w 2014 roku uaktualniony schemat żywienia niemowląt.

Jego najważniejsze zalecenia to:

 • Zasada: Ty – rodzic decydujesz o tym co, kiedy i jak zje Twoje dziecko, a ono zdecyduje czy i ile zje. Dzięki tej zasadzie budujesz zdrowe nawyki żywieniowe i przestrzegasz innej zasady – respektowania poczucia głodu i sytości dziecka.
 • Popularne alergeny jak np. jajka i ryby należy wprowadzać do diety maluszka jak inne zalecane produkty. Eksperci uznali, że opóźnianie lub całkowite eliminowanie tych składników z diety dziecka nie daje dowodów trwałego wyeliminowania alergii.
 • Podając dziecku żółtko nie zapominaj o białku. Nie podawaj natomiast jajka w surowej postaci ze względu na ryzyko zakażenia bakterią Salmonelli.
 • Warzywa należy wprowadzać do diety dziecka wcześniej niż owoce.
 • Ze względu na bogactwo składników odżywczych, mięso powinno być podawane dziecku już w 5.-6. miesiącu życia, czyli w I fazie rozszerzania diety dziecka, aby od początku mogło ono się zaznajamiać z jego smakiem i zapachem.
 • Rozszerzanie diety niemowlaka o ryby powinno rozpocząć się podawaniem ich najpierw raz, a później dwa razy w tygodniu. Zgodnie z najnowszą tabelą żywienia niemowląt polecane rodzaje ryb to tłuste okazy jak łosoś, szprot czy śledź. Stanowią one bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają prawidłowy rozwój wzroku i odporność. Obserwuj dziecko i w razie uczulenia skonsultuj się z ekspertem.
 • Najlepszym napojem zaspokajającym pragnienie dziecka jest woda. Pamiętaj, że nie zastępują jej soki owocowe, które powinny być traktowane jak posiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here